W internecie dostępnych jest wiele porad i wzorców CV. Głównym problemem jest wybór odpowiedniej formy życiorysu.

Zdaniem Joanny Kotzian z portalu rynek pracy HRK.pl kandydaci popełniają dwa podstawowe błędy.

Błąd pierwszy to przerost formy nad treścią. Wiele osób trzyma się sztywno internetowych wzorców, choć nie zawsze są one czytelne i niekoniecznie odpowiadają najkorzystniejszemu przedstawieniu drogi zawodowej kandydata.

Błąd drugi to lakoniczność. Niektórzy podają jedynie dane dotyczące miejsca zatrudnienia, pomijając branżę, w której działa firma, czy też zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku. Eksperci polecają, aby CV mieściło się na jednej stronie maszynopisu. Ale w przypadku osób z dużym doświadczeniem nie zawsze warto stosować tę regułę, bo nie pozwala ona uwzględnić wszystkich istotnych informacji o karierze. Wiąż zdarzają się osoby, które nie podają numeru telefonu kontaktowego, czy maila. W takiej sytuacji trudnej rekruterowi odpowiedzieć na nadesłane zgłoszenie.

Mimo że wszystkie poradniki zwracają uwagę na to, aby dokumenty aplikacyjne były przygotowywane starannie to, co piąte CV zawiera błędy ortograficzne. W przypadku niektórych stanowisk podobne błędy dyskwalifikują kandydata.

– Najczęstsze błędy to te, których nie poprawia komputer, czyli literówki, pisownia małą lub wielką literą, wyrazy pisane łącznie lub rozłącznie – wylicza Krystyna Kosecka, starszy konsultant ds. rekrutacji w agencji rekrutacyjnej Global Business Solutions.

Aplikujący powinni wiedzieć, że rekruter z wieloletnim doświadczeniem potrafi wyczuć z jakim nastawieniem było napisane CV (niedbale czy starannie, podrasowane w kwestii wiedzy lub doświadczenia czy ogólnikowe).

– Kandydaci zapominają, że już przez swoje CV są oceniani i selekcjonowani – mówi Krystyna Kosecka. Natomiast CV często jest decydujące. To ono otwiera drogę do spotkania z kandydatem i dalszego etapu rekrutacji.

Pomocne dla rekrutera jest zamieszczenie na początku CV (zaraz po danych kontaktowych) informacji o profilu bądź celu zawodowym kandydata. Osoba, która taką informacje umieści ma większe szanse na to, że kontaktujący się z nią konsultant przedstawi jej interesującą ofertę.

– To jasny sygnał dla rekrutera, w jakim kierunku dany kandydat chce się rozwijać, co chce w swojej karierze osiągnąć – uważa Joanna Kotzian.

Dobrym pomysłem jest także zrobienie CV w formie filmu lub prezentacji w programie Power Point. Prezentację czy film na swój temat można przygotować i zaprezentować, ale najczęściej dopiero wtedy, gdy kandydat zostanie zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. W takim przypadku oryginalna forma może pomóc zdobyć dodatkowe punkty u rekrutera. Z reguły jednak łatwiejsze w lekturze jest tradycyjne CV i różne sposoby na zwrócenie na siebie uwagi okazują się mało skuteczne.

O czym warto pamiętać pisząc CV:
– Nie trzymaj się sztywno internetowych wzorców
– Nie przesadzaj z ozdobnikami, które sprawiają, że CV staje się nieczytelne
– Staraj się przygotować CV pod konkretną ofertę, to naprawdę zwiększa szanse
– Przed wysłaniem dokumentów sprawdź dokładnie dane kontaktowe
– Poproś, aby gotowe dokumenty przeczytała osoba, której ufasz

12 najbardziej charakterystycznych błędów popełnionych w CV:
80 proc. brak celu zawodowego
63 proc. bak profilu zawodowego
62 proc. plik CV niewłaściwie nazwany
39 proc. mało czytelny układ CV
23 proc. niewłaściwie dobranie schematu CV
21 proc. zbyt małe lub nieczytelne zdjęcie
17 proc. śmieszny lub służbowy e-mail
17 proc. literówki i błędy ortograficzne
15 proc. brak zdjęcia
12 proc. brak zakresu obowiązków na poszczególnych stanowiskach
6 proc. przestarzałe lub nieistotne informacje
4 proc. nieaktualne dane osobowe

Źródło: LOOKUS.pl