Efekt likwidacji wcześniejszych emerytur? Po pięćdziesiątce tylko bezrobocie

autor: Janusz K. Kowalski, Ewa Wesołowska29.11.2011, 06:00; Aktualizacja: 04.12.2011, 12:06
Emeryt

Emerytźródło: ShutterStock

W ciągu roku o ponad 6 proc. wzrosło bezrobocie wśród osób po 50. roku życia. Pod koniec października było ich 411 tys. – wynika z najnowszych danych GUS. Paradoks polskiego rynku pracy polega na tym, że w tym samym czasie bezrobocie wśród osób do 25. roku życia spadło o 0,7 pkt proc. A to właśnie z brakiem pracy dla młodych nie może sobie poradzić przeżywająca kryzys Europa. U nas jednak rzesza bezrobotnych starszych pracowników jest większa od 401-tysięcznej grupy absolwentów bez zajęcia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (72)

  • 213olek@wp.pl(2012-01-08 14:54) Zgłoś naruszenie 00

    wcześniejsze emerytury staż kobiety 35 a mężczyżni 40

    Odpowiedz
  • Willy(2011-12-08 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    70///Wystarczy, aby ci za których płacimy z budżetu nas wszystkich sami zaczęli to robić. I niech rząd porzuci chory pomysł emerytur obywatelskich, które mają być płacone osobom, które nie skalały się pracą. Bo Państwo Polskie nie zostawia podobno takich osób bez srodków do życia. A my, którzy przecharowali wiele lat pewno kiedyś dostaniemy jeszcze mniej, niż minimum, o ile sami na siebie do grobu nie będziemy musieli harować. I na zasiłki tych z lewymi rękami do pracy. I na roszczeniowe mamuśki i rodziny, gdzie rodzi się huk dzieci, które jak ich rodzice/przykład z góry/ będą też czekać, aż państwo/MY/ da. I ucho od śledzia zobaczy ten, jak to te rzesze dzieci będą kiedyś zdaniem rządu pracować na nasze świadczenia. ODWROTNIE. A jak już opanujemy te grupy i grupki, to zamieńmy się w Janosików i oskubmy Kulczyków, Czarneckich i Solorzy. Bo naszych eurokombinatorów w Brukseli to się nie uda./75 tysiaków co miesiąc na złotówki/. Ale oni tam dla Polski siedzą biedaki. Zmniejszyć pobory prezydentom miast poniżej 50-100 tysięcy mieszkańców, którzy wśród bezrobotnych biorą kase taką, jak Gronkiewicz-Walz w prawie 2 mln Warszawie.

    Odpowiedz
  • mnostwo kasy lezy na ulicy(2011-12-07 21:31) Zgłoś naruszenie 00

    nalezy zlikwidowac przywileje emerytalne wielu grup spolecznych oraz SPRAWDZIC MAJATKI prawnikow i lekarzy... przez ostatnie 20 lat te grupy zawododowe nie placily podatkow... a przeciez Urzedy Skarbowe maja prawo odebrac 75 % kasy za majatki nielegalnego pochodzenia? wprowadzic prawo, ktore odbiera majatki rodzinom mafii... zwiekszyc opodatkowanie najbogatszych typu Kulczyk, Czarnecki czy Solorz ( jak minie kryzys to zmniejszyc im opodatkowanie)... i juz bedzie wielka kupa kasy do ratowania dupska tuska

    Odpowiedz
  • obserwator(2011-12-06 20:07) Zgłoś naruszenie 00

    A co z bezrobotnymi w przedziale wiekowym 50-67 lat EUTANAZJA???Bo tych bedzie coraz więcej przybywać udawać że nie ma problemu???

    Odpowiedz
  • wojtek(2011-12-06 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    To pierwszy artykuł w którym główny problem z reformą systemu emerytalnego został postawiony i to trzeba docenić.
    Brakuje w nim jeszcze 1 istotnego wskaźnika, dla osób 50+ na 3 osoby - 2 są bezrobotne. W tej grupie wiekowej wskaźnik bezrobocia to 66%, przy średniej krajowej 11-12%.
    W jakim kraju Unii mamy coś podobnego, przecież to horor - jak powiedział klasyk - nawet dzidzi to widzi?
    Rząd z lubością porównuje nas do innych krajów które zwiększyły wiek emerytalny, czy tam też mają armię starszych baz pracy i perspektyw?
    A co jest w tym najśmieszniejsze?
    Po exspose Premiera posłowie przez cały następny dzień zasypywali go żenującymi pytaniami, było ich grubo ponad 100.
    I ani jeden z nich nie zapytał o bezrobotnych 50+!!
    Oni nic nie wiedzą o realnym świecie!
    Nikt nie spytał co rząd chce z tym problemem zrobić, bo problem zna - spłodził przecież program 50+ ( i wydał na niego sporo kasy, zupełnie bez sensu).
    Taka jest cała nasza klasa polityczna, tokują jak kogut na podwórku, ale jaj nie znoszą.
    Może potrzeba paprykarza, który zada proste pytanie:
    Panie Premierze jak żyć po 50 siątce, bez pracy (i pieniędzy), a raczej za co żyć?
    Co ma Pan jeszcze do powiedzenia tym ludziom, bo narazie powiedział Pan że dokłada im jeszcze 2 (7) lat na bezrobociu?

    Odpowiedz
  • Z boku(2011-12-06 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    Przywrócić wcześniejsze emerytury. Tylko tak można rozwiązać problem wprowadzając wydłużony wiek emerytalny.

    Odpowiedz
  • ojo(2011-12-05 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy pracodawca od 2012r powinien mieć ustawowy obowiązek zwiększenia zatrudnienia-procentowo w zależności od ilości zatrudnionych pracowników.Zamiast utrzymywać bezrobotnych zarówno leserów jak i magistrów - wprowadzić tą ustawą obowiązek pracy a nie kombinować z zasilkami i wykorzystywać emerytów (kwotowa rewloryzacja).Pracodawcy dać ulgi związane z tym zatrudnieniem choćby na okres 5lat i po krzyku.

    Odpowiedz
  • zbuch(2011-12-05 18:44) Zgłoś naruszenie 00

    Takie gadanie P. TUSKA że bezrobocie nie powinno wzrosnąć a przez 7 lat panie nie będą odchodzić na emeryturę i 7 pokoleń pań skończy szkoły i wszyscy zarejestrują się na bezrobociu bo pracy nie przybędzie Urzędy Pracy będą miały popis do działania żeby nie wypłacać zasiłków

    Odpowiedz
  • Mirek 60(2011-12-05 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    Od 1999 roku mamy rzady Janosikowe. Każda nastepna władza grabi i okrada obywateli w świetle tworzonego przez nielepszych janosików z okrąglaka prawa.Oferuje się ludzią pensje dalekowschodnie , a ceny zachodnie mówiąc nam, że tak musi być. A kto okradał kraj od 1999 r poprzez dziką prywatyzacje, kto dawał kolesiom największe przetargi. Wystarczy popatrzeć w telewiję i poczytać prasy, a od razu widać towarzystwo wzajemnej adoracji.
    Zastąpienie na wzór zachodu Boga pieniądzem (przy czynnym udziale KK) daje już zastraszające efekty na płaszczyźnie społecznej. Podniesienie - nieprzemyślane wieku emerytalnego przyniesie więcej strat i ludzkich nieszczęść niż korzyści. Proponuję ekipie rządzącej ponowne otworzenie komór gazowych i wszystkich biedaków po 50 zamiast na emeryturę kierować do zagłady lub eutaanazji to poprawi finanse państwa, ponieważ nie trzaba będzie wypłacać emerytur. Od zawsze następowała pokoleniowa wymiana ludzi pracująch by ci starsi i spracowani mogli odpoczywać przychodzili młodzi. Popieram wniosek związków zawodowych gdzie wykładnią do przejścia na zasłużoną emeryturę będą przepracowane lata (np. 40 lat pracy + wiek 60 lat) ,a nie wiek.
    Pozatym nasze kolejne rządy zafundowały sobie ten pasztet poprzez zupełny brak polityki prorodzinnej co wiąże sie z obecnym niżem demograficznym.
    Pozostaje nam zatem stary dylemat: być czy mieć.

    Odpowiedz
  • wystraszeni polacy(2011-12-05 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    nie zamykajcie smietników. bo niedługo będa oblegane przez zwalnianych starszych pracowników bez prawa do emerytur.nie szkodzi,że pracowali 40 lat oni maja pracowac do smierci a że tej pracy nie ma to rządu Tuska nie interesuje, on wprowadza zmiany bo ma pełny brzuch i chce sie podlizac unii.wstyd i hańba żeby ludzi tak traktowac a kto powiedział,że mamy byc posłuszni jak barany nie mysląc o konsekwencji?wstyd dla polskiego rządu!!!

    Odpowiedz
  • Mural(2011-12-05 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    Urodziłam się 14 lat po wojnie. 30 lat w szarej komunie. Potem tzw. odzyskanie wolności. Skąd do diabła mam mieć siłę na jeszcze nowe wyczyny rządu? Za 2,500 na rękę po 27 latach nienagannej i nisko płatnej pracy?Na dokształty owszem przyjmą i dziadka, aby płacił. Do pracy nie.Przestańcie męczyć ludzi 50+/i innych też/. Jak znajdziemy się "za bramą" z pracy, to pies z kulawą nogą o nas nie zadba.

    Odpowiedz
  • beznadzieja(2011-12-05 07:19) Zgłoś naruszenie 00

    beznadzieja, po co głosowaliście na po? to teraz maci co chcieliście

    Odpowiedz
  • przeciwniczka po(2011-12-05 07:15) Zgłoś naruszenie 00

    +50Panie tusk stwórz dla nas obozy pracy z piecami krematoryjnymi

    Odpowiedz
  • krystyna(2011-12-05 01:25) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma pracy dla 50 latkow , od lat szukam uczestnicze w kursach ,studiach podyplomowych ale o pracy moge tylko marzyc ,teraz mam 57 lat i dalej nic .

    Odpowiedz
  • ADA(2011-12-04 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli rząd nie zapewni miejsc pracy to tylko powiękrzy się liczba bezrobotnych i zero podatków dla państwa za nierealny pomysł !

    Odpowiedz
  • ludzie po 50tce sa slabi i niewydajni(2011-12-04 20:09) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie po 50tce sa naprawde gorszymi pracownikami, doswiadczenie w dzisiejszych czasach nie jest wcale atutem poniewaz swiat zmi,enia sie w tempie ekspressowym, nowe technologie sa coraz "nowsze", skad starszy czlowiek ma czerpac wiedze na ten temat? ksztalcic sie w nieskonczonosc w weekendy, wieczorowo? ja tak robie juz od 20 lat... studia, studia podyplomowe, szkolenia - wszystko po godzinach pracy, w weekendy... wszystko po to zeby byc na biezaco i zeby utrzymac miejsce pracy... to jest charowa... nie da sie tak zyc po 50 tce, ja mam 40 i juz jestem zmeczona, juz mi sie nei chce isc na kolejne szkolenie i znowu podnosic kwalifikacje... tym bardziej ze za tym wcale nie idzie zmiana pensji... podwojna charowka ( etat plus nieustanne doksztalcanie sie) daje mi jedynie gwarancje pracy, a nie mozliwosc awansu finansowego... taka prawda... czlowiek mlodszy jest bardziej skory do poswiecen, chce zawojowac swiat, podejmuje ryzyko, walczy, obmysla strategie... czlowiek ok 50tki... juz nie ma tych sil, po 50tce moze byc praca na pol etatu... plus pol emerytury... ale absolutnie nie zgadzam sie na prace na caly etat przez 50 lat... od 17 do 67 roku zycia, to jest nienormalne, nienaturalne, wbrew naturze, wbrew ludzkim silom, polacy nie maja mozliwosci regenerowania sil tak jak w krajach zachodnich, tusk ma poroniony pomysl z tym wiekiem emerytalnym... mysle ze on tego wieku nie wprowadzi ale chce cos ugrac... tylko nie wiem co...

    Odpowiedz
  • Barbara(2011-12-04 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    Mówiąc o wydłużeniu wieku emerytalnego trzeba wziąć pod uwagę wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, co oznacza ,że okres pracy dla kobiet wydłuży się o 8 lat ,.gdyż wcześniej znajdą się one na rynku pracy. Kobiety będą pracować o 8 lat dłużej a męszczyżni o 2 lata .

    Odpowiedz
  • oszukana-54(2011-12-04 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    WYBIERZ E GOOGLE

    BLOG SUBIEKTYWNY

    TU WALCZYMY O EMERYTURY ZA STAŻ PRACY 35 I 40 LAT

    Odpowiedz
  • niezadowolony(2011-12-02 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Premier piłkarzyków niech szuje kasę na wydatki opieki społecznej, to średnio 7 lat trzeba będzie dokładać do wieku emerytalnego jak dożyją. Ale to z innego funduszu zresztą zawsze pomijanego w publikacjach i w przemówieniach liczy się wynik oni to nazywają produkt emerytalny.

    Odpowiedz
  • AWE(2011-11-30 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    do 52 : Bo tu Polska a nie Niemcy u nas się na emeryturze umiera a tam wczasuje na Karaibach

    Odpowiedz