"Zamiast załamywania rąk nad trudniejszą maturą czy nad obowiązkową matematyką należy zastanowić się, jak lepiej przygotowywać uczniów do matury, by podnosić stale wskaźniki zdawalności, nie obniżając poziomu wymagań. Szczególnie w sytuacji, gdy matura stanowi podstawową barierę, której pokonanie otwiera dostęp do studiów wyższych" - napisała Kudrycka.
Minister nauki przypomniała, że 1 października wchodzą w życie przepisy znowelizowanego prawa o szkolnictwie wyższym, nowi studenci będą więc kształcić się na zreformowanych uczelniach. Podstawowym celem reformy jest, jak podkreśliła, podniesienie jakości studiów, a ten efekt uda się osiągnąć tylko wtedy, jeśli do szkół wyższych będą trafiali dobrze przygotowani kandydaci.
"Coraz lepiej przygotowani maturzyści trafiać będą do coraz lepszych uczelni. To ambitna i niełatwa droga, ale na jej końcu są szanse przyszłych absolwentów na dobrą pracę i prawdziwy zawodowy sukces" - napisała Kudrycka.
Dodała, że o swój zawodowy sukces coraz bardziej dbają sami młodzi ludzie, którzy coraz chętniej wybierają techniczne i ścisłe kierunki studiów. "W 2010 r., po raz pierwszy od lat, wśród kandydatów na studia politechniki okazały się popularniejsze niż uniwersytety. Na każde wolne miejsce na politechnikach mieliśmy średnio 3,9 kandydatów, na uniwersytetach 3,5. Jeżeli zainteresowanie młodych ludzi studiowaniem na kierunkach ścisłych i technicznych, które są kluczowe dla rozwoju gospodarki, będzie poparte coraz lepszym przygotowaniem do matury, to jestem przekonana, że zyska na tym poziom kształcenia, o korzyściach dla samych absolwentów nie wspominając" - oceniła.
Kudrycka przypomniała, że na uczelniach zostały jeszcze wolne miejsca i że niektóre szkoły prowadzą rekrutację nawet do końca września, dlatego również zdający maturę w poprawkowym terminie mają szansę na przyjęcie na dobre studia. Minister życzyła im powodzenia. "Abiturientom przystępującym do egzaminu poprawkowego mogę przytoczyć cytat z Arystotelesa: +Scientiae radices amarae, fructus dulces+ - korzenie wiedzy są gorzkie, jej owoce słodkie" - napisała minister nauki.
W poniedziałek rozpoczynają się poprawkowe egzaminy maturalne. Mogą do nich przystąpić ci maturzyści, którzy oblali tylko jeden z obowiązkowych egzaminów i łącznie uzyskali co najmniej 30 proc. punktów.
Kuba(2011-08-20 15:28) Zgłoś naruszenie 00
Ta kobieta niech się lepiej już nie wypowiada jak reszta tego rządu.
Odpowiedzrocznik 67(2011-08-20 22:29) Zgłoś naruszenie 00
zlikwidować gimnazja , liceum 4lata , matura na starych zasadach
OdpowiedzDruid(2011-08-20 23:52) Zgłoś naruszenie 00
No, czytać i pisać się muszą nauczyć. Także tabliczki mnożenia. Bez tego matury niet. Zgroza, po prostu.
Odpowiedzpunktor(2011-08-21 09:50) Zgłoś naruszenie 00
1.Nie chodzi o to, że jest trudna, tylko dlaczego w Polsce ma być 25% niezdanych , a we Francji 7%?
Odpowiedz2.Dlaczego w tym roku ci sami nauczyciele co w zeszłym roku dobrze przygotowali do egzaminu z polskiego, angielskiego a źle do matematyki?
3. Ten rocznik, to przez GŁUPOTĘ CKE stracone pokolenie. Przeprowadzenie trudniejszego egzaminu z chemii i fizyki spowodowało, że nieliczni uczniowie , wzory wszystkich cnót uczniowskich w tym roku dostaną się na medycynę , stomatologię i farmację. Dzięki MĄDROŚCI podobnych do pani minister uczelnie w tym roku Pozbyły się bardzo dobrych kandydatów na studentów, na konto niedobitków z zeszłego roku i poprzednich.
4. W bardzo trudnej sytuacji postawieni zostali ambitni uczniowie z tego rocznika, będą zmuszeni do poprawy matury i czekania. Dla niewtajemniczonych: w tym roku 80% z chemi było dużo trudniej zdobyć niż w zeszłym, a z kolei w zeszłym roku 80% z chemii na ogół nie pozwalało na rozpoczęcie studiów medycznym.
5. Chyba MNiSW powinno przeprowadzać sondaż ilu asolwentów danego kierunku studiów podejmuje pracę w wyuczonym zawodzie , bo jeżeli okaże się , że na 10-ciu socjologów jeden, to nie wiem na co płacę podatki, chyba na ukryte bardzo wysokie zasiłki dla bezrobotnych dla pracowników wyższych uczelni
6. KIEDY ministerstwo wprowadzi egzamin "Na nauczyciela szkoły państwowej" ? Żeby być prawnikiem, lekarzem trzeba zdać egzamin, tylko nauczycielem może być każdy, a w szczególności synowa siostry wójta:):)
Lejud(2011-08-21 11:04) Zgłoś naruszenie 00
Żałosne były te matury bez matematyki przez tyle lat. Albo ten pęd do kończenia studiów na kierunkach zarzadzanie,socjologia czy geografia albo archeologia.I teraz gospodarka ma kłopoty i trudno o pracę.
OdpowiedzDruid(2011-08-21 13:06) Zgłoś naruszenie 00
Dla potomnych podpowiem:
Odpowiedz- socjologii, politologi oraz innej -ogii mozna uczyć ex catedrae, a zawodów technicznych, chemii, fizyki i podobnych bez laboratoriów się nie da, a więc trzeba ponieśc koszty
- podczas studiowania znakomita większość studentów pozostaje na garnuszku rodziców
- wzrasta nam odsetek osób z wykształceniem "wyszszym".
Podsumowując: rządziciele mają się czym chwalić co do procentu osób wykształconych, ponosi przy tym minimalne koszty kształcenia, a prawdziwe koszty ponoszą rodzice. Tylko, że to droga donikąd.
hary porter(2011-08-21 13:31) Zgłoś naruszenie 00
Za poziom matur jest odpowiedzialme ministerstwo szkolnictwa ,te ich reformy rzeczywiście tak ulepszyli ,że efekt jest opłakany.\zamierzony program osiągnoł swój cel/
Odpowiedzmatura polska sie NIE LICZY!(2011-08-21 19:03) Zgłoś naruszenie 00
KUDRYCKA SIĘ MYLI!
OdpowiedzW Polsce nie ma matury uprawniajacej do studiow za granica.Z kilku powodow:
1) matura polska nie moze obejmowac obowiazkowosci jezyka obcego (absurd!!),od tego jest matura miedzynarodowa
2) nie obejmuje wszystkich dziedzin naukowych-egzamin maturalny za granica opiera sie na przedmiotach z co najmniej 3 dziedzin naukowych-nauli przyrodnicze,nauki scisle,jezyki,nauki spoleczne.
3) żaden z przedmiotow na egzaminie maturalnym nie moze byc narzucony z gory abiturientom
4) prog punktow do zdania nie moze byc mniejszy niz 50% wszystkich pkt ( w Polsce jest to 30%).
5) liczba przedmiotow do zdania nie moze byc mniejsza niz 4 (punktowanych na studia rowniez).Tymczasem sa uczelnie gdzie niezgodnie z prawem punktuje sie np. 1 ocene...(absurd)
To nie jest egzamin,ktory spelnia kryterium MATURY PANSTOWEJ ,ktora rzeczywiscie za granica dopuszcza do studiow.
MIN.4 Z TEJ GRUPY(2011-08-21 19:08) Zgłoś naruszenie 00
tak wiec zeby dostac sie za granica na studia trzeba miec wysoka srednia ocen z przedmiotow:jezyk ojczysty,jezyki obce,biologia,chemia,matematyka,geografia,historia.
OdpowiedzZ tego wybiera sie co najmniej 4 przedmioty do punktacji.
Tak jest np.w Niemczech,Feancji,Wielkiej Brytani,krajach sjandynawskich.Hiszpanii i szeregu innych.
lol(2011-08-21 21:51) Zgłoś naruszenie 00
Poziomy trudności na obecnej maturze są w porządku, ale próg do zdania (30%!) to totalna żenada.
Odpowiedz