Fedak: pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS

05.08.2010, 18:37; Aktualizacja: 05.08.2010, 18:52

Pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS. Ci, którzy po uzyskaniu prawa do emerytury nadal zechcą pracować, będą jednak musieli rozwiązać umowę o pracę, a potem zawrzeć nową - powiedziała w czwartek PAP minister pracy Jolanta Fedak.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (84)

  • Młody(2010-08-07 20:39) Zgłoś naruszenie 00

    Zorientowali się że stanowisk dyrektorskich nikt nie odchodzi a emeryture biorą Praca i emerytura to sposób na wyprowadzanie kasy z ZUSu przez cwaniaczków z układami

    Odpowiedz
  • EO(2010-08-19 21:16) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z XX jeżeli ten przepis zacznie obowiązywać to w przyszłych wyporach PO straci głosy 50000 pracowników -emerytów i ich rodzin.
    Moja sytuacja finansowa stanie się dramatyczna .
    Teraz moją emeryturę ( nie pełną ) przeznaczam na opiekę niepełnosprawnej chorej matki i spłatę zaciągniętego kredytu na przystosowanie mieszkania dla niej .Jestem osobą samotną ,która samotnie wychowywała i kształciła dzieci . Przepisy wprowadzone 2009 dały mi możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego na remont ze spłatą na okres czterech lat ( do osiągnięcia wieku lat ) . Zmiana przepisów pozbawi mnie środków na spłatę kredytu . Dzieci mi też nie pomogą bo spłacają swoje kredyty mieszkaniowe ( ja im niczego nie mogłam dać bo z jednej pensji nie było to możliwe) .
    Jestem pracownikiem samorzadowym i zatrudnienie mnie ponownie choćby na drugi dzień nie będzie możliwe ze względów prawnych . Przed złożeniem wniosku do ZUS o odwieszenie emerytury poinformowałam swojego pracodawcę, . Teraz boli mnie ,że mogę zostać oszukana przez rząd . Prawo nie powinno działać wstecz .
    Proszę pomyśleć o takich emerytach jak ja jest ich bardzo dużo zapewniam .
    Jak nie chora matka to mąż albo żona . Sami też musimy się leczyć ,żeby mieć siłę to wszystko znieść .

    Odpowiedz
  • Inka(2010-08-23 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do magda,janek,paweł,kadrowa,marian z IP:83.15.177. /nie wiem kim właściwie jesteś - dyskutujesz sama ze sobą/Poczułam się wywołana do odpowiedzi, więc chciałabym wyrazić swoje zdanie:
    .Nie jestem naiwna, jak Ci się wydaje.Zbliżają się wybory samorządowe i kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz radnych będą chcieli wypełnić obietnice przedwyborcze i zatrudnić swoich znajomych. Wiem to z doświadczenia. W 2007 roku po wygraniu wyborów przez burmistrza rodem z PISu zostałam wraz z innymi koleżankami delikatnie zmuszona do odejścia na wcześniejszą emeryturę /ledwo uzyskałyśmy wiek 55 lat/- powód redukcja etatów. Przez kilka miesięcy nasze obowiązki zostały podzielone wśród pozostałych pracowników, a potem stopniowo ogłaszano konkursy. Na 1 miejsce zgłaszało się po kilkunastu chętnych. Kto został przyjęty nietrudno przewidzieć. Kto jest tu naiwny? Chyba raczej Ty, jeśli przypadkiem jesteś pracownikiem jakiegokolwiek urzędu.

    Odpowiedz
  • paweł(2010-08-23 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    do Przyszła emerytka z IP: 83.13.33.* (2010-08-23 10:04)

    "Potem mogła zatrudnić się ponownie w tym samym zakładzie i - obok wynagrodzenia za pracę - pobierać emeryturę." - GŁUPOTA JAKIEJ NIE MA W ŻADNYM KRAJU! DWA DOCHODY A MŁODZI NIE MAJĄ ETATÓW!!! GŁUPOTA!!!
    Ci emeryci przyepracowali 35 lub 40 lat - więc żadna łaska, że ZUS wypłaca im emeryturę!!! Pracują również dodatkowo, bo z tego co otrzymują nie da się przeżyć a nie dla przyjemności!!!
    Emeryci pracujący w zakładach otrzymują często tylko minimalną krajową, za którą większość młodych nie podejmie pracy !!!
    Zakwitnie znowu szara strefa - zakładom zacznie się opłacać zatrudniać na czarno emeryta, rencistę niż - młodego i płacić wszystkie składki.
    Więc nie oszukuj ludzi!!!

    Odpowiedz
  • .marian(2010-08-23 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Nie bądźcie naiwni, że będą to dodatkowe wolne miejsca pracy!!!
    To zwykłe łatanie dziury budżetowej - oszustwo ludzi, nikogo na te miejsca nie przyjmą firmy!!!
    Ciekawe czy mają na odprawy emerytalne dla odchodzących na emeryturę w budżetówce???
    Tak czy inaczej na zmianie tego przepisu straci na tym Skarb Państwa - nie będzie składek zdrowotnych, emerytalnych, rentowych (których i tak żaden emeryt nie przejdzie na rentę!!!), podatku do US - będzie kwitła szara strefa - gratuluję pomysłu Pani Minister!!!
    Jeśli chodzi o firmy prywatne, to będą przyjmować emerytów i rencistów na czarno - bo to będzie tania siła robocza!!!
    Żeby było śmieszniej, to rencistom Pani Fedrak chce pozwolić dorabiać bez ograniczeń - PARANOJA W MINISTERSTWIE.

    Odpowiedz
  • kadrowa(2010-08-23 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    do Inka z IP: 79.185.37.* (2010-08-05 21:30)

    Czy nie wystarczy , ze pracują jak miliony innych obywateli? Muszą mieć dwa źródła dochodów? Trochę honoru miłe Panie i Panowie. Nie jesteście nadludźmi.Dajcie możliwości młodym. Kiedy Oni zapracują na swoje emerytury.

    PRZESTAŃ BYĆ NAIWNA!!! Żaden pracodawca Ci nie przyjmie już nikogo na zwolnione miejsce po emerycie!! Pracę rozłożą na pozostałych pracowników i nie dołożą nikomu ani 1 złotówki !!

    Odpowiedz
  • paweł(2010-08-23 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    To co zamierza p.Fedak to rozbój w biały dzień!!!
    Polska to faktycznie dziki kraj.
    Przepisy zmienia się w zaleźności od potrzeb i to tak aby odobiązywały z datą wsteczną!!!
    Tylko dlaczego nie ukrucą sobie przywilejów, nie zajmie się KRUS- co bo to jej opcja.
    Skandal i jeszcze raz skandal.

    Praw nabytych się nie zabiera - Trybunał Konstytucyjny o tym się wypowie droga Pani Minister !!!

    Odpowiedz
  • Przyszła emerytka(2010-08-23 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    "Potem mogła zatrudnić się ponownie w tym samym zakładzie i - obok wynagrodzenia za pracę - pobierać emeryturę." - GŁUPOTA JAKIEJ NIE MA W ŻADNYM KRAJU! DWA DOCHODY A MŁODZI NIE MAJĄ ETATÓW!!! GŁUPOTA!!!

    Odpowiedz
  • magda(2010-08-23 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    cyt.
    Przepisy pozwalające na nierozwiązywanie stosunku pracy po uzyskaniu prawa do emerytury, zostało wprowadzone przy bardzo niskim poziomie bezrobocia, jakie było na przełomie lat 2008 i 2009. Nie zdało ono egzaminu, więc musimy je poprawić" - powiedziała Fedak.

    PANI MIN. nie wierzy w to co mówi !!!
    NIKT Z PRACODAWCÓW NIE BĘDZIE ZATRUDNIAŁ NA MIEJSCE ZWOLNIONEGO EMERTYA NOWEGO PRACOWNIKA - NIE OSZKUJCIE LUDZI!!!
    TA PRACA ZOSTANIE ROZDZIELONA NA OBECNIE PRACUJĄCYCH W FIRMIE I NAWET 1 zł ZA TO NIE DOSTANĄ DODATKOWO!!!

    To jest tylko szczucie młodych ludzi na emerytów !!!

    Odpowiedz
  • SP(2010-08-22 18:22) Zgłoś naruszenie 00

    I co Pani Minister powie na sytuację EO i innych wpuszczonych w maliny ?
    Może po udowodnieniu ,że kredyt został przeznaczony na remont (kredyt zaciągnięty po podjęciu ustawy , która się nie sprawdziła) wprowadzi ustawę o ich umorzeniu .

    Odpowiedz
  • Alicja(2010-08-24 10:27) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to może być, że większość z nas musi pracować po 40 lat i tak dostanie nędzną emeryturę a a tu wystarczy przepracować jeden dzień i jest emerytura i to jaka- o takiej my maluczcy możemy tylko pomarzyć.

    Odpowiedz
  • Wiola(2010-08-18 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    To co zamierza Fedak to rozbój w biały dzień. Polska to faktycznie dziki kraj. Przepisy zmienia się w zaleźności od potrzeb.Tylko dlaczego nie ukrucą sobie przywilejów nie zajmie się KRUś co bo to jej opcja.
    Skandal i jeszcze raz skandal. Ja nie chcę takiej Polski i i zaczynam żałować że głosowałam za PO.Pracuję dla tej Polski prawie 40lat i teraz mi się tak dziękuje.Won na emeryturę głodowa/

    Odpowiedz
  • kk(2010-08-18 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    czy na stare lata potrzebuja wziac dwie pensje bo rozumie mlodego ktory jest na dorobku i ma rodziny dzieci a on sam przeciesz my fizyczni ludzie nie mamy tesz duzo i musimy utrzymac nasze rodziny

    Odpowiedz
  • kk(2010-08-18 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jesli chcieli isc na emeryture to niech ida a nie dorabiaja a nam kaza pracowac do 60 lat to czego tym w czesniej 55 lat ze moga dorabiac my tesz mamy rodziny i mamy jedne pensje jak inni co emerytury najnisze a emeryci innym zabieraja stanowiska pracy

    Odpowiedz
  • janek(2010-08-23 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Pani ministere od kiedy prawo działą wstecz ???
    Sprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego!!!

    Odpowiedz
  • Wicia(2010-08-17 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    Nie będzie tak żle!!! Najpierw emeryt dostanie odprawę. Teraz nie może jej wziąść. Potem znów zacznie pracować. Nie ma co się denerwować PO to robi dla siebie. Przedsiębiorcy się cieszą

    Odpowiedz
  • wiesia(2010-08-17 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Minister chce Pani zrobić z ludzi głupich, przecież ten co pracował i brał wszystkie dokumenty do ZUS-u to wiadomo że ma emeryturę a że pracuje i ma emeryturę bez rozwiązania umowy o pracę, taki daliście przywilej i to jest nabyte, a prawa nabyte nie działąją wstecz, to jakim prawem teraz to odbiera Pani, czy sobie też by Pani odebrała, chyba że ma Pani taką pensyjkę że można leżeć i nic nie robić, może to było by lepsze bo nie robiła, by Pani głupot. Trzeba się zastanowić nad tymi co renty mają przez wódę i po znajomości a nie z utraty zdrowia przez pracę.

    Odpowiedz
  • fredzia(2010-08-16 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    Mam propozycję 1 rok przepracowany 100 zl emerytury mam 34 lata poproszę o 3400 i już mnie nie ma nie żądam tak wiele.Renista przepracował 5 lat 700 zł i my 40 lat 1500zl,fajnie prawda i jeszcze pomysł Pani minister,super.

    Odpowiedz
  • ania(2010-08-16 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Majo popieram pPani wypowiedż jaka jest gwarancja?

    Odpowiedz
  • urzędnik(2010-08-24 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    a może ktoś zajmie sie tym, że pan Marszałek Borusewicz za jeden dzień pracy nabył prawo do emerytury prezydenckiej w wysokości 3.600 zł, tak samo jak p.Schetyna !!!
    Czy to nie jest absurd w przepisach ???
    KTO i gdzie szuka oszczędności p.Minister Fedrak???
    Tak samo jest z wszelkimi wysokimi stołkami nieudolnych ministrów, sekretarzy stanu,wojewodów, itd - choćby 1 dzień przepracował i później go wyrzucili za przekręty, nieudolność - DOSTAJE ODPRAWĘ 6-miesięczną !!!
    To są oszczędności.
    A takich spraw w naszym prawie jest dużo , dużo więcej !!!

    Odpowiedz