"Dziedziczenie będzie zachowane, tak jak ma to miejsce obecnie" - powiedziało PAP źródło.

Wcześniej wątpliwości, czy takie rozwiązanie będzie możliwe, zgłaszał minister finansów Jacek Rostowski.

"Podstawą waloryzacji składki, która zamiast do OFE trafi na indywidualne subkonta w ZUS, będzie nominalne PKB, czyli PKB plus inflacja. To jest znacznie bardziej korzystny współczynnik, z punktu widzenia emerytów, niż oparcie waloryzacji o obligacje skarbowe. Na podstawie zaproponowanej przez nas waloryzacji już w 2011 roku może ona wynieść ponad 7 proc." - powiedziało PAP źródło rządowe, przekazując kolejne szczegóły projektu ustawy o zmianach w systemie emerytalnym.

"Stopa waloryzacji będzie ogłaszana co roku do 15 maja przez Główny Urząd Statystyczny" - dodało.

"Konsultacje w sprawie projektu ustawy będą trwały 30 dni, a nie jak wcześniej zakładano 21 dni, gdyż jest to projekt o fundamentalnym znaczeniu dla państwa" - podkreśla źródło.

Premier Donald Tusk pod koniec 2010 roku poinformował, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie fundusze emerytalne otrzymują obecnie, a 5 proc. składka będzie przekazywana na specjalne subkonta indywidualne w ZUS. Dodał też, że projekt zmian w systemie emerytalnym powinien trafić do parlamentu już w styczniu, a same zmiany ustawowe mogłyby wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku.

Premier zapowiedział, że zmiany zakładają także stworzenie dobrowolnego systemu ubezpieczeń, gdzie będzie można odprowadzać część składki do II i III filaru: najpierw 2 proc., następnie 3 proc., a od 2017 roku 4 proc. swojego dochodu i będzie można go odpisać od podstawy opodatkowania.

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki w piątkowej rozmowie z PAP poinformował, że rząd kończy prace nad projektem ustawy o zmianach w systemie emerytalnym i wprowadzeniu preferencyjnie opodatkowanego dobrowolnego systemu, projekt zakłada stopniową liberalizację limitów inwestycyjnych na rynku kapitałowym dla OFE.

/