Fedak: za mammografię i cytologię zapłacą pracodawcy

27.02.2010, 20:10; Aktualizacja: 27.02.2010, 21:57

Wpisanie mammografii i cytologii do rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczącego obowiązkowych badań okresowych spowoduje, że będą za nie musieli płacić pracodawcy - uważa minister pracy Jolanta Fedak.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (28)

  • Pepe(2010-02-27 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo !!

    Odpowiedz
  • Bja(2010-02-27 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mam nic przeciwko poddawaniu sie badaniom lekarskim, ale obowiazkowe badania cytologiczne i mammograficzne nie zmienia niczego, bo zaswiadczenie zawsze mozna sobie zalatwic - bez poddawania sie badaniom. Ponadto, trzeba byloby miec zaswiadczenie stwierdzajace dobry stan uzebienia, brak chorob prostaty itp., bo inne choroby tez moga stanowic zagrozenie dla zycia. W mojej opinii kazdy ma prawo do wyboru - leczy sie badz nie, to nie jest sprawa pracodawcy, a nie trzeba nikomu tlumaczyc, ze kazda choroba moze byc przeszkoda w prawidlowym wykonywaniu pracy. Jezeli chodzi o zaproszenia na badania, to nie nalezy martwic sie niskim stopniem zainteresowania, bowiem wiele osob zglasza sie na badania do prywatnych gabinetow i po prostu placi za badania - komfort w trakcie tego typu badan jest bardzo wazny, a tego nie zapewniaja panstwowe zozy. Nalezaloby zastanowic sie nad przyczyna, dla ktorej ludzie nie chodza do lekarza i sprobowac problem rozwiazac, a nie na sile ludzi przyciagac do gabinetow.

    Odpowiedz
  • olek(2010-02-27 22:39) Zgłoś naruszenie 00

    Następny debilizm,kto zapłaci za prowadzących działalność? Pracodawca powinien płacić za pracę!

    Odpowiedz
  • Bartłomiej(2010-02-27 23:26) Zgłoś naruszenie 00

    To bezprawie!!! I to do tego skandaliczne!!! W demokratycznym państwie jest to niedopuszczalne.

    Odpowiedz
  • Maniek(2010-02-28 03:43) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem również za tym aby pracodawcy płacili za żłobki i przedszkola dla dzieci, wydawali deputaty węglowe oraz zapewniali bezpłatny internet w domu każdego pracownika. Wtedy liczba zatrudnionych się zwiększy a Polska stanie się krainą powszechnej szczęśliwości. Aha i jeszcze trzeba będzie powołać dodatkowych kontrolerów w inspekcji pracy aby to na bieżąco nadzorować. Socjalizm w czystej postaci. Dopiero co obniżono składkę rentową a już próbuje się wprowadzić następne daniny. Dopiero co pokazały się pierwsze jaskółki na rynku pracy: zmniejszyła się ilość ludzi przechodzących na emerytury i poprawił się wskaźnik zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym.

    Odpowiedz
  • n(2010-02-28 06:57) Zgłoś naruszenie 00

    Badania mammograficzne i cytologiczne powinny byc obowiazkowe.

    Odpowiedz
  • Maniek(2010-02-28 07:36) Zgłoś naruszenie 00

    do 6
    Ale kto ma to płacić, czy koniecznie przedsiębiorca. Równie dobrze można wpisać do kodeksu pracy zapis o obowiąkowej kontroli prostaty u mężczyzn na koszt pracodawcy bo przecież też umierają na raka. Jeszcze jesteśmy konkurencyjny w UE pod wzgledem kosztów pracy (tylko 5 państw nas wyprzedza) ale przy takich pomnysłach to szybko stracimy to miejsce. I to mówi minister z podobno liberalnego rządu. To już ta pani minister z Samoobrony (ta od wizażystek) nie miała takich pomysłów.

    Odpowiedz
  • tak i siak(2010-02-28 07:42) Zgłoś naruszenie 00

    Nie obrażając, Panie Fedak i Kopacz zachowują się, jak hrabianki na włościach.
    Takie pogaduszki powinny odbywać się w kuluarach ministerialnyych, przy kawie i ciastkach.

    Odpowiedz
  • babakus(2010-02-28 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    Nałożenie obowiązku na pracodawców, aby ponosili koszty badań, to kolejny przyczynek do dyskryminacji kobiet. I tak nie chcą ich zatrudniać, bo rodzą dzieci i chodzą na urlopy i zwolnienia - teraz byłby jeszcze jeden koszt więcej. Poza tym nie rozwiązuje to problemu kobiet pracujących na własny rachunek. Lepiej stworzyć mechanizm ułatwiający kobietom robienie tych badań i ich finansowanie z ogólnych dochodów - przecież zdrowie kobiet to wspólny problem całego społeczeństwa, nie tylko pracodawców.Trzeba jeszcze wiele czasu, aby ludzie zrozumieli, że dbanie o swoje zdrowie to przede wszystkim ich sprawa i niech Pani Kopacz zajmie się wreszcie reformą służby zdrowia, aby nam faktycznie służyła, a nie była tylko dla młodych, zdrowych i bogatych.

    Odpowiedz
  • Mural(2010-02-28 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Codziennie śledzę prasę. Jakim cudem przegapiłam, że ten pomysł jest ciągle aktualny???Znam rzeczywistość: nie wierzę, że będzie łatwiejszy dostęp do tych badań. Jeżeli mają to być badania dopuszczające do dalszej pracy/ w ramach badań pracowniczych/, to ciekawe jak szybko dostaniemy wyniki tych badań.Kolejny pomysł, z którego nic nie będzie.

    Odpowiedz
  • Czy pani Fedak nie zgubiła BUSOLI???(2010-02-28 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    TRWA PRZECIEŻ CIĄGŁA WALKA /przynajmniej słowna/ O OBNIŻANIE OBCIĄŻEŃ PRACODAWCÓW.
    Pani /ta od rolii/, co rano wstanie to rzuca pomysł /najczęściej nic nie wart/, jutro będzie inny, który zaprzeczy dzisiejszemu - BRAWO NIEUDOLNY PSL-u.

    Odpowiedz
  • alzara(2010-02-28 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny absurd rządu... śmieszne przepisy, jeżeli odebrano ludziom długo pracującym emerytury, żeby zagarnąć ich pieniądze, to teraz ustala się przepisy o obowiązkowych badaniach, które mogą uchronić o wczesnej śmierci...
    Na mieście się mówi,że od 1 kwietnia br. wejdzie ustawa zezwalająca emerytom przechodzić przez ulicę na czerwonym świetle.

    Odpowiedz
  • Klemens(2010-02-28 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    "Czym skorupka za młodu nasiąknie,tym na starość trąci"- to stare,polskie powiedzenie jest ciągle aktualne.Pani Fedak swoją wiedzę i doświadczenie zdobywała w kresie rządów lewackiego paskudztwa i co pewien czas coś z tamtej epoki proponuje.Teraz znowu zamierza zabrać bogatszym aby obdzielić proletariat.Niedawno chciała rządzić indywidualnymi kontami emerytalnymi.Jak to u lewactwa bywa,chcą rozdawać byle nie swoje. Paskudnych nawyków tej leciwej. chłopskiej aktywistki juz nie oduczy.
    Natomiast gdyby pani Kopcza wprowadziła choćby początki właściwej,przyjaznej pacjentowi reformy opieki medycznej,skierowania na badania kontrolne,dawał by lekarz rodzinny,Zakładowi pracy wystarcza zaświadczenie,że dany człowiek jest ogólnie zdrowy i może bezpiecznie wykonywać zleconą pracę.
    Lekarz rodzinny dysponuje kartoteką pacjenta,wie na co sie leczy ile ma lat i do jakich badań profilaktycznych go kierować/prześwietlenie,mammografia,cytologia,jelito grube,prostata,badanie krwi na cukier i tp./.

    Odpowiedz
  • Bja(2010-02-28 17:08) Zgłoś naruszenie 00

    Przypomnialam sobie, ze idea tego przepisu nie jest uzyskanie zgody na wykonywanie pracy poparta wynikami badan, tylko fakt, ze kobieta poddala sie takiemu badaniu. Chodzi wylacznie o zaswiadczenie, ze takie badanie zrobiono, a wynik bedzie tajemnica. A co jezeli taka kobieta nie podda sie badaniom? Czy zwiekszy sie liczba osob bezrobotnych? A jezeli tak, to idac dalej, osoba zarejestrowana w urzedzie pracy moze otrzymac oferte pracy i co jezeli nie odmowi przyjecia jej, ale odmowi poddaniu sie badaniom mammograficznym i cytologicznym? Straci status osoby bezrobotnej? Mysle, ze to kolejny dodatkowy dochod dla lekarzy, ktorzy beda wystawiac zaswiadczenia za drobna oplata :)

    Odpowiedz
  • filologini(2010-02-28 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    Ten rząd jest nam zupełnie zbędny. Wycofuje się z wszelkiej odpowiedzialności za oświatę, opiekę zdrowotną, emerytalną przerzucając ją na barki obywateli jednocześnie pobierając haracz pod każdą możliwą postacią. Po co mamy płacić ministrom za wymyślanie głupot, które powodują, że w tym kraju nie da się żyć? Jedyne, czego oczekuję od pracodawcy, to tego, aby zaczął mi wreszcie płacić adekwatnie do mojego wykształcenia, wiedzy, doświadczenia i umiejętnośći. Chcę zarabiać tyle, ile zarabia nauczyciel z moimi kwalifikacjami w UE, bo my pod tym względem to chyba w UE raczej jeszcze nie jesteśmy. Wtedy sama zdecyduję, czy chcę mammografii, czy może dużo bezpieczniejszego USG. Nikt mnie nie zmusi do wykonania szkodliwego badania mammograficznego, w dodatku na przestarzałym, niesprawnym sprzęcie. Niech sobie panie Kopacz i Fedak same takie badania fundują. 20 lat po przemianach takie komsomolskie pomysły to chyba nieporozumienie.

    Odpowiedz
  • filologini(2010-02-28 17:26) Zgłoś naruszenie 00

    Sądzę, że bardziej korzystnym dla społeczeństwa byłby obowiązek badań psychiatrycznych dla polityków - przynajmniej 2 razy w roku.

    Odpowiedz
  • ll(2010-02-28 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    Myślę że ten pomysł nie przejdzie. Jakby miał wejść już dawno by go wprowadzili.

    Odpowiedz
  • bronek(2010-02-28 19:34) Zgłoś naruszenie 00

    Podzielam stanowisko spod 15i16.Jak będziemy przyzwoicie wynagradzani, to sami będziemy dbać o swoje zdrowie, bo będzie nam zależało na zdowiu i na tym, aby pracodawca nas nie zwolnił z powodu zwolnień i niedyspozycji. Ale do tego potrzebna jest jeszcze zdrowa służba zdrowia, a nie poroniony ministerialny twór.

    Odpowiedz
  • ala56(2010-02-28 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    To jest moja sprawa i nie życzę sobie żeby mieszał się do tego pracodawca czy ktokolwiek inny. Największa umieralność? A ile czeka się na wizytę u specjalisty?
    Moja roczna składka na ubezpieczenie zdrowotne to bez mała 5 tys. W styczniu postanowiłam skorzystać z państwowej służby zdrowia i wyznaczno mi termin już na koniec września.Mam serdecznie dość tych cudacznych rządów.

    Odpowiedz
  • mężczyzna(2010-02-28 22:08) Zgłoś naruszenie 00

    Do fedaka i psl ! Panowie pracują dłużej niż kobiety i nie mniej ciężko . Prosimy o propozycje , jakie im robić dodatkowe badania na koszt przedsiębiorcy , w ramach równych praw kobiet i mężczyzn ? Panowie czekają co fedak i pawlak mają w tej sprawie do powiedzenia ?

    Odpowiedz