W ZUS i OFE Polacy zebrali na emerytury 2,2 bln zł

autor: Bartosz Marczuk14.09.2010, 03:00

Przyszli emeryci zgromadzili w I filarze 1,96 bln zł – wynika z danych ZUS przygotowanych dla „DGP”. W otwartych funduszach emerytalnych uskładali 200 mld zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (11)

  • Feyd(2010-09-14 07:21) Zgłoś naruszenie 00

    to w ZUS i OFE sa jakiej pieniadze? o ile jesli chodzi o OFE to ktos niedoinformowany moze sie zgodzic, ale ZUS?

    Odpowiedz
  • # letnia stopa strat w OFE w tym wykresie(2010-09-14 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    Poza tym OFE to prawie sam dług publiczny. Bo nie ma szans by państwo wykupiło te obligacje OFE.

    Ale jak sprytnie podniesie się wiek emerytalny i większość przyszłych emerytów wymrze to już wzrasta realnośc wypłaty tej obiecanej 300zł emerytury.

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2010-09-14 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Dług publiczny jaki zaciągnął ZUS posiada dwa aspekty:

    1. Wyliczony tzw. wkład początkowy w ZUS zgromadzony przez obywatela to jedynie tzw. hasło propagandowe. Jest to kwota złożona przez obywatela w para banku, która nie ma kompletnie pokrycia w depozytach tej instytucji.
    2. Tzw. Wkład początkowy został został wyliczony wg kapelusza, a nie uczciwie i rzetelnie. Rzetelne obliczenie wkładu początkowego powinno opierać się i tzw. parytet złota od zgromadzonych wkładów ( banki na całym świecie do dziś stosują parytet złota dla pokrycia swoich wierzetelności ).
    To znaczy: wkłady miesięczne obywatela powinny być przeliczone na wielkość złotą jaką ZUS mógłby zakupić wg ówczesnych cen oficjalnych, Tak naliczona wielkość złota zgromadzonego przez obywatela w okresie składkowym w przeliczeniu na koszt tego złota w dniu dzisiejszym powinna dać w miarę obiektywną wielkość tzw. kapitału początkowego obywatela ( + POKRYCIE TEGO WKŁADU ? ) BEZ OSZUKAŃSTWA!!

    Prawdziwa reforma ZUS powinna wyglądać mniej więcej tak:

    1. Wprowadzenie jednolitego liniowego podatku ZUS dla wszystkich dla dochodów
    osiąganych z pracy.
    2. Uzależnienie wielkości wypłat rent i emerytur od wkładu zgromadzonego
    przez obywatela.
    3. Dokapitalizowanie ZUS w celu pokrycia wkładów obywateli poprzez przekazanie
    wszelkich własności majątkowych państwa ( np. udziałów w spółkach skarbu
    państwa ) do majątku ZUS na pokrycie wkładów ubezpieczonych.

    Ad. 1. Zrealizowanie zasady powszechnego podatku liniowego ZUS powinno przynieść
    skarbowi państwa dodatkowe dochody wielkości ok. 500mld PLN. Pieniądze te pojawiły
    by się dzięki opodatkowaniu szarej strefy i racjonalizacji stosunków społeczno
    ekonomicznych w kraju!!! Państwo przestałoby okradać obywateli, a obywatele państwo!!!

    Ad. 2. Zrealizowanie tej zasady jest jedynym społecznie sprawiedliwym
    uzasadnionym mechanizmem. Jedynie w celu polepszenia zasad społecznych
    ubezpieczeń rentowo emerytalnych część środków najbogatszych powinna być
    przesunięta dla najbiedniejszych. Spłaszczenie charakterystyk wypłat!!!

    Ad. 3. Zgromadzone wkłady obywateli powinny mieć pokrycie w majątku ZUS. W tym
    celu wszystko co państwowe należy oddać obywatelom poprzez przekazanie majątku
    państwowego ZUS'owi.

    Podobnie skonstruowany system posiada np. Szwajcaria!!!

    Odpowiedz
  • yog(2010-09-14 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    ja tam nie wierzę w zus i ofe- przenioslem zus zagranicę :)

    Odpowiedz
  • Prof. James Galbraith....(2010-09-14 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    Prof. James Galbraith z USA mowi: ze "liczenie miedzypokoleniowe jest niebezpieczne".
    Czemu Polska wciaz na swoim przykladzie chce sprawdzac empirycznie tezy amerykanskich teoretykow m. in. Prof. Larry'ego Kotlikoff'a - zwolennika liczenia miedzypokoleniowego?

    Odpowiedz
  • Polacy nie zebrali tylko oddali(2010-09-14 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Bo ZUS nie gromadzi składek tylko na bieżąco wypłaca na emerytury obecnym emerytom dodatkowo posiłkując sie kredytami.

    OFE też nie ma gotówki, a tylko dług państwa plus garść akcji.

    Więc pisanie o zabezpieczeniu kolejnych pokoleń na starość jest zwykłym wprowadzeniem w błąd. Prawda jest taka że pokolenie które przejdzie na emeryture za 20 lat nie ma nic bo całość ich składek i w ZUSie i w OFE służy finansowaniu bieżących wydatkiów.

    Odpowiedz
  • Prof. Góra dobrze nazywa tą kwotę - zobowiązania(2010-09-14 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    To tylko zobowiązania wobec emerytów. Potężny problem bo ZUS tylko księguje kwoty zobowiązań. Czyli wielkość przyszłych potrzeb gotówkowych

    Odpowiedz
  • Do Gwiazdowskiego(2010-09-14 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    Pamiętam wypowiedź Pana Gwiazdowskiego ("ekonomisty"), w kwestii emerytur, że Polacy cyt. "chcieliby coś za nic". I co Pan na to Panie... ekonomisto ?

    Odpowiedz
  • natka(2010-09-14 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    sami jak sobie nie zarobimy, to nie bedziemy mieli, taka prawda

    Odpowiedz
  • Real 1953(2010-09-17 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Z tytułu można byłoby wnioskować, że w ZUS-ie jest full kasy , a przecież to co niby uskładali tam przyszli emeryci to tylko zapisy wirtualne i zobowiązania ZUS-u ( a po wpłaconej kasie to już zadnego namacalnego śladu nie ma , nawet zapachu nie ma ). Pozostaje jedynie smród szamba jakie pomalutku dociera do ludzi. Płaciliście na piramidę finansową wymyśloną przez państwo i polityków , która jest najzwyklejszym bankrutem , a jej zobowiazania przerastają wielokrotnie jej możliwosci płatnicze i tyle.

    Odpowiedz
  • Janek(2013-01-18 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko że tych pieniędzy nie ma to wirtualne składki na bieżąco przekazują nasze składki emerytom. Tylko czy dla nas młodych coś zostanie? Nie wiadomo dlatego lepiej się zabezpieczyć finansowo i dodatkowo odłożyć jakiś grosz. Mi w planowaniu prywatnej emerytury pomaga open, niestety skazani jesteśmy tylko na własną przezorność politycy tylko obiecują a nic nie robią no może poza wydłużaniem wieku emerytalnego.

    Odpowiedz