Zapewnienie waloryzacji w 2011 r. uposażeń żołnierzy i funkcjonariuszy zakłada przedstawiona we wtorek przez posła niezrzeszonego Ludwika Dorna poprawka do projektu ustawy budżetowej. Dorn liczy, że poprawka znajdzie poparcie parlamentarnej większości.

Poseł podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że przygotowana przez niego poprawka ma na celu zapewnienie służbom mundurowym w przyszłym roku waloryzacji uposażeń wyłącznie o wskaźnik prognozowanej inflacji, czyli 2,3 proc. W sumie przyjęcie tej poprawki kosztowałoby 265 mln 944 tys. zł.

Dorn argumentował, że bez przyjęcia tej poprawki rok 2011 mógłby być "trzecim rokiem, kiedy funkcjonariusze będą pozbawieni waloryzacji inflacyjnej". A - jak przypomniał - w 2011 roku w budżecie przewidziano na przykład 7-proc. podwyżkę dla nauczycieli. Dorn, podsumowując tę sytuację, powiedział: "to jest powiedzenie: wy (służby mundurowe-PAP) będziecie mieli mniej niż dotąd mieliście, a inni będą mieli więcej".

"Państwo mówi swoim sługom: nie jesteście ważni" - dodał Dorn. Zastrzegł jednak, że nie kwestionuje podwyżki dla nauczycieli.

Poseł podkreślił, że w kwestii źródeł finansowania waloryzacji płac poprawka mieści się "w pewnej logice budżetu zgłoszonej przez rząd". Waloryzacja miałyby zostać sfinansowana m.in. z przesunięć budżetowych, w tym ze środków przeznaczonych na usługi realizowane przez specjalistyczne formacje ochronne; pieniądze na ten cel miałyby też pochodzić ze zmniejszenia rezerwy celowej przeznaczonej na współfinansowanie projektów realizowanych z udziałem środków europejskich.

Dorn podkreślił, że jest otwarty na inne propozycje sfinansowania waloryzacji płac służb mundurowych. Dodał, że poseł PSL Mieczysław Łuczak upoważnił go do poinformowania, że złoży poprawkę w sprawie waloryzacji razem z nim. Poprawka - jak zapowiedział Dorn - zostanie przez niego zaprezentowana podczas wtorkowego posiedzenia komisji administracji i spraw wewnętrznych, z "prośbą o jej uchwalenie jako inicjatywy tej komisji dla komisji finansów publicznych".

Niezależnie od tego - dodał poseł - poprawka zostanie także zgłoszona podczas posiedzenia komisji finansów publicznych. Dorn, były minister spraw wewnętrznych i administracji, zapowiedział, że będzie rozmawiał na temat poprawki ze swoimi poprzednikami i następcami na tej funkcji, w tym m.in. z posłem SLD Ryszardem Kaliszem, posłem PO Markiem Biernackim i marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną.We wtorkowej konferencji Dorna wziął także udział przewodniczący zarządu głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Antoni Duda, a także przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. "Z olbrzymią nadzieją, ale również i zadowoleniem przyjęliśmy informację o tej inicjatywie" - mówił Duda.

"Nie wymagamy zbyt wiele, nie wypominamy nauczycielom, innym grupom zawodowym, natomiast domagamy się jako służby mundurowe realizacji wskaźnika inflacyjnego, aby nie nastąpiła pauperyzacja całej grupy zawodowej" - powiedział Duda.