Od pierwszego lipca ruszy nabór do Narodowych Sił Rezerwowych; do końca tego roku przyjętych zostanie 10 tys. ochotników, a kolejne 10 tys. w 2011 roku - poinformowano w czwartek na konferencji w MON.

NSR tworzyć będą żołnierze rezerwy, którym nadano przydziały kryzysowe i którzy podpiszą kontrakty na okres od dwóch do sześciu lat. Ochotnicy będą przydzielani do istniejących jednostek wojskowych, nie będą tworzyli odrębnych formacji.

Liczba oferowanych obecnie stanowisk w Narodowych Siłach Rezerwy jest zróżnicowana na terenie kraju, np. w Szczecinie wynosi 1882, Gdańsku - 1030, Warszawie - ok. 1000, a w Kielcach - 28. Wśród poszukiwanych specjalności są m.in. kierowcy, mechanicy, elektromechanicy, saperzy, kucharze, pielęgniarki, informatycy, psycholodzy i lekarze.

Oferty stanowisk znaleźć można pod adresem www.szukajnsr.wp.mil.pl. W korpusie szeregowych zawodowych przygotowano 8428 stanowisk, w korpusie podoficerów 1190, zaś w korpusie oficerów 382 stanowiska.

Żołnierze NSR będą mieli obowiązek uczestniczenia w ćwiczeniach organizowanych przez wojsko, w wymiarze 30 dni w ciągu roku. Pracodawcy, jak zapewnia MON, mają otrzymywać rekompensaty za czas nieobecności pracownika.