Prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek wystosował list do premiera ws. zmian w OFE powiedział PAP, że zasadniczą sprawą jest to, "by nie stracić z oczu potrzeby zmian w całości systemu emerytalnego". Zapowiedział, że zorganizuje debatę publiczną na ten temat.

Zagwarantowanie odpowiednio wysokiej waloryzacji składek wpłacanych na indywidualne subkonta w ZUS-ie oraz umożliwienie dziedziczenia składek osób ubezpieczonych - to niektóre z postulatów prezydenta Bronisława Komorowskiego wobec planowanych przez rząd zmian w OFE. Prezydent napisał o tych postulatach w piątkowym liście do premiera Donalda Tuska.

Wysoka waloryzacja to podstawa - pisze prezydent Komorowski do premiera Tuska

Prezydent powiedział PAP, że w liście do szefa rządu zwraca uwagę na zasadniczą sprawę, "jaką jest zagwarantowanie odpowiednio wysokiej waloryzacji składek wpłacanych na indywidualne subkonto w ZUS-ie". W ocenie prezydenta, "odpowiednio wysoka waloryzacja składek to jest klucz do odpowiednio wysokiej emerytury".

Ważne dziedziczenie i podział składek po rozwodzie

Bronisław Komorowski - jak podkreślił - ma nadzieję, że pozytywny finał znajdzie również kwestia "dziedziczenia składek po osobach ubezpieczonych, a także kwestię podziału składek między małżonków w przypadku rozpadu małżeństwa".

"Oprócz tego chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że wobec mającego miejsce w Polsce wyraźnego procesu starzenia się ludności, zmian demograficznych, na które mamy ograniczony wpływ, jest konieczna długofalowa polityka państwa, która jest odpowiedzią na to wyzwanie" - powiedział prezydent.

Prezydent apeluje

"Mam głęboką nadzieję, że projektowi rządowemu towarzyszy troska o stworzenie jak najkorzystniejszych warunków dla obecnie ubezpieczonych, ale także dla przyszłych emerytów" - powiedział PAP prezydent, odnosząc się do proponowanych przez rząd zmian, zakładających, że od początku kwietnia obecna składka do OFE, wynosząca 7,3 proc. zarobków brutto, zostanie podzielona.

OFE - według propozycji rządowej - dostaną początkowo 2,3 proc., docelowo - w 2017 r. - 3,5 proc. Reszta składki ma trafiać na indywidualne konta, zarządzane przez ZUS.Według prezydenta, zanim przeprowadzone zostaną głębsze zmiany w systemie ubezpieczeń, "musi odbyć się debata publiczna, musi zostać podjęta próba znalezienia wspólnego mianownika pomiędzy siłami politycznymi, środowiskami zainteresowanymi problemami emerytów, tj. związkami zawodowymi".

Premier przyjął propozycję - będzie rozmawiał z prezydentem o propozycjach ws. OFE

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował PAP, że premier Donald Tusk będzie rozmawiał o propozycjach dotyczących zmian w OFE z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Prezydent powiedział w piątek PAP, że wystosował list do premiera, w którym przedstawił swoje postulaty wobec planowanych przez rząd zmian w OFE. Komorowski proponuje m.in. zagwarantowanie odpowiednio wysokiej waloryzacji składek wpłacanych na indywidualne konta w ZUS-ie oraz dziedziczenie składek po osobach ubezpieczonych.

Graś potwierdził w piątek w rozmowie z PAP, że premier otrzymał list od prezydenta. "Premier Donald Tusk na pewno odniesie się do zawartych w nim propozycji w rozmowie z panem prezydentem" - poinformował rzecznik rządu. Nie powiedział jednak, kiedy dojdzie do takiego spotkania.

Według informacji PAP ze źródeł rządowych, rząd w projekcie ustawy o zmianach w systemie emerytalnym zachowa prawo do dziedziczenia składek, które po ograniczeniu transferów do OFE będą trafiały na indywidualne subkonta w ZUS. Wcześniej wątpliwości, czy takie rozwiązanie będzie możliwe, zgłaszał minister finansów Jacek Rostowski.

Rząd, w celu ograniczenia przyrostu długu publicznego i deficytu, zamierza zmienić system emerytalny. Zamiast 7,3 proc. składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych subkontach osobistych w ZUS. Docelowo w roku 2017 r. OFE mają dostawać 3,5 proc. składki. Projekt zmian w systemie emerytalnym powinien trafić do parlamentu już w styczniu, a same zmiany ustawowe mogłyby wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku.

W poniedziałek o godz. 9.30 w kancelarii premiera odbędzie się briefing ministra Michała Boniego, który kierował jednym z zespołów przygotowujących propozycje zmian w systemie emerytalnym.