Fedak: pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS

05.08.2010, 18:37; Aktualizacja: 05.08.2010, 18:52

Pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS. Ci, którzy po uzyskaniu prawa do emerytury nadal zechcą pracować, będą jednak musieli rozwiązać umowę o pracę, a potem zawrzeć nową - powiedziała w czwartek PAP minister pracy Jolanta Fedak.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (84)

  • XXXXX(2011-09-16 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    jak nie straca emerytury. Jęli beda dalej pracować to stracą, a jak sie zwolnią to dostana tą niską emeryturę wypracowaną po tylu latach pracy zamiast pensji. Nie wszystkie zakłady będą chciały przyjąć z powrotem zwolnionego emeryta i napewno w to miejsce nie przyjmą nowego. I co na to Pani Fedak która ma dosyć pieniędzy i nie rozumie tej trudnej sytuac ile zaoszczędzi na tej ustawie.

    Odpowiedz
  • Stefan Tomczynski(2011-08-28 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    Rodacy w USA zaczęli dostawać listy z pogróżkami z ZUS, że gdy nie zwolnia się z pracy w USA na jeden dzień to ZUS wstrzyma (skonfiskuje) im emerytury do czasu aż nie przedstawią świadectwa pracy, umowy o rozwiązaniu stosunku pracy.
    Ludzie ci rozumieją jako skok na ich kasę wyjątkowo perfidny gdyż takie dokumenty w USA są niespotykane w użyciu a 90% Polaków tam zatrudnionych nie ma szans na zdobycie takiego dokumentu a urzędnicy ZUS i MP (Fedak) są w tym świetnie zorientowani.
    Jesteś dobry - przyjdź od poniedziałku. I jest zatrudniony.
    Nie przychodź od poniedziałku - i jesteś zwolniony. Nie ma żadnych umów, protokłów, oświadczeń i zaświadczeń.
    Tymczasem takie działanie w Polsce to ma jeszcze jakiś sens - Fedak w ten sposób chce wpływać na rynek pracy - staruch musi się zwolnić aby dać miejsce młodemu. Gdy młody się na to miejsce nie zgłosi - starucha można przyjąć ale już na gorszych warunkach.

    Ale na Boga - wskażcie jakiś jeden, jedyny punkt usprawiedliwiający usiłowanie regulowania rynku pracy w USA lub na wyspach Samoa!
    To jakaś paranoja popychająca do uznania Polski za twór wrogi tym emerytom, którzy wypracowali emeryturę w Polsce i nie dostaną jej gdyż uznano w Polsce, że wszyscy polscy emeryci są równi (Tak jak kiedyś twierdzono, że wszyscy mają równe żołądki)
    Są równi ale żyja w innym systemie biurokratycznym - urzednicy ZUS udają, że nie wiedzą, że tam jest inny system i zasady zatrudniania i zwalniania są inne.
    Udają!
    Babeczka pracująca na wyspach Samoa jako menager hotelu na swój chicagoski adres dostała list z ZUS z pogróżkami, że aby pobierać swoją emeryturę, którą wypracowała w Polsce powinna się zwolnić na jeden dzień.
    Urzędnicy polscy usiłują wpływać na kształtowanie rynku pracy na Samoa?
    Toż to jakaś paranoja!
    .

    Odpowiedz
  • adela(2011-01-28 07:32) Zgłoś naruszenie 00

    Chory system , tylko dla siebie Przedstwcie przepis na życie i na jego utrzymanie. Mąz ma 1200,00 emerytury opłaty leki a dalej zobaczcie na co was stać a był na stanowisku kierowniczym

    Odpowiedz
  • joto(2010-12-30 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Minister! Skoro: "nie będzie najmniejszych problemów, żeby uzyskiwać jednocześnie dochody z pracy i emerytury. Nic się w tym zakresie nie zmieni. Już na drugi dzień emeryt, który będzie miał pracę, będzie mógł ją podjąć i nadal pobierać emeryturę", to po jaką cholerę jeść tę żabę???!!! Po co???!!! Żeby ZUS miał zajęcie?!

    Odpowiedz
  • ewaarty(2010-12-23 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Fedak! Pracownik nie rozwiązując umowy o pracę i jednocześnie pobierając emeryturę też informuje zakład pracy o tym fakcie, więc po co to wypowiedzenie??? Gdzie sens - gdzie logika???

    Odpowiedz
  • Piotr(2010-12-13 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Chory kraj i chore pezepisy.Jedni mają emeryturę i etat czyli dwa zródła dochodu.Inni po studiach są bezrobotni na garnuszku rodziców.Jedni wykupują mieszkania za pożyczki i oszczędności całego życia,drudzy za przysłowiową złotówke.Nie ma na świecie kraju,który ma takie idiotyczne ustawy.

    Odpowiedz
  • Milka(2010-11-14 22:15) Zgłoś naruszenie 00

    Czy może mnie ktoś oświecić, jaki cel ma zwalnianie się z pracy, nawet na jeden dzień, i ponownie zatrudnić? I wtedy można korzystac z nadanych wcześniej przywilejów łączenia pracy z emeryturą.

    Odpowiedz
  • urzędniczka(2010-10-06 20:21) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, właśnie Pani Minister proszę o zapis,że osoby zatrudnione w administracji samorządowej nie będą musialy być ponownie przyjmowane na zasadach konkursowych.Jak będzie taki zapis to ustawa będzie dla wszystkich tych ok.50 tys. osób sprawiedliwa.A myślę ,że właśnie o sprawiedliwości Pani pisze.

    Odpowiedz
  • jaga(2010-10-06 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    Mój mąż jest na emeryturze i pracuje,odprowadza składki,z których nic nie będzie miał-pracuje,bo po opłaceniu rachunków zostaje nam na życie około 300 zł,może nasi rządzący niech spróbują wyżyć za taką kwotę, łatwo jest swoją nieudolność rządzenia łatać pieniędzmi podatników.Najlepiej bije się słabego.

    Odpowiedz
  • Mania112(2010-09-16 21:55) Zgłoś naruszenie 00

    Te przepisy są nienormalne i wielu emerytów pozbawią możliwości godnego życia.Jak można emerytom zabronić dorabiać a rencistom nie?Przecież rencista żeby iść na rentę musi ją dostać tylko i wyłącznie ze względu na to że jest nie zdolny do pracy.Skoro nie zdolny to w innym zakładzie nagle wyzdrowiał? To dla mnie jest nie do ogarnięcia.Przecież nie jeden rencista ma więcej renty niż emeryt.Weżcie się raczej za rencistów a emerytom dajcie spokój!!!

    Odpowiedz
  • Joanna(2010-09-14 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Do podatniczki.73. Ciekawa jestem skąd te wiadomości o pracującym emerycie, który bierze 4 tys zł. emerytury dodatkowo. Chyba, że jest posłem lub senatorem, bo zwykły pracujący emeryt to takich kwot na oczy nie widzi!!!A podatki to pracujący emeryt płaci i od pensji i od emerytury. A tak gwoli ścisłości. Emerytury ( lub ich część) pobierają tylko ci, którzy nie przekraczają ustalanych kwartalnie limitów zarobków. Natomiast w nowej ustawie mają się znaleźć zapisy, które to właśnie rencistom pozwalają pracować i zarabiać bez ograniczeń. I gdzie tu logika.

    Odpowiedz
  • podatniczka(2010-09-12 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    Albo praca albo emetytura. Zdecydujcie wreszczie! Tylu młodych bezrobotnych, a emeryci zajmują miejsca pracy. Ntomiast jak chcą podnieść wiek emerytalny to wszyscy przeciw. Taki młody emeryt bierze czasami i po 4 tyś emerytury i jeszcze pcha sie na państwowe stanowisko za nasze podatki. Wolistracić na emeryturze byle mu lata lecą. Cwaniactwo i tyle. Niech tez pomyślą o innych, co może kiedyś w ogóle emerytury nie dostaną bo albo godzą sie na umowę o dzieło lub na czarno albo emeryt zajmnie ich miejace.
    Jeżeli już mają dozwolić pracować emerytom to takim co mają emeryturę groszową lub rencistom o niewielkich świadczeniach.

    Odpowiedz
  • adam(2010-09-10 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    Ja jednak mam nadzieję, że w tym dzikim kraju znajdą się ludzie mądrzy , którzy zanegują szalony pomysł minister Fedak, bo jesli do tego nie dojdzie, to zajmą się tym odpowiednie organy u nas lub Strasburgu , ja na pewno tego nie popuszczę. A tak w ogóle to apeluję, młodzi ludzie - nie dajcie się zwariować i podpuszczać na starszych , nie poddajcie się manipulacji , domagajcie się swoich praw od rządzących ale nie kosztem nagonki na inne grupy społeczne , czy nie wiecie, że w chaosie łatwiej jest tylko udawać, że się rządzi , bądźcie więc mądrzy i zachowajcie szacunek dla innych.

    Odpowiedz
  • emerytka(2010-09-08 17:07) Zgłoś naruszenie 00

    Do 70. A niby to dlaczego?

    Odpowiedz
  • urzędnik(2010-09-08 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Minister
    Proszę o zapis w nowelizacji tej ustawy, ze osoby zatrudnione w samorządowej administracji nie będą musiały być przyjmowane ponownie na zasadach dot. konkursu.

    Odpowiedz
  • kolc(2010-09-06 18:04) Zgłoś naruszenie 00

    pani fedak niech pani nie robi z ludzi idiotów pracodawca musi wiedziec o wszystkim czy jestem zatrudniony czy pobieram emeryture niech pani zajmnie sie naprawde dobrom pracą

    Odpowiedz
  • alicja(2010-09-06 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    a co z tymi co nie wiedzieli o tej ustawie nabyli prawa w 2008r nadal pracują a nie pobierają emerytury czy prawo może zadziałac wstecz?

    Odpowiedz
  • wuzetka(2010-09-03 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Borusewicz nie dostanie emerytury prezydenckiej, bo nie był wybrany a jedynie dostanie zwykłą emeryturę, druga rzecz to jakim prawem rencista może pracowac skoro dostał rentę ze względu na stan zdrowia, kiedyś była 3 grupa w rentach i tam było "że praca lekka" dla takiego człowieka (powinnny być zakłądy pracy chronionej i wtedy rencista z lekkim uposledzeniem tam by pracował), a emeryt nabył z racji wypracowania lat pracy i on nie może pracować? A skoro dano raz takie prawo, że nie trzeba zwalniać się z pracy to może to nalezy respektować ? a nie stale coś wymyślać. Dla młodych ludzi tworzyć nowe miejsca pracy zgodnie z zapotrzebowaniem rynku, a wiele stanowisk jest takich że dla młodych ludzi to jest hańba i nie podejma takiej pracy i za takie pieniądze.

    Odpowiedz
  • Stefan 42 lata pracy(2010-08-25 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Pani minister, a co z KRUSEM? a co z górnikami, a służby mundurowe? oni muszą dostać, zmieniać zasady w czasie gry to nie ferr, ostatni rocznik dla ZUSU to 1948, za trzy lata skąd Pani weżmie pieniądze , gdy wszyscy , o ile dożyją będą mieli 65 lat, przejdą z urzedu na emeryturę, a co z aktywnością 50+, facet ,który straci pracę po pięćdiesiątce,już jej nie dostanie. A co na to Związki Zawodowe, to jest naprawdę dziki kraj, zmieniać co roku ustawę i zaoszczędzić na emerytach, nie życzę by Pani znalazła się w takiej sytuacji

    Odpowiedz
  • Wawrzyn(2010-08-25 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    A jak to się ma do naruszenia zasady ochrony praw nabytych, wynikających z zasady demokratycznego państwa, nie wierzę ,że przybędzie miejsc pracy. przy mojej niskiej emeryturze chcę przepracować te 30 miesięcy i sam odejdę, mając 30 zł więcej. dlaczego nauczyciele mogą dorabiać. przecież w tej sytuacjiwięciejludzi z tych ok 50000 pójdzie na emeryturę, z braku pracy szef zlikwiduje stanowisko, i dla młodych dalej nie będzie pracy, a może podnieś podatek dla najbogatszych! Dlaczego rencista może pracować, a emeryt nie?

    Odpowiedz