Za fałszowanie ewidencji czasu pracy pracodawca trafi do więzienia

autor: Łukasz Guza25.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 25.08.2010, 08:56

Pracodawcy często prowadzą oddzielną ewidencję czasu przepracowanego w nadgodzinach. Inspektorzy kontrolują pracodawców z policją i składają zawiadomienia do prokuratury.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

 • w dekadach rządów komunistycznych i postkomun lat(2010-08-25 07:45) Zgłoś naruszenie 00

  ,2000 Pracownicy ENERGETYKI byli zmuszani do pracy przy produkcji energii w soboty ,niedziele,święta i inne dni ,i znaczna ilość takich pracowników ma przepracowane za te lata nawet po 1000dni w ponad-ustawowym czasie pracy ( tj. faktycznie nadpracowane 5 lat pracy licząc roczne dniówki robocze) w warunkach szczególnie szkodliwych i niebezpiecznych przy remoncie i eksploatacji bloków energetycznych . Takie to były wówczas czasy !!-przysłowie mówi :ziarenko do ziarenka uzbiera się miarka .
  --Widać na tym przykładzie jak bardzo rozpowszechnione przez Donalda Tuska jest kłamstwo ,że pracownicy zatrudnieni w dotychczasowych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy odchodząc w wieku 60roku życia na emeryturę pracowali krócej . Prawda jest inna -licząc przepracowane przez Nich dni ponadustawowe pracowali o wiele dłużej .


  Jak WAM zapewne jest wiadomo w sprawie Pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie niebezpiecznych i szkodliwych wypowiadał się w TVP -Premier Donald TUSK .

  Stwierdził ON ,że Ustawa dla takich osób musi być zmieniona gdyż nikt w przeszłości nie odprowadzał do ZUS-u za te osoby dodatkowych składek w związku z Ich przywilejem emerytalnym. Zaraz po tej wypowiedzi Premier rozpoczął wyprzedaż państwowych zakładów pracy budowanych onegdaj z zysków które od tych ludzi inkasował BUDŻET zamiast odprowadzać je jako składki do ZUS za tak zatrudnionych. Czy tak się godzi twierdzić-Niech czytelnik to sam uczciwie teraz rozważy.

  Odpowiedz
 • bal(2010-08-25 08:00) Zgłoś naruszenie 00

  Wszyscy pracodawcy oszukują pracowników, nawet wielkie Banki ( znam takie Oddziały właśnie też w Opolu) gdzie od lat zatrudnienie spada a pracy i zysków przybywa, do tego centrale tworzą skomplikowane procedury - to wszystko ktoś musi zrobić. Dyrektorzy Oddziałów zmuszają pracowników do wykonania zadań które nie są do wykonania w 8 godzin ale godzin nadliczbowych nie ma.

  Odpowiedz
 • top(2010-08-25 08:22) Zgłoś naruszenie 10

  Praktycznie w każdym zakładzie prywatnym jest podwójna dokumentacja i tak będzie, dopóki kontrole będą zapowiadane min 7 dni wcześniej.To tyczy wszystkich kontroli nie tylko czasu pracy ale faktycznego zatrudnienia, wyposażenia i użytkowania sprzętu oraz odzieży ochronnej, czystości, hałasu itp. Obecne przepisy zachęcają do przekrętów i wykorzystywania pracowników. Pracownicy pracuje faktycznie po 10 godz.dziennie w urągających warunkach ale na czas kontroli wszystko jest zabezpieczone wg wymogów BHP, kodeksu pracy, ochrony zdrowia itp. Dla pracodawcy musi byc zysk a pracownik jest tylko ...

  Odpowiedz
 • Prawnik(2010-08-25 08:34) Zgłoś naruszenie 10

  Dobrze by było, gdyby autor zapytał PIP jak zakończyły się postępowania karne o fałszowanie ewidencji. Z moich doświadczeń wynika, że Sądy uniewinniają oskarżonych nie widząc cech przestępstwa lub z uwagi na małą szkodliwość społeczną.

  Odpowiedz
 • stały obserwator klient(2010-08-25 09:14) Zgłoś naruszenie 10

  Tak postępuje szef w markecie "Jan" w Myślenicach. Tam każda kontrola nie zauważa nieprawidłowości. I to ciągłe poniżanie pracowników w obecności klientów. Dlaczego coś takiego jest tolerowane w tym kraju? Pisze się o tym, ale zmian nie widać!

  Odpowiedz
 • orlicki_r(2010-08-25 11:02) Zgłoś naruszenie 00

  Dla tych, którzy nie rozumieją: TU JEST POLSKA !!

  Im mocniej to sobie człowiek uświadomi, tym mniej się będzie dziwił.

  Ale jest pewne pocieszenie: można to zmienić.

  Kto jest chętny do zmian niech podniesie rękę nad klawiaturę i dopisze komentarz.

  Odpowiedz
 • igła(2010-08-25 21:45) Zgłoś naruszenie 10

  Te zachowania pracodawców są nagminne i to w całej Polsce, a w małych miejscowościach tak postępuja wszyscy pracodawcy. To jest właśnie nasz wzrost produkcji gdzie pracownik zatrudniony 12 i więcej godzin a wykazane 8 podnosi wyrobienie. To wszystko było i jest CHORE!!!

  Odpowiedz
 • durosz(2010-08-30 16:09) Zgłoś naruszenie 10

  A może ktoś sprawdzi jak to jest na PKP S.A. ale tak z nienacka.

  Odpowiedz
 • Bożena(2010-12-04 17:31) Zgłoś naruszenie 10

  Pracuję w jednym z marketów Carrefura w St-cach w sklepie tym ,jak we wszystkich tej sieci są co miesięczne remanenty w nocy.W listę obecności P.kierownik wpisuje tak godziny,żeby im pasowało.Oddają godzina zwykła za godzinę nocną.Jak ci nie odpowiada to się zwolnij-odpowiada.W papierach jest ok.

  Odpowiedz
 • Szczypiorek 81(2010-12-08 20:33) Zgłoś naruszenie 10

  Pracowałam w średniej wielkości sklepie spożywczo-mięsnym. Moje wypracowane nadgodziny to ponad 500 rocznie i cóż z tego skoro mam tylko świadków a nie konkretny dowód a mimo braku ewidencji czasu pracy PIP nie stwierdziła żadnej nieprawidłowości...

  Odpowiedz
 • Marta(2015-06-12 15:03) Zgłoś naruszenie 01

  Od jakiegoś czasu korzystamy z systemu Technology zakresie planowania i ewidencji czasu pracy.

  Program ten daje możliwość tworzenia wielozmianowych harmonogramów czasu pracy. System ten pokazuje oddzielnie plan oraz wykonanie. Wprowadzając modyfikacje w wykonaniu automatycznie informuje o wystąpieniu nadgodzin 50% i 100%, o przekroczeniach dobowych oraz o zbyt krótkim odpoczynku dobowym, itp.

  Program ten jest połączony z drugim modułem tej firmy z systemem urlopowym, dzięki czemu układając harmonogram od razu można zobaczyć który pracownik kiedy planuje urlop.

  System ten wybraliśmy ponieważ ma bardzo ciekawe rozwiązania. W odróżnieniu od innych programów, ten system daje możliwość minutowego naliczania czasu pracy i jest połączony z naszymi czytnikami kart. Jest to wg. mnie świetne rozwiązanie, zwłaszcza przy nadgodzinach, czy spóźnieniach.

  Gdy pracownik posiada wypracowane nadgodziny można je bez problemu w tym systemie zarezerwować do odbioru. Pracownikowi informacja ta wyświetli się jako kafelek informujący o możliwości złożenia wniosku o odbiór nadgodzin lub dnia wolego.

  Fajne jest też to, że gdy raz w systemie stworzę harmonogram później nie musze za każdym razem tworzyć go od początku, wystarczy że kliknę kopiuj i zmienię, np.: miesiąc i mam gotowy harmonogram. Mogę tez od razu go wydrukować.

  Plusem tego programu jest też to, że jest on zintegrowany z naszym systemem kadrowo-płacowym i wysyła do niego komplet danych do naliczenia płac. Jest też mnóstwo różnych raportów i wszystkie te raporty za pomocą jednego przycisku można zapisać Excela.

  Polecam. Więcej informacji jest na stronie technology . poznan . pl

  Odpowiedz
 • Krzysiek(2015-07-09 09:15) Zgłoś naruszenie 02

  My już od dawna korzystamy z systemów firmy Technology.
  Fajne w nim jest to, że moduł czasu pracy połączony jest z modułem urlopy, dzięki czemu przy układaniu harmonogramu od razu uwzględniane są osoby, które w danym tygodniu idą na urlop i nie są przypisywane do pracy na maszynach. Dzięki temu później nie muszą być wprowadzane korekty do harmonogramu. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest minutowe naliczanie nadgodzin, a nie jak w poprzednim systemie były liczone dopiero powyżej pół godziny. Polecam technology . poznan . pl

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane