Pracodawcy: kwotowa waloryzacja emerytur niezgodna z konstytucją

26.08.2010, 17:40; Aktualizacja: 26.08.2010, 18:02

Jednakowa dla wszystkich emerytów i rencistów kwotowa waloryzacja świadczeń może być niesprawiedliwa społecznie i niezgodna z konstytucją - ostrzega Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (54)

  • Janusz emeryt z Tarnowa.(2011-12-05 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    Do poz.33 gg. Jak jestes taki matematyk, to te chleby przelicz, na bułki, ten co ma 5 tys.zł emerytury, widocznie zasłuzył na nią.Przy każdej podwyżce, nikt nie musi kiwać palcem. podwyzke procentowa daja każdemu z urzędu. Byc może Ty przesrałeś / przesrałaś/ swoje zycie swoja kariere, nie bąc zazdrosna / zazdrosny/. Dziwki też sa dla ludzi. Reasumując, emerytura w kwocie 5000 zł, dziwki, nie dla Ciebie z takim rozumowaniem.

    Odpowiedz
  • Maria(2011-12-06 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    Waloryzacja emerytur powinna być tylko i wyłącznie procentowa.
    Emeryci którzy mają troszkę większą emeryturę to bardzo długo na nią pracowali. Zapłacili z nadwyżką składki ZUS. Dlaczego im teraz odbierać ???
    Rzad może najbiedniejszym emerytom dodać z innej puli po parę złotych.

    Odpowiedz
  • emeryt(2012-01-21 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ten kraj to iluzja demokratycznego państwa prawa. Powoływanie się na społeczną sprawiedliwość niczym w filmowym Robin Hoodzie ma sens pod warunkiem, że nie odbiera się biednym i daje biedniejszym, przy czym skrobie się jeszcze z tego tytułu oszczędności dla państwa (wielmoży). Jest to świadome łamanie Konstytucji przez rząd i skłócanie warstw społecznych z zastosowaniem oczywistej demagogii. Wszak Polak nie patrzy dlaczego on ma gorzej tylko dlaczego inni mają lepiej. Jaki sens ma stanowienie prawa skoro nigdy nie wiadomo czy jego obecna forma za kilka lat będzie aktualna. Nie zmienia się zasad gry w trakcie jej trwania a w Polsce jest to już chyba regułą. To tak jakby w trakcie meczu sędzie oświadczył, że w celu wyrównania szans drużyna przegrywająca może strzelać do własnej bramki a gole te będą zaliczone jakby strzelali do bramki przeciwnika. Nie żyję z dnia na dzień tylko świadomie układam sobie przyszłość zarówno po stronie wpływów i wydatków. Skoro ciężko pracuję by w przeszłości osiągnąć "niegłodową" emeryturę to jakie mam gwarancję, że gdy na nią przejdę będzie ona odzwierciedleniem mojej pracy i oczekiwań w niej pokładanych. Postępowanie rządu jest wielce niesprawiedliwe i świadomie godzi w Konstytucję. Nawet jeśli Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny uzna wprowadzoną ustawę za niekonstytucyjną to i tak nikt nie odpowie karnie za jej wprowadzenie. Szkody zostaną poczynione i oszczędności też. Najwyżej w przyszłym roku powróci się do starych zasad. Powiedzenie „ jak kraść to miliony a gwałcić to tylko księżniczki” chyba jest najodpowiedniejsze w tej sytuacji. Za kradzież batonika w sklepie zostaniesz surowo ukarany a za wadliwą ustawę na pewno nie. Możesz powiedzieć, że byłeś głodny jednak i tak poniesiesz konsekwencję, na nic slogany o równości społecznej się nie zdadzą. Rząd mając podstawy w orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego i tak wprowadza niesprawiedliwą społecznie ustawę, pod przykrywką demagogicznych haseł. Emeryci i renciści byli i są kulą u nogi państwa. Może zmienić przepisy ruchu drogowego i nakazać im przechodzenie na czerwonym świetle na najbardziej ruchliwych drogach lub zezwolić na eutanazję, bo po co mają się męczyć ze swoimi emeryturami i rentami. Pozdrawiam obecnych i przyszłych emerytów.

    Odpowiedz
  • bergman(2012-01-27 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma juz nadziieji że coś w tym kraju sie zmieni bo rządzi Nami banda złodzieji i czy to rudy ,łysy,lub kedzierzawy gdy juz dostanie się do koryta to w d..ie ma wyborce emeryta...

    Odpowiedz
  • hanuma(2012-02-11 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ktos kto uczciwie pracowal lub sie uczyl jest dzisiaj karany (okradany ). Nawet europosel CYMANSKI ulegl temu powszechnemu pedowi do wladzy.Ludzie moja emerytura to nie jest danina ona mi sie nalezy. Dlaczego nie potraca sie podatkow kwotowo (wszyscy po rowno ).W budzecie rodzinnym panstwo polskie okradl.o mnie o ok. 100 zl.

    Odpowiedz
  • edek 66(2010-09-05 15:03) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 1540 zl emerytury a wiec niewiele zyskam niewiele strace, ale rewaloryzacja kwotowa to duza niesprawiedliwosc dla ludzi pracowitych z dlugim stazem pracy, jednoczesnie pochwala lenistwa i cwaniactwa.Rzad Donalda ma jednak ciagoty do tego typu postaw ludzkich.

    Odpowiedz
  • dinka878(2010-08-31 18:55) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy emeryt ma emeryturę wypracowaną i wyliczoną zgodnie ze swoimi kwalifikacjami a rencista wyliczoną stawkę według grupy niezdolności do pracy i basta!Natomiast waloryzacja bardzo słusznie i sprawiedliwie (na reszcie) kwotowa.Przykład pan profesor ma 4000zł. a robotnik 900zł.-waloryzacja 5procent. Ile otrzyma profesor a ile robotnik. Żołądki mamy takie same , energia,opał i.t.d. płacimy jednakowo.Więc o jakich procentach myślimy?Dawno
    powinno być naliczane kwotowo!!!

    Odpowiedz
  • Yi(2010-08-26 19:26) Zgłoś naruszenie 00

    Prawda jest taka, że wszystkie pieniądze z prywatyzacji powinny trafiać jako rezerwa emerytalna, ale nasze kochane rządy przejadły wszystko nie myśląc o przyszłości.

    Odpowiedz
  • Polak(2010-08-26 20:06) Zgłoś naruszenie 00

    Do 7.
    Zgadzam się z tobą.Doskonale to zostało ujęte przez ciebie.

    Odpowiedz
  • Pracocholik idiota?(2010-08-26 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    Po co pracowałem do 48 lat pracy jak teraz mamy mieć równo.

    Odpowiedz
  • ini(2010-08-26 18:50) Zgłoś naruszenie 00

    Rzad w takim razie bedzie musial przkonac trybunal konstytucyjny do liczenia kwotowej waloryzacji swiadczen - jesli jest to lepszy system.

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2010-08-26 18:07) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda tylko, że nikt nie zauważył jeszcze i obecnie nikt nie widzi, że:

    - Składka ubezpieczeniowas w KRUS - jest niezgodna z konstytucją!!!
    - ulga podatkowa w ubezpieczeniu ZUS dla przedsiębiorców - jest niezgodna z konstutucją!!!

    A jeśli chodzi ostatnią propozycję rewaloryzacji kwotowej rent i emerytur to jakoś wydaje mi się przedewszystkim: jaką kwotę przeznaczy na to premier, czy przypadkiem nie niższą gdyby rewaloryzacja była robiona po staremu!!!

    Jakoś o to nikt nie zapytał - gdzie jest wysokie morale dziennikarzy i ich rzetelność oraz racjonalny obiektywizm???!!!
    !

    Odpowiedz
  • OB(2010-08-26 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    Waloryzacja rent i emerytur powinna odbywac sie wedlug wskaznika wzrostu wynagrodzen. Tak jest w Niemczech i wiekszosci krajow OECD. Ten rodzaj wskaznika powinien zostac jak najszybciej wprowadzony, a dodatkowo najnizsze emerytury, zbyt "odrealnione" do tej pory w stosunku do sredniego wynagrodzenia powinny byc dodatkowo wzmocnione odpowiednia kwota.
    Troche godnosci emerytom na jesien zycia nalezy sie.
    W przeciwnym razie dzieci emerytow i ich wnuki powinny upomniec sie o starszych i wspomoc ich w walce o ludzka godnosc.
    Polska nie musi miec za glowny cel - budowe klasy sredniej kosztem poniewierki starszych osob i wyprowadzanie pieniedzy przez zagraniczna finansjere. Troche cywilizacji europejskiej trzeba wprowadzic do polskiego rzadu, parlamentu i urzedu prezydenta.

    Odpowiedz
  • Ryży i czerwona banda znów kombinują z waloryzacją(2010-08-26 18:40) Zgłoś naruszenie 00

    KOCHANY PiS I KOCHANY PREMIER JAROSŁAW KACZYŃSKI,KTÓRY 1-SZE CO ZROBIŁ PO WYGRANYCH WYBORACH TO PRZYWRÓCIŁ ZABRANĄ PRZEZ SLD i HAUSNERA COROCZNĄ WALORYZACJĘ RENT I EMERYTUR I W ROKU,W KTÓRYM TO NIE MOGŁO JESZCZE WEJŚĆ W ŻYCIE PREMIER KACZYŃSKI WYPŁACIŁ WYSOKIE JEDNORAZOWE DODATKI (BEZ LATANIA ZE ŚWISTKAMI PO URZĘDACH,JAK ZA MILLERA). KOCHANY PiSie WRÓĆ JAK NAJSZYBCIEJ DO RZĄDZENIA!!! TYLKO PiS I PREMIER JAROSŁAW KACZYŃSKI DBAŁ O POLSKĘ I POLAKÓW A GONIŁ ZŁODZIEI,KTÓRZY TERAZ DZIĘKI DEBILIZMOWI SWOICH WYBORCÓW ZNÓW NAS OKRADAJĄ!!! TYLKO PiS I ZAWSZE PiS POWINNO RZĄDZIĆ,WTEDY POLSKA BYŁABY DLA NAS PRZYJAZNYM KRAJEM,BEZ KORUPCJI I RYŻEGO BANDYTY!!! WYBÓR NALEZY DO WAS! POTEN NIE NARZEKAJCIE!

    Odpowiedz
  • Sorry ;-)(2010-08-26 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    *POTEM

    Odpowiedz
  • Dana(2010-08-26 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    do 3: debilem to jesteś ty! Piszesz bzdury, coś Ci się porąbało pod sufitem. Myślę, że to zaślepienie i oczarowanie małym guru. Polska wg. Ciebie i Pisu to kraj debili, złodziei i bandytów. To co jeszcze robisz w takim kraju? Już raz Ci mówiłam i powtórzę: spieprz.aj dziadu!

    Odpowiedz
  • Do PO.s.r.ańca Dana!!!(2010-08-26 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    PRAWDA W OCZY KOLE! PO TO NIEUDACZNIKI W RZĄDZENIU ZA TO DOBRZY W ZŁODZIEJSTWIE I WSZELKIEJ MASCI NIEGODZIWOŚCIACH!! RYŻA MAFIA MA W GENACH PRZESTĘPSTWO I WROGOŚĆ DO POLSKI I POLAKÓW! TO WY SPIE.P.RZ.AJCIE DZIADY PO.s.r.ane Z NASZEJ POLSKI!!! WYBORCY PO TO DEBILE,ZŁODZIEJE I B ANDZIORY...ALE PRZEDE WSZYSTKIM...DEBILE, JAKICH W INNYCH KRAJACH POZA POLSKĄ NIE MA, BO NIGDZIE NORMALNY CZŁOWIEK NIE BYŁBY W STANIE ZAGŁOSOWAĆ NA PRZESTĘPCÓW!!!Przykład sawickiej nic was nie nauczcył,potem był misiak,uchlany grzegorek na dywanie w sejmie,miro,zbycho,rycho,grzechu(!) no i ten ZAMACH!!! MORDERCY!! A wy DEBILE ich ciągle popieracie!! TO MAŁO DOWODÓW NA WASZ DEBILIZM!!!NĘDZNE,MAŁE,ZAKOMPLEKSIONE KREATURY!!!

    Odpowiedz
  • Dana(2010-08-26 19:23) Zgłoś naruszenie 00

    do 7: cztery ostatnie wyrazy określają Ciebie i takich jak Ty. Lepiej nie mogłeś tego ująć! Brawo!
    ps: jeśli miałam wątpliwości, że Cię uraziłam, to już nie mam.

    Odpowiedz
  • orlicki(2010-08-26 19:33) Zgłoś naruszenie 00

    A co powiecie o Narodzie, który 99% władzy w stanowieniu prawa oddaje w ręce 277 ludzi (większość 3/5 potrzebna do przegłosowania veta prezydenta i senatu) ?

    Co powiedzieć o takim Narodzie ?

    Odpowiedz
  • karolmaks(2010-08-26 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    A składki emerytalne też wszyscy płacili równe kwotowo czy procentowo?

    Odpowiedz