Szefowa klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała w czwartek PAP, że PJN ma już gotowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania zgodności z konstytucją ustawy o zmianach w OFE. Zbieramy pod nim podpisy - dodała. Nieoficjalnie PJN liczy na wsparcie SLD.

Ustawa o zmianach w OFE weszła w życie 1 maja. 7 kwietnia podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski. Zakłada ona m.in., że obniżenie składek przekazywanych do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc.. Z czasem mają one stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć poziom 3,5 proc. Pozostałe 5 proc. trafia na indywidualne subkonta w ZUS. Według rządu, zmiany pozwalają ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa o ok. 190 mld z o przejściu do klubu PO.

PJN od początku krytykowała ustawę, podkreślając, że "dewastuje" ona system emerytalny. "Wniosek jest już gotowy. Żeby on mógł mieć rację bytu w Trybunale Konstytucyjnym musimy znaleźć partnerów do tego. I w tej chwili szukamy, przedstawiając przygotowany wniosek" - powiedziała Kluzik-Rostkowska. Jej zdaniem, sprawa wniosku może zostać "sfinalizowana" na następnym posiedzeniu Sejmu.

Do złożenia wniosku do TK potrzeba podpisów 50 posłów. Klub PJN ma ich 18, dlatego do podpisywania się pod wnioskiem chce namawiać posłów innych klubów.

Reklama

Nieoficjalnie politycy klubu PJN przyznają, że liczą na poparcie wniosku przez posłów SLD. Rzecznik SLD Tomasz Kalita powiedział PAP, że klub SLD zdecydował, że nie będzie składał własnego wniosku ws. OFE do TK. Jednocześnie podkreślił, że nie ma przeszkód, by ci posłowie SLD, którzy chcą, podpisali się pod wnioskiem PJN.

PiS, SLD i PJN w trakcie prac nad rządową ustawą krytykowały ją. PiS i SLD nie wykluczały złożenia wniosków do TK, by zbadał zgodność ustawy o OFE z konstytucją. Ostatecznie SLD zdecydował, że nie będzie składać własnego wniosku. PiS informował natomiast, że jeszcze się zastanawia, czy zaskarżyć ustawę ws. OFE do TK.