Emerytury i renty 10 mln osób wzrosną o 4,6 proc.

autor: Bartosz Marczuk10.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.03.2010, 15:39

Kwota bazowa, od której zależy wysokość przyznawanych przez ZUS emerytur i rent, wrośnie od marca tylko o 5 proc. Za to wskaźnik waloryzacji tych świadczeń będzie wyższy od zakładanego przez rząd.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (41)

  • 1949 - 42 lata stażu pracy(2010-02-10 06:57) Zgłoś naruszenie 00

    Dziękuję za podpowiedz ale dotyczy to tylko osób które mogą przechodzić na emerytury po 15, 20 , 25 , 30 latach stażu pracy / służby i 55 letnich rolników. Dla pozostałych wydłużono czas pracy o kolejne 5 lat i tak staże pracy M - 40 lat i więcej i K / 35 lat i więcej nic nie daje !!! Mogą skorzystać z tego mężczyźni z rocznika 1947 , 1948 którym wystarcza tylko wiek 60 lat i 35 lat pracy by otrzymać emeryturę i te osoby aktualnie przechodzą na emerytury z marszu pracują nadal u tego samego pracodawcy godząc się pobierać niższe wynagrodzenie .

    Odpowiedz
  • ewa(2010-02-10 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    GROMADA PIENIĘDZY.EMERYT W DAWNYM NRD=1050 EURO,A CENY PODOBNE.POWINNO BYĆ 14,6%.

    Odpowiedz
  • emerytka 2014r.(2010-02-10 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    Masz rację. Dla nas nie ma emerytury liczonej od naszej płacy i kwoty bazowej. Dla nas jedynie 5 lat przymusowej pracy i emerytura "eksperymentalna" liczona jedynie od uzbieranych składek. Nic nam nie daje to, że mamy o ponad 5 lat pracy więcej niż roczniki kobiet 1953 i mężczyzn 1948. Chcemy sprawiedliwości i emerytury liczonej bez względu na wiek dla kobiet 1954+ po 35 latach opłacania składek na ZUS i dla mężczyzn 1949 + po 40 latach opłacania składek na ZUS. Popierajmy projekt obywatelski. Wszystko na stronach http://opzz.org.pl Pomyślmy o nas, którym bez pytania dodano 5 lat przymusowej pracy. Pracy niejednokrotnie ponad siły. Trzymajmy sie razem. Może w końcu ktoś pozwoli nam odejść na emeryturę. SPRAWIEDLIWOŚCI !!!

    Odpowiedz
  • amk(2010-02-10 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    To jestem lepszy niż rząd :), bo już w listopadzie 2009 wykalkulowałem, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 4,62% (przesadziłam o 0.02%), a kwota bazowa 2723,71 zł (przedobrzyłem tylko o 7 zł!. DGP przewidywała w styczniu bazówkę 2681; niedoszacowanie o 35 zł).

    Odpowiedz
  • Irena(2010-02-10 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Jaka duża podwyżka rent o emerytur, aż o 4,6 procenta. Jakie to żałosne biorąc pod uwagę wciąż rosnące koszty utrzymania. Część socjalna renty czy emerytury należy się każdemu niezależnie od stażu pracy.Mnie interersuje natomiast jak wygląda waloryzacja części stażowej wynikającej z okresów zatrudnienia.Dlaczego część stażowa po ponad 30 latach pracy przy zarobkach przekraczających średnią płacę krajową jest zrównana niemalże z częścią socjalną.

    Odpowiedz
  • Hydraulik(2010-02-10 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie się dowiedziałem jestem z rocznika 1948 brakowała mi do stażu 35 lat ponieważ byłem na saksach , aktualnie dobijam do 35 lat pracy , łacznie z rolnictwem od 16 rok życia pomagałem rodzicom . W m-cu kwietniu składam wniosek do ZUS i kolejny wyjazd tym razem do Norwegi . Żal mi tylko kobiet z rocznika 1954 że muszą pracować powyżej 35 lat często na 2 zmiany i w nocy .

    Odpowiedz
  • Nienarzekajcie dziadki -pracownicy mają(2010-02-10 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    wg rozporządzenia POmyleńców mieć podwyżkę o 1%.
    Pewien znajomy emeryt chwalił TUSKA ,ze obecnie miesięcznie tyle w przeliczeniu na dolary dostaje co za komuny zarabiał za cały rok!
    _ Ja mu na to -skoro tak mało zarabiał -to jak małe składki do ZUS odprowadzano za Niego i skąd ten Tusk ma teraz dla Niego tyle kasy - pewnie pożycza z zagranicy na tą Jego emeryturę i dlatego POlska ma takie długi -- POdniosło GO!!-hehehehe

    Odpowiedz
  • ZPJ(2010-02-10 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    Jak poinformowała wczoraj jedna z wysokonakładowych gazet, w sejmie trwają prace nad ustawą, która ma zapewnić wszystkim byłym premierom emerytury wynoszące 9000 PLN (w wysokości zarobków obecnego premiera, ale bez dodatków). Jest to jeszcze jeden przykład tworzenia obok powszechnego systemu emerytalnego, kolejnych systemów (vide sędziowie i prokuratorzy, służby mundurowe) dla osób uprzywilejowanych czyli równiejszych. Jedynie nagłośnienie tej sprawy i jej upublicznienie mogłoby powstrzymać tych pseudoferormatorów przed działaniem, które nie powinno mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa, za jakie politycy zwykle uważają nasz kraj.

    Odpowiedz
  • taka jest prawda.(2010-02-10 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    emeryci ludzie mądrzy są za Tuskiem to jest normalne.

    Odpowiedz
  • amk(2010-02-10 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    do Irena. Całościowy "uzysk na rękę" policz sobie tak: 1) Twoja dotychczasowa emerytura brutto x 1,046=nowa em.brutto, 2) nowa em.br. x 0,18=zaliczka na podatek doch., 3) zaliczka na p.d. - 46,33zł=rzeczywista zal. na p.d., 4) nowa em.br. x 0,0125=wys. skł. zdrowotnej płaconej przez Ciebie, 5) nowa em.br. - (rzeczywista zal. na p.d. + wys.skł.zdrow.płaconej przez Ciebie) = TWOJA NOWA EMERYTURA NETTO

    Odpowiedz
  • antyPISuar(2010-02-10 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    jak dobrze, że ja już mam od 3 lat emeryturę, 2800 na rękę - i nie byłem jakimś równiejszym, tylko normalnym pracownikiem przemysłu...
    Mogę tylko współczuć tym wszystkim ,na których będą przeprowadzane eksperymenty z emeryturą...

    Odpowiedz
  • Do Autora(2010-02-10 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Czy juz nie obowiazuje w tym roku 75% kwoty bazowej jako czesc socjalna tylko 100% ?
    Jesli tak, to osoby przechodzace na emeryture po 1 marca powinny sie ucieszyc.

    Odpowiedz
  • Janko(2010-02-10 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    Panowie rządzący !!!
    ZAAA taka wielką podwyżkę emerytury oświadczam nie jestem w stanie dojść na głosowanie w najbliższych wyborach oraz zapłacić abonamentu radiowo -telewizyjnego-nie liczcie na to że zmienię zdanie!!!

    Odpowiedz
  • cd.12 Do Autora(2010-02-10 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Dokladnie to:
    czy nie obowiazuje 75% z 24% kwoty bazowej
    tylko 100% z 24% kwoty bazowej.

    Odpowiedz
  • edo 4,6%(2010-02-10 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe kto z emerytów pójdzie na głosowanie? Zastanawiam się po co ? Szkoda czasu. Niech sobie sami wybierają.

    Odpowiedz
  • Wyborca(2010-02-10 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Do edo 4,6%: Uważam, że taki sposób wyrażenia protestu jest błędny. Nie pójście na wybory przez ok. 10.000.000 emerytów i rencistów zaniża jedynie % frekwencji. Natomiast pójście na wybory i oddanie głosu nieważnego (skreślenie wszystkich podstawionych kandydatów prze partyjki) daje wyraźny sygnał, że jest społeczne niezadowolenie z ordynacji wyborczej. Wzrasta co prawda frekwencja o jakiś %, ale wykazuje jednocześnie % wyborców mówiących stanowcze NIE TEMU UKŁADOWI RZĄDZĄCEMU OD 20 LAT. UKŁADOWI OKRĄGŁEGO STOŁU Z KANTAMI, UKŁADOWI MAGDALENKI, GRUBEJ KRESKI, NOCNEJ ZMIANY, WSZELKIEJ PATOLOGII. To My wyborcy mamy wybierać posłów i senatorów z ludzi dobrze nam znanych, uczciwych, dających gwarancję dbałości o Polskę i Polaków, a nie wybierać już wybranych przez ugrupowania partyjne. Jaki to wybór? To zaklepanie układów jw. Poddaję pod rozwagę wszystkim myślącym ludziom.

    Odpowiedz
  • Z okazji Barbórki -święta górników(2010-02-10 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    my byli górnicy po 5- letnim super urlopie ,przesyłamy najserdeczniejsze podziękowania Panu byłemu Premierowi i Jego byłemu Rządowi za zafundowanie Nam tych urlopów i następnie po tych urlopach bardzo wczesnych ,wysokich emerytur udzielanych górnikom - bez względu na ilość zjazdów pod ziemie.
    Podczas tych urlopów na koszt społeczeństwa zafundował Nam prawo do ,14-pensji,13-pensji, dep. węgl, Barbórki ,świadczeń socjalnych z prawem do wczasów dla całej rodzinny no i oczywiście stawek za dniówki urlopowe ,jak i zaliczalność tego urlopu do normalnego zatrudnienia liczonego do emerytury górniczej .
    Chłopcy za wojsko nawet tak dobrze nie mieli liczonych lat.
    Geniusz nie Premier!
    Naprawdę dziękujemy Panu ,obecnemu Europosłowi za ten dar na koszt społeczeństwa polskiego .Dziękujemy WAM -społeczeństwo ! za to ,ze zgadzasz się na wydłużenie wieku emerytalnego aby na Nas pracować. !!!
    I to wszystko dzięki Jurkowi i to dzięki temu habilitowanemu Liberałowi.
    Mamy nadzieje że podczas swojej owocnej pracy w Europarlamencie załatwi wszystkim Polakom takie super wczasy !!jakich my doświadczyliśmy i emerytur jakich doświadczamy.- Jeszcze raz Jurek -nasz najlepszy przyjacielu -dziękujemy Ci za uradowanie Nam życia

    Odpowiedz
  • mark(2010-02-10 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    myślę ze prawidłowo powinno być podwyżka ok 8,6 % bo to nawet nie pokrywa wszystkich podwyżek tylko w 2009 prąd.gaz,żywność ,opłaty mieszkaniowe,itp.średnio wrosły o ponad 15% dziwi mnie zawsze skąd bierze się średnia i to samo z placami podali raz ze rok do roku wzrosły ponad 7,5% a średnia wyszła 2,1 ciekawe

    Odpowiedz