Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że propozycja wstrzymania na dwa lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dobrym rozwiązaniem.

Media podały w środę, że rząd rozważa, czy od stycznia 2011 roku zawieszone zostanie przekazywanie części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany mają pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-proc. progu ostrożnościowego długu finansów publicznych.

Niebawem decyzja ministra Rostowskiego w sprawie OFE

Wicepremier zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami, że należy się spodziewać, iż w najbliższych tygodniach minister finansów Jacek Rostowski ogłosi zmiany w projekcie ustawy budżetowej na 2011 rok w związku z propozycjami dotyczącymi OFE.

"Potrzebne są rozstrzygnięcia ustawowe, jeżeli chodzi o samą możliwość zmniejszenia czy zatrzymania na dwa lata transferu do OFE. Te działania będzie podejmowała minister pracy Jolanta Fedak. Natomiast konsekwencje tego będą też budżetowe. Prace nad budżetem trwają, więc jest możliwość uwzględnienia tego typu decyzji w tym roku" - podkreślił. Zaznaczył, że prace nad projektem przyszłorocznego budżetu powinny być sfinalizowane do końca grudnia.

"Ewentualne zawieszenie transferu składek emerytalnych do OFE na przykład na dwa lata będzie wymuszone sytuacją kryzysową. Trzeba określić polityczne priorytety - czy ważniejsze są ulgi rodzinne, wsparcie dla bezrobotnych i niepełnosprawnych, wsparcie dla żłobków i przedszkoli, czy też ważniejsze są transfery finansowe do OFE za każdą cenę - nawet cięć w wydatkach społecznych" - powiedział Pawlak na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Pawlak tłumaczy emerytury solidarnościowe (ZUS) pewniejsze niż kapitałowe (OFE) podczas kryzysu

Zdaniem wicepremiera, emerytury w systemie solidarnościowym są pewniejsze niż w systemie kapitałowym, szczególnie w czasie zawirowań finansowych. "Środki będą księgowane na indywidualnych rachunkach w ZUS. To jest niewątpliwie pewniejsza lokata, bo obłożona stałym oprocentowaniem. Nie ma tam ryzyka finansowego, rynkowego, które występuje przy inwestycjach na giełdzie. Nie ma obaw o emerytury i emerytów. Będzie to na pewno korzystniejsze dla ludzi i budżetu w tych trudnych, kryzysowych latach" - powiedział dziennikarzom wicepremier.

Pytany o konsekwencje wstrzymania transferu składek z ZUS do OFE odparł, że będą one poważne dla budżetu. "Oznacza to o 24 mld zł mniej transferu, a to jest bardzo ważne dla równowagi budżetowej" - powiedział.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk powiedziała dziennikarzom w Senacie, że nie są jej znane żadne informacje ani okoliczności, które obligowałyby do nowelizacji ustawy budżetowej na 2011 r.

Pawlak przypomina - w OFE zostanie nadal 270 mld zł

Zdaniem Pawlaka, zatrzymanie transferu do instytucji finansowych nie przekreśla możliwości finansowania OFE, bo "będą miały one nadal 270 mld zł w swoim portfelu do inwestowania; wystarczy, że przesuną te środki bardziej w inwestycje na rynku, a nie w papiery skarbowe".