Polska. To nie jest kraj dla młodych ludzi

autor: Bartosz Marczuk28.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 11.08.2011, 11:10

Starsi żyją na koszt młodych. Aż 24 proc. rodzin wychowujących czworo dzieci i 3,8 proc. emerytów żyje w skrajnej nędzy. „DGP” chce się przyjrzeć temu zjawisku. Dziś analiza, która dowodzi, że autorzy tezy o niesolidarności pokoleniowej mają wiele racji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (116)

  • Das(2015-07-18 13:58) Zgłoś naruszenie 00

    Nie po 15 latach mundurowi idą na emerytury ale wcześniej! Np. liczy się im służba wojskowa (1-2lata mniej czyli np.13lat), szkółka, a chorobowe nie odejmuje się od tego okresu!

    Odpowiedz
  • Bezet-1147(2011-07-28 18:12) Zgłoś naruszenie 00

    .
    Pani Ado (komentarz nr 56). Prawdopodobnie przeprowadziła Pani swoje obliczenia w sposób następujący: ( 525000 zł * 0,05 * 0,8 ) / 12 = 1750 zł, gdzie mnożnik 0,8 uwzględnia podatek Belki. Trudno się z tym nie zgodzić, bo matematycznie jest to poprawne. Następnie daje Pani do zrozumienia Czytelnikowi, że można zachować nienaruszony cały kapitał (525000 zł) i jednocześnie co miesiąc wypłacać sobie z banku 1750 zł, czyli jak na emeryta, to całkiem ładną kwotę "na rękę".
    I chociaż jest to wszystko prawda, to jednak nie jest to cała prawda, bo nie bierze Pani pod uwagę czynnika inflacji (co jest powszechnie popełnianym błędem w wyciąganiu wniosków z tego typu obliczeń). A wpływ inflacji na to, jaka będzie w przyszłości wartość naszych pieniędzy (kapitału) jest niebagatelny, co postaram się wykazać.
    Sięgnąłem do komunikatów GUS. Oto wskażniki inflacji (liczonej rok bieżący w stosunku do roku poprzedniego) w ostatnich 10 latach: [ 2001=105,5 2002=101,9 2003=100,8 2004=103,5 2005=102,1 2006=101,0 2007=102,5 2008=104,2 2009=103,5 2010=102,6 ], co daje średnią = 102,76 (inflacja 2,76% średnio w ostatnich 10 latach).
    Natomiast w roku 2011 wskaźniki inflacji - liczone w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim - są następujące: w I kwartale 103,8; w II kwartale 104,6.

    Kierując się tym co mamy teraz (czyli w ostatnich kwartałach, ostatnich latach) do dalszych obliczeń przyjmuję, że średnioroczna inflacja w przyszłości wyniesie 3,50 %. Zobaczmy teraz, co będzie się działo z Pani kapitałem i z Pani "emeryturą". I jedna i druga kwota będą co roku traciły 3,5% ze swoich pierwotnych (czyli "dzisiejszych") wartości.
    Za rok będzie Pani mogła za swoją emeryturę (1750 zł) kupić mniej towarów i usług niż dzisiaj, czyli Pani emerytura będzie warta na dzisiejsze pieniądze: 1750 * 0,965 = 1689 zł. Za 10 lat 1750 zł będzie warte tyle, co dzisiaj jest warte 1225,49 zł, a za 25 lat 1750 zł będzie warte tyle, co dzisiaj jest warte 718,16 zł. Natomiast kwota kapitału leżąca w banku warta dzisiaj 525000 zł, za 25 lat będzie warta tyle, ile dzisiaj jest warte 215448 zł.

    Żeby zachować realną wartość kwoty złożonego kapitału, a tym samym i realną wartość kwoty miesięcznej emerytury, trzeba by było co miesiąc z kwoty naliczonych odsetek pozostawiać na koncie bankowym kwotę odpowiadającą stopie inflacji, a wypłacać sobie tylko nadwyżkę odsetek ponad kwotę inflacji. Czyli trzeba by "emeryturę miesięczną" obliczyć tak: [ 525000 zł * ( 0,05 * 0,80 - 0,035 ) ] / 12 --- co daje kwotę "emerytury" równą ...(!).. 218,75 zł i jednocześnie gwarantuje to nam, że kapitał 525000 zł będzie wart po latach tyle samo, ile jest wart dzisiaj.
    .

    Odpowiedz
  • ctb(2011-07-29 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Dla starych też nie! To jest kraj dla posłów!

    Odpowiedz
  • Ekwita(2011-07-29 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Polacy przypomnijcie sobie rok 1989.

    Odpowiedz
  • statystyk(2011-07-28 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    Mega bzdura. Mój ojciec, dziadek, babcia i masa, masa bliskich osób moich znajomych nie doczekała emerytury. Poumierali koło 60 więc skąd te 27% życia na emeryturze wytrzasneliście? To, że ktoś w Polsce dożył do 100 nie oznacza że wszyscy do niej dożywają. To taki manewr ZUSu na przyszłość? Ustawią wiek emerytalny na 95lat i problem się sam rozwiąże? Reszta się zgadza, okradają nas, będą okradać i wszystko to się z wielkim hukiem zawali. Wykupią nas żydzi i Chińczycy, od co.

    Odpowiedz
  • AF(2011-07-29 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Młodzi do Sejmu - inaczej lepiej nie będzie. Na 1 mln osób w wieku do 30 lat przypada 1-2 przedstawicieli w Sejmie, osoby 46-55 lat mają na po 34-35 przedstawicieli na 1 mln obywateli. (Źródło: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=226169794087993&set=a.167157256655914.31778.167155793322727&type=1&ref=nf)

    Odpowiedz
  • zaba(2011-07-29 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    Winnym takiego stanu rzeczy nie są ludzie, ani ci młodzi ani starsi tylko system! (jak w kom. 68) Winnym kryzysu w Grecji też jest system, który pozwolił na takie ICH rozpasanie, a nie ludzie którzy korzystali z ulg, premii, dodatków itd. itp. Czy my też skończymy jak Grecja? Myślę, że 80/20 na tak. Rosnący klin podatkowy spowoduje wzrost kosztów pracy, mniejszą konkurencyjność gospodarki, mniej miejsc pracy, niższe dochody państwa. To spowoduje znowu wzrost podatków, jeszcze mniejszą konkurencyjność gospodarki, jeszcze mniej miejsc pracy, niższe dochody państwa. Grecja jak ulał. Potem ktoś podpuści młodych na starych i odwrotnie... będzie się działo. To jest wizja mało optymistyczna, ale jakoś najbardziej pasuje mi do stanu dzisiejszego.

    Odpowiedz
  • Młody pracownik(2011-07-28 21:32) Zgłoś naruszenie 00

    Autor artykułu niestety ma racje, smutne jest to większość komentujących negatywnie niewiele z niego zrozumiała(albo nie czytała całości). Nie zaważyłem aby autor oskarżał emerytów, oskarża system który na to pozwala - tworzy emerytów przed 40 lat (MSW) przywileje wielu innych grup społecznych jak górnicy i rolnicy. A obecnym młodym pracownikom pozostanie pracować dożywotnio lub wyjechać za granicę .

    Odpowiedz
  • xxx(2011-07-28 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytury są hojnie waloryzowane?! Emerycie nie płacą podatków?! Emerytury i renty są wysokie?! Przepraszam że zapytam, czy autor tych wypocin był pod wpływem jak to pisał?
    I co niby da te 800 tys wiecej rąk do pracy jak bezrobocie obecnie przekracza 2 miliony osób. Będziemy mięli o 800 tys. bezrobotnych więcej, tak?!

    Odpowiedz
  • Richard(2011-07-28 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu pismak Marczuk pisze o emerytach.Teraz wypomina emerytom kase, i stawia teze że to ze młodzi maja z górki w tym kraju, to wina emerytów.Teza typowego populisty ekonomicznego balcerowiczostwa.Za niskie płace w tym kraju odpowiada własnie twój GÓRÓ Balcerowicz redaktorze Marczuk!To on doprowadził do wysokiego bezrobocia poprzez likwidacje miejsc pracy i zachwiania relacji płac w tym kraju.Jak zwykle życzę redaktorowi głodowej emerytury, a na dodatek utrzymanie swoich mało zarabiajacych dzieci.

    Odpowiedz
  • Ada(2011-07-28 19:47) Zgłoś naruszenie 00

    do 64: Bezet-1147 z IP: 188.125.244.
    Rzeczywiście w swoich wyliczeniach nie uwzględniłam inflacji, która skutkuje spadkiem realnej wartości wypłacanych z banku pieniędzy (a może w związku z inflacją oprocentowanie w banku będzie nie 5% a np. 6%) ale nie uwzględniłam też inflacji w stosunku do wypłacanej emerytury (waloryzacja z ZUS nie wyrównuje inflacji). Poza tym zakładając nawet, że przeżyję 25 lat na emeryturze, to jak Pan wyliczył (zakłądam, że poprawnie) po mojej śmierci rodzina otrzymałaby kapitał 525000 zł - po uwzglednieniu inflacji 215448 zł. w przypadku otrzymywania emerytury z ZUS rodzina otrzyma O zł.

    Odpowiedz
  • BB Johnson(2011-07-30 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    Nie zgadzam się z twierdzeniem, że starsze pokolenie jest bez winy. Starsze pokolenie z premedytacją domaga się świadczeń i przywilejów i permanentnie głosuje na prostytuujących się polityków, którzy te żądania popierają. Doskonale wiadomo komu zostanie wystawiony rachunek. Ale młode pokolenie wcześniej czy później albo wyjedzie i zostawi socjalizm samemu sobie na pewną śmierć z głosu, albo rozsądnie zagłosuje - może nawet w formie zemsty. A przecież pieniądze nie wyparowują i gdyby młodzi nie musieli płacić drakońskich podatków na starszych (w uproszczeniu) to mieliby za co tym starszym pomagać na własną rękę.

    Kto więc obecnie korzysta? Politycy, rolnicy, renciści, młodzi emeryci, górnicy, mundurowi i wszelkiej maści oszuści.

    Odpowiedz
  • Monia(2011-07-30 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    To glownie sa ci mlodzi emeryci i tych innych z przywillejami a jest ich duzo,nikt na mnie nie doklada bo przepracowalam 35lat i odprowadzalam skladki.Trzeba sie zajac tymi a nie brac wszystkich spracowanych ludzi ktorzy uczciwie cale zycie pracowali .Po co zrobiono takie przepisy trzeba z tym skonczyc a nie nazekac nic w tym kierunku sie nie robi.Zadna partia natym nie straci kiedy bedzie robila reformy bo ludzie zdaja sobie sprawe tak dalej byc nie moze.

    Odpowiedz
  • Tuskoszenka(2011-07-30 14:08) Zgłoś naruszenie 00

    niestety to PRAWDA - pokolenie dzisiejszych 25-30 paro latkow od urodzenia jest obciążone staruchami PZPRowcami KTORZY OD PARTII DOSTALI WSZYSTKO CO CHCIELI ZA WIERNĄ SŁUZBĘ , a dziś na swoich znajomosciach ustawiaja swoje dzieci , ZAŚ CAŁA RESZTA MŁODYCH MUSI OD POCZATKU ZA WSZYSTKO PŁACIĆ TJ ZA STUDIA, ZA PRAKTYKI ZA OTRZYMANIE PRACY - a od swoich szefów dawnych PZPRowskich notabli 0- dziś zwolenników PO - słyszy tylko śmiech i i wskazywanie jakie to młode pokolenie dziś beznadziejne - TYLKO PANOWIE/PANIE z PZPRowskich stanowisk - czy wasze pokolenie nie zgotowało nam tego losu??? - czy to nie przez was i na was dziś pracujemy mimo kłód pod nogi jkie nam kładziecie na codzień???

    Odpowiedz
  • Mundurowy(2011-07-29 15:25) Zgłoś naruszenie 00

    Bartosz Marczuk , a to ten gość, którego często widuję w kolejce do psychiatry , jak do stomatologa czekam. Beznadziejny przypadek, wierzcie mi.

    Odpowiedz
  • Adam(2011-07-28 16:55) Zgłoś naruszenie 00

    właśnie straciłem pracę po 37 latach pracy (w ostatnim zakładzie pracy przepracowałem 33 lata). Mam 56 lat za wcześnie żeby umrzeć a z czego żyć??? Na nową pracę w tym wieku nie mam szans co dalej???

    Odpowiedz
  • rem(2011-07-28 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    autor artykulu jest skonczonym idiota!!!
    gdzie baranie chcesz zatrudnic tych wszystkich ludzi-w niemczech???
    polska gospodarka nie jest w stanie wygenerowac tylu miejsc pracy !!!
    a moze usypiac po 60-tce w imieniu solidarnosci pokolen???

    Odpowiedz
  • bezrobotna po 36 latach pracy(2011-07-28 15:03) Zgłoś naruszenie 00

    A mnie to już nawet nie chce się komentować tego co wypisuje pan Marczuk.

    Odpowiedz
  • Żychu(2011-07-29 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Starym zafundować pracę do 80 lat życia bo za długo żyją a młodzieży zasiłki bo jest zatrważające bezrobocie. Dobre nie. Flaki się przewracają na takie myślenie.

    Odpowiedz
  • Kolejny kłamliwy artykuł(2011-07-28 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest "kraj nie dla młodych" tylko "kraj nie dla pracujących"!
    Co to za bzdura, że starzy dyskryminują młodych!
    To Rząd dyskryminuje pracujących ! Ich kosztem rozdaje emerytury, a różnica pokoleń nie ma tu nic do rzeczy. Autor chyba zapomina, że niejeden pracujący jest starszy od emeryta.
    Udaje Pan, że nie wie o istnieniu pracowników z 40, 45-letnim stażem pracy, które pracują na rzesze młodszych emerytów z 15, 25- stażem pracy.W tym przypadku o "solidarności pokoleń" Pan milczy.Nie obchodzą Pana pracujący, tylko emeryci.Nie dość, że ma Pan głęboko w d...e osoby z długoletnim stażem pracy bez prawa do emerytury to jeszcze napuszcza Pan na nich młodych.Wstyd Panie Marczyk, wstyd...!

    Odpowiedz