Zlikwidujmy becikowe – a potem domy dziecka

autor: Bartosz Marczuk17.02.2010, 10:40; Aktualizacja: 17.02.2010, 13:58

Rocznie wydajemy ponad 400 mln zł na absurdalne becikowe.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (29)

  • olek(2010-02-17 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    Anie można zlikwidować tego wszystkiego razem z niechcianymi dziećmi?

    Odpowiedz
  • filologini(2010-02-17 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    Może dobrze by było zanim cokolwiek się zlikwiduje wpierw zapewnić coś w zamian. Jak dotąd, rządowi najlepiej wychodzi likwidowanie i nic poza tym. Czasem mam wrażenie, że małpy mają znacznie więcej inteligencji w organizowaniu życia społecznego niz nasi politycy.

    Odpowiedz
  • Mikołaj(2010-08-18 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    No jasne ZLIKWIDOWAĆ DOMY DZIECKA!!! Hasało popularne i Łatwe do wykrzyczenia. Spełni się jednak dopiero pod warunkiem, że przeszkoleni kandydaci na Rodziny Zastępcze przestaną przesmradzać w kwestii wyboru dzieci... bo jedno, bo małe, bo zdrowiuśkie i najlepiej rokujące na inteligentne, a jeszcze żeby rodzice biologiczni się nie interesowali... ŻENADA. Pracuję w tej branży i mam na codzień do czynienia z tym tematem. DOMY DZIECKA BĘDĄ ISTNIEĆ DOPUTY MY WSZYSCY NIE ZABIERZEMY Z NICH DZIECI DO RODZINNYCH FORM OPIEKI ZASTĘPCZEJ. MY - NIE SĄSIAD I KTOŚ TAM GDZIEŚ TAM - MY KOCHANI!!! LOS TYCH DZIECIAKÓW JEST W NASZYCH RĘKACH.

    Odpowiedz
  • Jaśnie pani może mieć Adidasa(2010-02-19 22:13) Zgłoś naruszenie 00

    Pomocnik uważaj

    Odpowiedz
  • Pomocnik(2010-02-19 18:50) Zgłoś naruszenie 00

    Maryla daj namiary to ci pomogę.

    Odpowiedz
  • iza(2010-02-19 15:14) Zgłoś naruszenie 00

    Niechciane dzieci były,są i będą.Rodziły się również kiedy nie było becikowego.Przykład znany na całą Polskę-kobiety,matkę Róży,która kilkoro dzieci oddała już do domu dziecka albo kobiety,których jedynym sensem życia jest alkohol i na ogół są zbyt pijane lub też szkoda im pieniędzy,aby pamiętać o antykoncepcji.

    Odpowiedz
  • Wacek(2010-02-19 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować wszystko: żłobki, domy dziecka, przedszkola, becikowe

    a na końcu bzykajmy tylko od tyłu.

    pozdro dla ciężkiej inteligencji

    Odpowiedz
  • Maryla(2010-02-18 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    Becikowe zostało wprowadzone po to by pospólstwo sie rozmnażało , ale nie to sie rozmnaza które powinno.

    Odpowiedz
  • cba(2010-02-18 15:02) Zgłoś naruszenie 00

    becikowe nie jest wcale takie absurdalne, jeśłi zlikwidować becikowe to ci co spełniają kryterium dochodowe z ust. pomocy społecznej (czyli są wystarczająco biedni) dostaną swoje w OPS-ach, natomiast ci co się "nie załapią" na kryterium nie dostaną ani grosza, grosza który się przyda na wózek czy zapas pieluch, "Zdegustowany" pisze że nasze becikowe to jakieś 250euro a "zachodnie" to jakieś 6000euro, prawda jest taka że choć zarabiamy średnio jakąś 1/4 tego co w "starej" Europie, ceny mamy zaś europejskie ;-) , tam kwoty które "wyciągają" rodziny od państwa tytułem posiadania dziecka są jak by ich nie przeliczać wielokroć wyższe od "naszych" świadczeń o czym dobrze wiedzą i rozumieją Polacy pracujący legalnie za granicą i "wyciągający" od państw "starej" unii np. zasiłki rodzinne, nasz polski problem to po prostu zbyt lichy budżet państwa(stąd pomysły racjonalizatorskie np. Autora) i zbyt liche budżety domowe(stąd mniej dzieci bo decyzje rozsądnych ludzi o posiadaniu/nieposiadaniu dzieci są stricte ekonomiczne), natomiast trzeba przyznać że żadne becikowe(przynajmniej w tej "polskiej" wysokości) nie spowoduje że będzie więcej dzieci (jeśli nie liczyć marginalnych przypadków patologii w rodzaju rodzenia dzieci w celu uzyskania becikowego lub w celu zdobycia gotówki na telewizor ;-) jak pisze forumowicz

    Odpowiedz
  • kloc(2010-02-18 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    do tecra, pozwole sie z toba niezgodzic, becikowe to blad, jako mlody ojciec ciesze sie z kazdej extra sumki ale wolalbym zamiast tych pieniedzy swiadomosc ze moje dziecko znajdzie miejsce w zlobku i przedszkolu, opiekunki beda mnie kosztowac wiecej niz jakis 1000pln
    o ludzkiej sluzbie zdrowia nie wspomne i opiece nad ciezarna nie wspomne

    Odpowiedz
  • A co wy zrobicie dla Polski(2010-02-17 23:24) Zgłoś naruszenie 00

    Kto Mądry uczciwy i prawie święty to do władzy , wcześnie do wyborów tylko nim dasz krzyżyk zastanów się na kogo.

    Odpowiedz
  • Zgodny(2010-02-17 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    a ja proponuję to śmieszne państwo postkomunistyczne spacyfikować,póżniej oddać w ajencję...

    Odpowiedz
  • oszukana - 54(2010-02-17 19:06) Zgłoś naruszenie 00

    Do filologini :
    Masz rację jestem tego samego zdania ja to bym zlikwidowała całą Wiejską siedzą nieroby i nic nie robią wymyślają bzdurne tematy.To wszystko są tematy zastępcze ! Okradł nas ZUS z naszych składek płaconych przez około 40 lat ,dołozono nam 5 lat przymusowej pracy - nic nie robią w sprawie KRUSU .Jasna sprawa szukają oszczędności a może by tak zaczęli od siebie !

    Odpowiedz
  • xxx(2010-02-17 20:05) Zgłoś naruszenie 00

    ja proponuję zlikwidować Sejm, Senat i cały rząd

    Odpowiedz
  • tecra700(2010-02-17 17:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jesteśmy szczęśliwymi rodzicami 5 miesięcznej córeczki. 2 lata temu staraliśmy się o status rodziny zastępczej niespokrewnionej. Zakwalifikowano nas na odpowiedni kurs, który zaliczyliśmy razem w kilkoma innymi kandydatami na rodziców zastępczych. Zebraliśmy stosy odpowiednich dokumentów i ... oświadczono nam, że nie zostaniemy rodzicami zastępczymi; co więcej nie umieszczono żadnego dziecka w rodzinie zastępczej wywodzącej się z tego kursu. Jedynym skutkiem całej sprawy było pobrane wynagrodzenie za prowadzenie kursu przez pracowników socjalnych. To jest wyjaśnienie problemu braku rodzin zastępczych w naszym kraju. Pracownicy socjalni powinni być rozliczani za ilość skutecznie umieszczonych dzieci w rodzinach zastępczych.
    Becikowe jest ważnym elementem stabilizacji przyrostu naturalnego. Mądralińskie paniusie, którym rodzice załatwili pracę, mieszkanie i wygodne życie mogą przecież wspaniałomyślnie zrezygnować z becikowego. A autor komentowanego artykułu nie dostanie emerytury, jeśli wprowadzi się w życie jego pomysł. Bo nie będzie miał kto na jego emeryturę pracować.

    Odpowiedz
  • kkk(2010-02-18 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ten co daje i odbiera niech się w PIEKLE poniewiera...polityka i religia to wielkie szambo... hazardowa wyszła na jaw , brakuje im szmalu... politycy się nie widzą jakie mają wypasione gęby aż mgli ...

    Odpowiedz
  • Klemens(2010-02-17 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    Licytowanie się kwotami,jakie w bogatych krajach UE są przeznaczane na wychowywanie dzieci to zbędne bicie piany.Przyjmijmy wpierw zasady życia w demokratycznym i dobrze zorganizowanym państwie,osiągnijmy określoną wydajność pracy i odpowiedni poziom życia a potem pogadajmy o kwotach,które można wydać.Rodziny zastępcze są lepszym rozwiązaniem dla sierot od domów dziecka.Ale nie da się zupełnie zlikwidować tych placówek opikuńczych z wielu powodów Np. nie wszystkie dzieci zostaną przyjęte do rodzin zastępczych.Niemniej można ilość domów dziecka znacznie ograniczyć.
    Zamiast wspomagania rodziny becikowym,być może słuszniej by było wspomagać finansowo /dopłatami/ miejsce dziecka w placówce opiekuńczej /żłobek,przedszkole/.

    Odpowiedz
  • jaaaa(2010-02-17 16:43) Zgłoś naruszenie 00

    ja najpierw proponuje zlikwidowac za wysokie wynagrodzenia rzadzacych a nie becikowe...sami patologie wprowadzili a teraz jeszcze becikowe chcą zabrac...chcecie zlikwidowac patologie to zacznijcie od wymiaru sprawiedliwosci...niech kara bedzie adekwatna do czynu...niech w rednią wiezieniach sie zapie*d*la a nie lezy w ciepełku, niech rządzący dostają średnią krajową a nie kosmiczne pieniądze za nic nie robienie i niech do szkół wróci dyscyplina ...a od razu bedzie mniej patologii...

    ...za kilka lat zobaczycie rezultaty...a pozniej trzeba podejmowac kolejne kroki...

    Odpowiedz
  • 10(2010-02-17 16:38) Zgłoś naruszenie 00

    Pracownicy socjalni do likwidacji. Opieka Społeczna organizowała w szkole kolację wigilijną dla ubogich , bezdomnych itp. Pracownica Opieki komentowała tą uroczystość używając słów:" bydło przyszło się nażreć".
    Półmiski z lepszymi potrawami w ogóle nie zostały wyłożone na stoły.
    Panie z opieki zabrały towar do domu.
    Czy macie na myśli zwiększenie takich pracowników socjalnych.
    Rzygać się chce jak widzę taką bezczelność.
    Zero współczucia dla tych nieszczęśliwych ludzi.

    Odpowiedz
  • Zdegustowany(2010-02-17 15:54) Zgłoś naruszenie 00

    W całej Uni Europejskiej jets "becikowe" chociaż może się i inaczej nazywa. W Niemczech wynosi około 6000 Euro. Licząc po 4Zł za 1 Euro stosunek ten wynosi 6000 do 250 Euro i to jest absurdalne. W pełni popieram Andrzeja i także uważam że w tej biedzie która nas otacza (wystarczy wyjechać z kilku dużych miast by to dostrzec) jest to i tak duże wsparcie dla rodziców przy narodzinach dziecka. Rację ma też 'smutny człowiek w smutnuym państwie', że tak naprawdę to przy jego likwidacj stracą ci którzy żyjąc uczciwie zarabiają niewielkie pieniądze (a takich osób jest przecież najwięcej). Rodziny określane mianem "patologicznych" i tak dostaną pieniędze z "Opieki". A bogaci - ilu ich jest 5%?

    Odpowiedz