Interesującym spojrzeniem na ten sam problem nazwała minister edukacji narodowej Katarzyna Hall działalność twórców portalu "MaturaToBzdura.Tv", w którym obnażają oni braki wiedzy uczniów szkół średnich. W czwartek spotkała się z twórcami portalu w Warszawie.

Spotkanie obyło się z inicjatywy szefowej resortu edukacji. "Przeczytałam artykuł o portalu MaturaToBzdrura w prasie. Panowie opowiadali w nim o swoim pomyśle. Mówili, że zależy im na solidniejszym wykształceniu młodych ludzi i że chcieliby prosić o patronat ministra nad swoją akcją. Stąd moje zainteresowanie" - powiedziała Hall po spotkaniu.

Hall przyznała, że podstawa programowa nauczania ulegnie zmianie. Większy nacisk będzie położony na umiejętność wyszukiwania właściwych źródeł i właściwego posługiwania się przez ucznia nabytą wiedzą. Jednak system nauczania nie zmieni się z dnia na dzień.

"Mogę obiecać, że trochę inaczej będzie kształcony maturzysta rocznika 2015" - powiedziała Hall. Według niej, ministerstwo chce odejść od uczenia pewnych rzeczy w szkole podstawowej, a następnie powtarzania ich w gimnazjum i w szkole średniej. Określone działy niektórych przedmiotów mają być realizowane w gimnazjum, a niektóre w szkołach średnich. Minister nie uściśliła jednak, o jakie działy i jakie przedmioty miałoby chodzić.

"Licealista wybierze kilka przedmiotów, których będzie się uczył w sposób pogłębiony. Solidna dawka wiedzy ma zbudować fundament pod późniejsze studia. Za trzy lata, maturzysta ma być dużo lepiej przygotowany do studiowania" - powiedziała szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej. "Plan ministerstwa jest taki, by maturzysta miał solidny fundament pod studiowanie, głębszą wiedzę, inny rodzaj pytań na egzaminach. To bardzo konkretne wyzwanie. Nie uda się tego osiągnąć już jutro, ale będziemy się o to starać" - dodała.

Według Hall, MEN planuje też utworzenie na poziomie gimnazjalnym doradztwa edukacyjno-zawodowego, które miałoby pomagać uczniom w planowaniu ich późniejszej drogi edukacyjnej.

Minister przyznała również, że choć ona i twórcy portalu swoje uwagi na temat edukacji wyrażają w innym języku, to "mają te same obserwacje", a inicjatywę mieszkańców Trójmiasta, którzy portal stworzyli określiła jako "interesujące spojrzenie na ważny problem".

Projekt "MaturaToBzdura.Tv" stworzyło trzech studentów z Gdańska: Kuba Jankowski, Adam Drzewicki i Piotr Dybski. Odcinki programu, dostępne na portalu YouTube, polegają na tym, że jego twórcy rozmawiają na ulicach Trójmiasta z maturzystami i obnażają ich braki w wiedzy z zakresu szkoły średniej. Z czasem powstał cały portal poświęcony projektowi.

"Mówi się, że nasz program jest kontrowersyjny, ale nauczyciele piszą do nas i mówią, że to jest to, czego brakowało, że pokazujemy błędy" - przyznał Drzewicki, po spotkaniu z minister. Twórcy portalu postanowili więc pójść o krok dalej i zwrócili się do minister Hall z prośbą o patronat nad projektem. Na pytanie o konkretne ustalenia, jeden z twórców portalu odpowiedział żartobliwie, że "matura będzie zniesiona jutro, albo w poniedziałek".

"Będziemy dalej rozmawiać. Być może uda nam się spotkać w Trójmieście" - obiecała Hall.