Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie prof. Witold Zatoński przytoczył na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach wyniki badań, z których wynika, że np. w Norwegii przed 65. rokiem życia umiera zaledwie kilka procent kobiet; w Polsce co trzeci mężczyzna nie dożywa tego wieku.

W ramach projektu monitorowania dużej populacji Polaków, który Zatoński przygotował z prof. Larsem Vattenem z Departamentu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Wiedzy i Technologii w Trondheim w Norwegii, specjaliści będą próbowali zrozumieć uwarunkowania chorób nowotworowych, kardiologicznych i innych.

Zatoński powiedział, że podstawą badania będą wszyscy mieszkańcy Kielc i wybranych wiejskich gmin w wieku 45 - 64 lat, czyli około 100 tys. osób. Dodatkowo przebadane zostaną wybrane osoby z grup wiekowych młodszych i starszych, ale tylko dorośli. Uczestnicy projektu będą poddani stałemu monitoringowi, obserwowani już do końca swojego życia. Badania będą powtarzane co kilka lat.

Projekt ma na celu diagnozę i poprawę stanu zdrowia Polaków

Zaproszone do udziału w projekcie osoby będą odpowiadać na pytania dotyczące ich stylu życia, przejdą przez podstawowe badania, m.in. EKG, pomiar ciśnienia, spirometrię, mierzenie tkanki tłuszczowej i wagi. Zostanie im też pobrana krew do całej gamy badań.

Jeśli badanie wykaże u pacjenta mankamenty zdrowotne, to zostanie on skierowany do leczenia. Projekt ma na celu nie tylko diagnozę, ale także poprawę stanu zdrowia Polaków. Uczestnicy badania będą objęci edukacją na temat zdrowego stylu życia i np. pomocą w rzucaniu palenia czy w walce z nadwagą.