Szef klubu PJN Paweł Poncyljusz poinformował, że zbierane są obecnie podpisy pod wnioskiem do TK. Do jego złożenia potrzeba podpisów 50 posłów; klub PJN ma ich 15, dlatego do podpisywania się pod wnioskiem chce namawiać posłów innych klubów.
"Kierujemy dzisiaj pisma i projekt tego wniosku do szefów pozostałych klubów parlamentarnych w Sejmie z prośbą o dołączenie się do tego wniosku" - powiedział Poncyljusz.
Nowelizacja ustawy w OFE weszła w życie 1 maja. Zakłada ona m.in. obniżenie składek przekazywanych do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc. Z czasem mają one stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć poziom 3,5 proc. Pozostałe 5 proc. trafia na indywidualne subkonta w ZUS. Według rządu, zmiany pozwalają ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa o ok. 190 mld z o przejściu do klubu PO.
PJN od początku krytykowała ustawę, podkreślając, że "dewastuje" ona system emerytalny. "Dzisiaj dotrzymujemy słowa i przedstawiamy publicznie wniosek do TK ws. zmian w OFE. Pokazujemy w ten sposób, dlaczego niektórzy tak bardzo nie chcą, aby nie było klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza" - powiedział Kowal na konferencji prasowej w Sejmie.
Jak podkreślił, dyskusja nt. zmian w OFE, która przetoczyła się przez Polskę w kwietniu tego roku, dotyczyła milionów Polaków, którzy mieli wątpliwości i buntowali się przeciwko samowolnym działaniom rządu.
"Nie pomogły głosy ekspertów i polityków, nie pomogły głosy autorytetów ekonomicznych. Rząd postąpił tak, jak chciał, a my dzisiaj pokazujemy, po co jest opozycja. Opozycja jest po to, aby w takich sytuacjach powiedzieć: +nie zgadzamy się i nie ustąpimy+" - oświadczył prezes PJN.
Kowal zaznaczył, że PJN przedstawia wniosek do Trybunału nie w swoim imieniu, lecz w imieniu milionów Polaków, którzy - jego zdaniem - potrzebują, aby ktoś reprezentował realnie ich interesy oraz mówił o sprawach, które ich bulwersują i budzą gniew. Zapewnił, że jego ugrupowanie będzie zawsze reprezentowało tych, którzy stoją u progu życia i czują się wykorzystywani przez państwo.
Poncyljusz podkreślił, że ustawa o zmianach w OFE burzy przede wszystkim umowę społeczną, która została zawarta z milionami Polaków kilkanaście lat temu.
"Zasada zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nią prawa opiera się na pewności prawa. Ingerencja regulacyjna w system emerytalny w kształcie wprowadzonym przez ustawę nie jest jedynym możliwym i najefektywniejszym w długiej perspektywie środkiem uzdrawiającym finanse publiczne i zmniejszającym deficyt budżetowy" - powiedział Poncyljusz.
PiS, SLD i PJN w trakcie prac nad rządową ustawą krytykowały ją. PiS i SLD nie wykluczały złożenia wniosków do TK, by zbadał zgodność ustawy o OFE z konstytucją. Ostatecznie SLD zdecydował, że nie będzie składać własnego wniosku. PiS informował natomiast, że jeszcze się zastanawia, czy zaskarżyć ustawę ws. OFE do TK; ostatecznie takiego wniosku nie złożyło.
Komentarze(5)
Pokaż:
Na dziś mamy taką sytuację że jak np. pierwszego września br. Sejm uchwali że od pierwszego stycznia 2012 roku wzrastają podatki PIT, to będą obowiązywać i listonosza, aspiranta, sędziego nauczyciela lekarza…. Nie będzie problemu z utratą praw nabytych.
Natomiast jakby Sejm uchwalił pierwszego września br. że od stycznia 2012 roku wiek emerytalny dla WSZYSTKICH ! mundurowych wynosi 55 lat, to usłyszymy bełkot o utracie jakichś praw nabytych.
Uchwalenie zasady że ten który dziś pracuje jako mundurowy będzie miał inne prawa emerytalne od tego który zaczął pracę jako mundurowy w 2012 roku, to dopiero będzie bezczelne zaprzeczenie równości wobec prawa i skandaliczne naruszanie zasad sprawiedliwości społecznej.
…” Z zasady równości wynika nakaz jednakowego traktowania wszystkich obywateli w obrębie określonej klasy (kategorii). Wszystkie podmioty charakteryzujące się w równym stopniu daną cechą istotną (relewantną) powinny być potraktowane równo, a więc według jednakowej miary, bez zróżnicowań, zarówno dyskryminujących, jak i faworyzujących”… (orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 1994 r., sygn. K. 3/94, OTK w 1994 r., cz. II, s. 141 - 142).
To od 2012r. będą już oficjalnie dwie kategorie (kasty) mundurowych ?
W żadnej ustawie emerytalnej ; czy tej dla mundurowych czy o KRUS czy FUS nie jest zapisane że wskazane w tych ustawach zasady są niezmienne, a i w Konstytucji stoi jak wół, że te zagadnienia reguluje tylko ustawa.
TK zgodził się z tą argumentacją że np. ustawa o emeryturach pomostowych jest zgodna z konstytucją - nie łamie zasad równości, zaufania obywateli do państwa i prawa ani zasady praw nabytych.
„Osoby, które zatrudniały się w szczególnym charakterze lub szczególnych warunkach po 1 stycznia 1999 r., nie miały prawa oczekiwać, że odejdą na wcześniejszą emeryturę” - powiedział sędzia TK Wojciech Hermeliński.
Czy dziś TK dalej dla uważa że komunistyczny pomysł by aparat przymusu uzyskiwał prawo do emerytury po 15-tu latach - uznaje jako uzyskane słusznie i zgodnie z ideą sprawiedliwości społecznej ?
Naprawdę TK nie dostrzega co się w Polsce w Europie przez ostatnie 20 lat zmieniło ?
A z jakiego prawa, jakich zasad sprawiedliwości społecznej ma wynikać zasada że np. obywatel który zatrudnił się jako policjant po 1 stycznia 99r. ma prawo oczekiwać że odejdzie na emeryturę po 15-tu latach pracy ?
Np. listonosz który zatrudnił się na poczcie w 2000 roku na pewno wiedział że w dniu zatrudnienia obowiązuje zapis że musi pracować do 65 roku życia. Wolno dziś jemu będzie powiedzieć że będzie musiał pracować do 67 roku życia ? Czy zostanie podniesiony wiek emerytalny tylko dla tych listonoszy, którzy zatrudnią się od 2012 ?
Czy tych kuglarskich przewałek nie widzi pani - RPO ?