Zagrożone dopłaty do płac dla niepełnosprawnych

autor: Łukasz Guza25.05.2010, 03:00

W tym roku może zabraknąć 185 mln zł na dofinansowanie pensji niepełnosprawnych. Rośnie liczba niepełnosprawnych pracowników, więc mniej firm płaci kary do PFRON. Rząd może zwiększyć pulę pieniędzy na dopłaty do pensji lub obniżyć ich wysokość.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

  • zlikwidować refundacje na lekki stopien(2010-05-25 04:55) Zgłoś naruszenie 00

    a nie "nieznacznie obnizyć" !!

    w przciwnym razie trzeba bedzie ograniczyc rehabilitacje osob z umiarkowanym i znaczym stopnim, z to sa ludzie NAPRAWDE CHORZY i t o bylby skandal

    Zatrudnianie osob zdrowych , ktore zalatwily sobie 'stopien lekki' to
    nic innego jak UKRYTE BEZROBOCIE, dojenie kasy państwowej przez
    pracodawcow !!
    Czas to wreszcie zmienic nie bojąc się krzyku pracodawcow.

    Odpowiedz
  • Aldona(2010-05-25 07:09) Zgłoś naruszenie 00

    To nie o to chodzi by zlikwidowac lekki stopien niepelnosprawnosci, tu nalezy przyjzec sie rencistom czy naprawde powinni rente otrzymywac z zus-u i innych organow rentowych moim zdaniem za duzo produkuje sie rencistow a szczegolnie ludzi mlodych na rentach stalych nie majacych wiecej niz 40 lat zycia i wreszcie skonczyc z produkowaniem orzeczen o niepelnosprawnosci juz dla malych dzieci co w konsekwencji daje renty socjalne i tym sie powinno zajac renty socjalne powinno sie zlikwidowac, gro osob juz na rentach to 80 procent zdrowych ludzi bardzo czesto pracujacych na umowe o dzielo a dla zus-u tych umow sie nie zglasza bo nie oplaca sie skladek zusu, wiem co pisze pracuje na umowe o dzielo i polowa pracownikow u nas zatrudnionych pobiera renty platne, a u nas praca nie jest lekka i dla osoby zdrowej by zarobic te trzy tysiace netto trzeba sie niezle napracowac azeby miec dobra sprzedaz, a ci rencisci tak zarabiaja ok. trzech tysiecy plus 800 zl. renta dodatek do wynagrodzenia

    Odpowiedz
  • CZY RED. GUZA TO KAWAŁ ŁOBUZA ?(2010-05-25 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    RED. GUZA JEST NIEREFORMOWALNY I JAK ZWYKLE ZŁOWIESZCZY O.N. I ICH PRACODAWCOM, A KOKIETUJE RZĄD. A RZĄD - W RAZIE RZECZYWISTYCH KŁOPOTÓW PFRON, BEZ ŁASKI WINIEN POWRÓCIĆ DO USTAWOWO ZAPISANEGO POZIOMU DOTACJI (BO NIEDAWNO JE OBCIĄŁ). POZA TYM MOŻNA WRESZCIE PRZECIWSTAWIĆ SIĘ LOBBYSTOM I WYRZUCIĆ EMERYTÓW POZA SYSTEM SOD. TYMCZASEM Z FINANSAMI PFRON WCALE NIE JEST ŹLE - O TYM ZALEDWIE M-C TEMU MÓWIŁ SAM PREZES SKIBA TWIERDZĄC, ŻE ŚREDNIOOKRESOWE WYKONANIA ZAŁOŻONEGO PLANU FINANSOWEGO SĄ RZĘDU 99% I ŚCIĄGALNOŚCI SKŁADEK TAKŻE NA TYM POZIOMIE. PANIE REDAKTORZE - TROCHĘ WIARY I OPTYMIZMU ŻYCZĘ, BO OBECNY SYSTEM WSPIERANIA ZATRUDNIANIA O.N. MA SIĘ DORZE I JEST DOBRY.

    Odpowiedz
  • aaa(2010-05-25 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    lekki stopien najlatwiej zdobyc bo praktycznie kazdy ma jakies schorzenie. pracodawcy wrecz namawiaja pracownikow na ,,zdobycie orzeczenia,, i tym sposobem obnizaja swoje koszty... czesto takie orzeczenie jest wymagane przy przyjmowaniu do pracy bez wzgledu na rodzaj pracy!! czesciowo zgadzm sie z wypowiedzia nr 1 - ale trzeba uwazac aby nie skrzywdzic osob naprawede chorych.
    niepelnosprawny II stopnia

    Odpowiedz
  • aaa(2010-05-25 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    lekki stopien najlatwiej zdobyc bo praktycznie kazdy ma jakies schorzenie. pracodawcy wrecz namawiaja pracownikow na ,,zdobycie orzeczenia,, i tym sposobem obnizaja swoje koszty... czesto takie orzeczenie jest wymagane przy przyjmowaniu do pracy bez wzgledu na rodzaj pracy!! czesciowo zgadzm sie z wypowiedzia nr 1 - ale trzeba uwazac aby nie skrzywdzic osob naprawede chorych.
    niepelnosprawny II stopnia

    Odpowiedz
  • niepelnosprawni(2010-05-25 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadam się całkowicie, że zaklady pracy chronionej powinny mieć większe dotacje bo koszty utrzymania stanowisk pracy dla większej ilości chorych osób jest bardzo duży. Dochód (np.średni z ostatnich 2-ch lat) firmy i rodzaj pracy, ilość zatrudnionych niepełnosprawnych w ,,zwykłych,, firmach też powinien być brany pod uwagę przy przyznawaniu dotacji.

    Odpowiedz
  • Barbara(2010-05-25 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Barbara [25.05.2010] Te pieniądze z Pfron powinien otrzymać niepełnosprawny,a nie pracodawca.To są złodzieje którzy żeruja na krzywdzie ludzkiej.On dostaje od Pfronu dużo ,a dla pracownika daje minimum.Dlatego sie bogacą na niepełnosprawnych.

    Odpowiedz
  • Sławomir Sitkiewicz(2010-05-25 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Dla pracodawcy problem polega na tym, iż zatrudniając osobę niepełnosprawną, z mocy prawa, musi zapewnić krótszy czas pracy 7 godzin,przy tych samych zarobkach, także zapewnić 10 dni urlopu. To są wszystkie rzeczywiste koszty dla pracodawcy, które są rekompensowane przez PFRON. Jeśli nie będzie dotacji to pracodawca nie będzie miał motywacji do zatrudnienia niepełnosprawnego pracownika, który przecież płaci podatki, odprowadza składki, czyli wspiera rząd. Jeśli rząd wycofa się z dotacji lub biurokratycznie ją ograniuczy, to niepełnosprawni wrócą po zasiłki a tym swamym rząd znaqcząco na tym straci. Gdyby dobrze policzyć, to właśnie rząd zyskuje na tym systemie zatrudniania i dotowania niepełnosprawnych. Wystarczy zsumować poz. 40 z INF-D-P i przeliczyć składkę ZUS i podatek jaki płaci pracownik i pracodawca. Jeśli rząd zniuesie dotacje tyo pracodawcy zwolnią pracowników a tym samym ci lkudzie trafią na garnek samorządów i rząd. Będziemy mieli "mądry Polak po szkodzie".

    Odpowiedz
  • K.K.(2010-05-25 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Do Barbary [7]:

    Może to szansa dla Ciebie? Też się wzbogać.

    Odpowiedz
  • xxx(2010-05-25 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram Barbarę . Święta prawda to co napisała. 7 godzinny czas pracy i dodatkowy 10 dniowy urlop w większości prywatnych firm to czysta fikcja. Masz wybór albo pracujesz i nie masz tych przywilejów albo siedzisz w domu. Proste.
    Moze poprostu podzelić te pieniądze i cześc dostaje pracownik a cześć pracodawca?

    Odpowiedz
  • szkoda...(2010-05-25 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    Aldona, a Ty jeszcze nie na rencie ze znacznym stopniem niepełnosprawności?

    Odpowiedz
  • henryk szczepanski(2010-05-26 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    To może ktoś w końcu sprawdzi dokładnie jak wygląda to zatrudnienie niepełnosprawnych!?! Sam pracowałem kiedyś w takiej prywatnej firmie gdzie pracodawca zatrudniał na m-c, lub dwa, a kasę brał za 6m-cy. Później policja, zeznania itp, ale to nas ciągano, natomiast temu biznesmenowi włos z głowy nie spadł.

    Odpowiedz
  • !!!(2010-05-27 22:55) Zgłoś naruszenie 00

    Urzrzędy pracy też robiły takie przrkrety, npja pracowałam 8 godzin dziennie, zamiast 7 z II grupą inwalidzką, po roku na bruk, na moje miejsce nikogo nie przyjęto, PFRON DŁUG ZAPEWNE UMORZYŁ.

    Odpowiedz
  • janek47(2010-05-30 20:30) Zgłoś naruszenie 00

    Wielki czas przyjzec sie naduzyciom jakie robia zakłady pracy chronionej.Oto przykłady jestem zatrudniony w zpch we Włocławskiej firmie ochrony w ubiegłymroku w stczniu udałem sie do sz p kierownika bym zaległy urlop dostał w marcu poniewarz na marzec miałem zaplanowana rehabilitacje kierownik powiedział oki . ale urlop dostałem dopiero w kwietniu po to bym miewiedział ze wtedy zakład organizóje wycieczke integracyja dla wybranych osób wybranych mało pwiedziane owe osoby pojechały na owa wycieczke z osobami towazyszacymi.dlamnie niebyło tam miejsca niebyło chyba tylko dlatego iz mam umiarkowany stopien niepełnosprawnosci.Mało tego to w marcu pisałem o kolejny biezacy urlop poniewaz miałem turnós rehabilitacyjny do podania załaczyłeminformacje osrodka iz jestem zakwalifikowany na taki termin i zapłaciłem zaliczke rezerwójac sobie termin i miejsce w tym osrodku poraz kolejny zostałem olany bo w tym terminie urlopy dostali kolesie p kierownika mi turnós przepadł razem z wpłacona zaliczka.Dzis jak pefron tnie dotacje to zakład proponóje miedzyijnymi mi bym z wypłaty zrzekł sie około 200 zł . Ktos zapomniał o tych cwaniaczkach co do woli korzystali z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych?

    Odpowiedz
  • xxxx(2010-06-02 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    zpch.to przechowalnia emerutów mundurowych.zwalniani są zwykli niepełnosprawni.nie powinno być dofinansowań pefron.do emerytów.w firmie gdzie pracuję zwolniony został kolega mający rodzinę.w jego miejsce przyjęto emeryta mundurowego.

    Odpowiedz
  • ANDRZEJ(2010-09-16 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    niepełnosprawni mają też swoją godność ponieważ ich los i tak skrzywdził to jeszcze pracodawcy żerują jak sepy

    Odpowiedz