Zagwarantowanie odpowiednio wysokiej waloryzacji składek wpłacanych na indywidualne subkonta w ZUS-ie oraz umożliwienie dziedziczenia składek osób ubezpieczonych - to niektóre z postulatów prezydenta Bronisława Komorowskiego wobec planowanych przez rząd zmian w OFE. Prezydent napisał o tych postulatach w piątkowym liście do premiera Donalda Tuska.

Wysoka waloryzacja to podstawa - pisze prezydent Komorowski do premiera Tuska

Prezydent powiedział PAP, że w liście do szefa rządu zwraca uwagę na zasadniczą sprawę, "jaką jest zagwarantowanie odpowiednio wysokiej waloryzacji składek wpłacanych na indywidualne subkonto w ZUS-ie". W ocenie prezydenta, "odpowiednio wysoka waloryzacja składek to jest klucz do odpowiednio wysokiej emerytury".

Ważne dziedziczenie i podział składek po rozwodzie

Bronisław Komorowski - jak podkreślił - ma nadzieję, że pozytywny finał znajdzie również kwestia "dziedziczenia składek po osobach ubezpieczonych, a także kwestię podziału składek między małżonków w przypadku rozpadu małżeństwa".

"Oprócz tego chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że wobec mającego miejsce w Polsce wyraźnego procesu starzenia się ludności, zmian demograficznych, na które mamy ograniczony wpływ, jest konieczna długofalowa polityka państwa, która jest odpowiedzią na to wyzwanie" - powiedział prezydent.

Prezydent apeluje

"Mam głęboką nadzieję, że projektowi rządowemu towarzyszy troska o stworzenie jak najkorzystniejszych warunków dla obecnie ubezpieczonych, ale także dla przyszłych emerytów" - powiedział PAP prezydent, odnosząc się do proponowanych przez rząd zmian, zakładających, że od początku kwietnia obecna składka do OFE, wynosząca 7,3 proc. zarobków brutto, zostanie podzielona.

OFE - według propozycji rządowej - dostaną początkowo 2,3 proc., docelowo - w 2017 r. - 3,5 proc. Reszta składki ma trafiać na indywidualne konta, zarządzane przez ZUS.