Jak wyjaśnił pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. edukacji Henryk Wolicki, rodzic będzie mógł przyprowadzić dziecko do przedszkola już od godz. 6.30. Jeśli zrobi to np. o godz. 8, to do godz. 14 maluch będzie przebywał w placówce za darmo.

"W nowej uchwale nie ma bowiem ustalonych godzin, w jakich bezpłatny pobyt będzie obowiązywał. Sześć godzin będzie za darmo, a każda następna godzina będzie już płatna. Ale opłaty też zostały zmniejszone w stosunku do tych, które obowiązują obecnie" - dodał.

Za siódmą godzinę pobytu dziecka rodzice zapłacą 2,63 zł (miesięcznie wyniesie to 55 zł), za ósmą 2,36 zł (99 zł miesięcznie), za dziewiątą - 2,08 zł (131 zł), za 10 - 1,80 zł (151 zł). Dotychczas opłaty kształtowały się tak, że za sześć godzin dziennie w przedszkolu rodzice płacili 61 zł miesięcznie, za siedem 118 zł, osiem - 134 zł, a dziewięć - 141 zł.

Poprzednia uchwała w zasadzie uniemożliwiała skorzystanie z pięciu, zagwarantowanych przez prawo, bezpłatnych godzin za pobyt dziecka w przedszkolu. Godziny bezpłatne (od 8 do 14.30) były bowiem przeplatane przerwami na posiłek (półgodzinna na śniadanie i godzinna na obiad), za które rodzice musieli już płacić. Dlatego rodzice nie mogli w praktyce zapisać dziecka tylko na pięć bezpłatnych godzin.

Przyjęta we wtorek uchwała zmienia to i obniża też opłatę za drugie dziecko w przedszkolu - wyniesie ona teraz 50 proc. Kolejną nowością jest to, że opłaty rodzice nie będą uiszczać z góry. Jak zaznaczył Wolicki, miasto będzie kredytowało przez miesiąc pobyt dziecka w przedszkolu, a rodzić będzie płacić do 10. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. "I tylko za te dni, które dziecko spędziło w przedszkolu" - dodał.

Do uchwały, którą przygotował samorząd Rzeszowa, dwie poprawki zgłosił klub radnych PO. Obie zostały wprowadzone do uchwały. Pierwsza dotyczyła obniżenia opłaty za, trzecie i czwarte dziecko w przedszkolu do 10 proc. Miasto proponowało 25 proc. Ta poprawka nie wywołała jednak żadnych kontrowersji.

Natomiast druga, wzbudziła dyskusje wśród radnych. Zakłada ona, że dzieci w wieku 3 i 4 lat będą miały zapewniony bezpłatny pięciogodzinny pobyt w przedszkolu, bez wyżywienia.

Jak tłumaczyła dziennikarzom przewodnicząca klubu PO w radzie miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, która zgłosiła tę poprawkę, jest to propozycja skierowana do rodziców, którzy są w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej, i kwalifikują się do objęcia opieką przez miejski ośrodek pomocy społecznej.

"To jest propozycja intencyjna i wszelkie szczegółowe ustalenia będą zależeć od potrzeb, jakie zgłoszą rodzice. To jest początek nowej opieki przedszkolnej dla dzieci w tym wieku. To może być początek czegoś dobrego" - podkreśliła.

Natomiast wiceprzewodnicząca rady miasta Marta Niewczas z SLD stwierdziła, że pobyt 3 i 4 - latka bez wyżywienia jest "absurdalnym pomysłem". "Jestem mamą takiego czterolatka i nie wyobrażam sobie, żeby takie dziecko nie miało posiłku w przedszkolu. I pewnie niebawem wróci ta uchwała i będzie trzeba ją poprawiać. To jest po prostu populizm, który zaprezentowała PO" - dodała.

Wolicki pytany przez dziennikarzy, jak wyglądać będzie realizacja tej poprawki odpowiedział, że nie wie. "Nie wiemy ile rodziców się zgłosi, ani w jakich przedszkolach by to było (opieka nad 3 i 4 - latkami - PAP). Są też inne problemy np. kto weźmie odpowiedzialność za dziecko, jeśli poczuje się źle po zjedzeniu kanapki, którą przyniesie ze sobą z domu. Jak będzie to wyglądało, że jedno dziecko je obiad, a drugie nie; będzie tylko patrzeć? Zobaczymy czy wojewoda nie zakwestionuje tego zapisu w uchwale" - dodał.

Nowe opłaty za przedszkola zaczną obowiązywać najwcześniej od listopada.