Emerytury i renty 10 mln osób wzrosną o 4,6 proc.

autor: Bartosz Marczuk10.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.03.2010, 15:39

Kwota bazowa, od której zależy wysokość przyznawanych przez ZUS emerytur i rent, wrośnie od marca tylko o 5 proc. Za to wskaźnik waloryzacji tych świadczeń będzie wyższy od zakładanego przez rząd.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (41)

  • KHARZAK(2010-09-22 19:26) Zgłoś naruszenie 00

    JA MAM 42LATA PRACY I ZASIŁEK PRZEDEMERYTALNY 720ZŁ DO ŻYCIA ZA MAŁO DO ŚMIERCI ZA DUŻO A JAK PRZEŻYĆ JESZCZE 6 LAT DO EMERYTURY

    Odpowiedz
  • TADEK(2010-04-28 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    Prawda jest taka, że TUSK z tą całą ekipą POmyleńców powinień wsiąśc do następnego TUPOLEWA i polecieć do Putina albo Merkel i będzie spokój i normalnie.

    Odpowiedz
  • MB(2010-03-22 22:58) Zgłoś naruszenie 00

    Inflacja za 2009 rok 6%, a waloryzacja 4,62%, to nazywa się podwyżka rent i emerytur. Emeryci i renciści mogą pomarzyć o przyszłości u piaseckiego.

    Odpowiedz
  • MB(2010-03-20 18:10) Zgłoś naruszenie 00

    Inflacja w 2009 roku wynosi 6%, a waloryzacja świadczeń 4,62, a więc emeryci i renciści na żebry.

    Odpowiedz
  • HUGO(2010-03-07 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    A ja co mam powiedziec dostaje od ZUS 36zl emerytury

    Odpowiedz
  • emeryt(2010-03-02 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Skandalem jest fakt, że sędziowie i prokuratorzy którzy przeszli na emeryturę ( przepraszam w/g przepisów w stan spoczynku a tylko dlatego by zamydlić oczy milionom polskich emerytów) otrzymują zawsze 75% uposażenia jakie otrzymywaliby, gdyby dalej pracowali!!! Dla przykładu gdy w 2009 roku emeryt polski otrzymał grosze w wyniku waloryzacji, sędziowie i ICH RODZINY ,bo dotyczy to również żon i dzieci byłych sędziów otrzymali po 750 PLN. Podwyżki bowiem dla tej grupy społecznej wyniosły 1000PLN. Dlatego gdy polski emeryt próbuje dochodzić swoich praw w sądzie przeciwko ZUS przegrywa, bo Polska jest biedna i sędziowie są ustawieni tak by zabezpieczyć sobie pieniążki na " SŁUSZNE" podwyżki.

    Odpowiedz
  • oszukana - 54(2010-02-14 21:14) Zgłoś naruszenie 00

    Do J-23
    Zupełnie się z Tobą zgadzam jestem takiego samego zdania .W moim zakładzie pracy jest tak samo niektóre kobiety ledwie przepracowały 22 lata a resztę lat uzbierali np. za wychowanie dzieci lub za prace w gospodarstwie rodziców - dzisiaj są juz na emeryturze i dalej pracują w tym samym zakładzie pracy nie zwalniając się. Ja natomiast pomimo iż mam przepracowane 39 lat niestety nie moge odejść na zasłużoną emeryturę bo urodziłam się w 1954r więc mam pecha.
    Panowie rządzący siedzą pie...ą w stołki nic nie robia afera za afera a ludzie uczciwie pracujący i odprowadzający składki do ZUSU przez 39 lat na tych nierobów muszą dalej pracować.Gdzie tu jest sprawiedliwość ?Ta reforma emerytalna nadaje się do STRASBURGA jawne wykorzystywanie ludzi z długim stażem pracy to jest nie zgodne z Konstytucją!EMERYTURA powinna być tylko i wyłącznie za staż PRACY panowie POSŁOWIE ruszcie swoimi głupawymi główkami !Przepraszam ,ale jestem wściekła bezradna bo przecież dołożono nam 5 lat przymusowej pracy!

    Odpowiedz
  • Kobieta 1956(2010-02-14 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego podzielono roczniki kobiet na te do 1953 -czyli te "lepiej urodzone" i na te "gorsze" od 1954.Przecież to okropne , ta pierwsza grupa otrzymuje spokojnie emeryturę jak chce może sobie nawet dalej pracować, a ta druga NIC !!!, i to się nazywa SPRAWIEDLIWOŚĆ, czy może SOLIDARNOŚĆ ? tylko z kim?

    Odpowiedz
  • RYS(2010-02-13 16:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli przeszłeś na emeryturę w ustawowym wieku to dorabiaj jeżeli Ci zdrowie pozwala ale są emeryci którzy przeszli na emeryturę z renty z powodu całkowitej niezdolności do pracy Taki emeryt nie powinien blokować miejsc pracy bo pracodawca nie odprowadza składek za takiego pracownika i to jest dla pracodawcy wygodne a placi minimalnie. Dać emerytury by nie trzeba było dorabiać "tyle co dla wybranych"

    Odpowiedz
  • OKRADZIONY POLAK(2010-02-13 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    WSTYD!!!WSPANIAŁYM GÓROM, BUZKOM,BALCEROWICOM=GŁĄBOM OKRADAJĄCYCH PRZYSZŁYCH EMERYTÓW.KOMU W POLSCE MOŻNA JESZCZE ZAUFAĆ ZE GO NIE OKRADNIE.???

    Odpowiedz
  • Wciąż nie emeryt(2010-02-11 15:25) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle przed wyborami rzucają ochłapy najliczniejszym grupom społecznym - emerytom.Niestety głupców jest coraz mniej i kilka groszy rewaloryzacji nie zmobilizuje ludzi do poparcia nieudolnych kandydatów.W bajki o cudach już nikt nie uwierzy, a w szczególności wyż demograficzny z roczników 50-tych - osoby ,które teoretycznie wypracowały sobie emerytury (40 lat pracy), a praktycznie bez pracy żyją na skraju nędzy i ubóstwa - bez prawa do emerytury!

    Odpowiedz
  • daf(2010-02-11 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    Do Hansa: Chyba masz dużą emeryturę. Co mają powiedzieć Ci którzy maja najniższą ? Chcą dorabiać to niech dorabiają. Żyjemy przecież w wolnym kraju. A ta waloryzacja to kpina. Zastanawiam się czy jest sens iść na wybory. Bo i po co? Sami niech sobie wybierają. Mam już tego wszystkiego dosyć. 20 lat minęło i co mamy?

    Odpowiedz
  • tez obywatel(2010-02-11 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jezeli ktos wypracowal sobie emeryture to to co bedzie dalej robil to jego wylacznie sprawa, czy bedzie prcowal czy nie.Podjecie pracy przez emeryta jest korzystne przede wszystkim dla emeryta jak i panstwa - emeryt odprowadza w dalszym ciagu skladki emerytalne i podatki od emerytury i dodatkowej pracy. To nieprawda ze blokuje miejsce mlodym .mlodzi po prostu nie chca pracowac za drobne pieniadze.Jest tez prawda ze emeryt stara sie dorabiac gdyz emerytura jest stosunkowo niska
    Ostatnia sprawa zazdrosc ludzka nie ma granic - bo tak na prawde to ile lat dluzej moze ten emeryt dorabiac?

    Odpowiedz
  • J-23(2010-02-11 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    CZYTAM WASZE WPISY I ROZUMIĘ WASZE ROZGORYCZENIE I OGROMNY ŻAL. RÓWNIEŻ JESTEM EMERYTEM OD 3 LAT. ZGADZAM SIĘ Z WAMI, ŻE WALORYZACJE, KTÓRE OFERUJE NAM RZĄD SĄ MAŁE W STOSUNKU DO INFLACJI. POCHWALAM TE WYPOWIEDZI, KTÓRE MÓWIĄ, ŻE TRZEBA TO BRACTWO ROZGONIĆ TZN. ROZWIĄZAĆ SENAT I ZMIEJSZYĆ ILOŚĆ POSŁÓW. PONADTO TRZEBA SIĘ PRZYJŻEĆ WNIKLIWIE WSZELKIEGO RODZAJON AGENCJĄ. PRZECIEŻ TAM ZATRUDNIENI SĄ TYSIĄCE LUDZI ZWOLENNIKÓW EKIP RZĄDZĄCYCH. MOIM ZDANIEM POWINIEN BYĆ ZAKAZ PRACY DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW. NIE MOŻE BYĆ TAK, ŻE PRACOWNIK PRZECHODZI NA EMERYTURĘ OTRZYMUJE ŚWIADCZENIE Z ZUS JEDNOCZEŚNIE PRACUJE U TEGO SAMEGO PRACODAWCY. JAK EMERYTURA TO EMERYTURA. W TAKI SPOSÓB BLOKOWANE SA MIEJSCA DLA MŁODYCH LUDZI, KTÓRZY POZBAWIENI SĄ ZATRUDNIENIA.
    A CO INNI MYŚLĄ W TYM TEMACIE .
    POZDRAWIAM.

    Odpowiedz
  • lucek(2010-02-10 20:39) Zgłoś naruszenie 00

    Gazeta prawna nie potrafi liczyć; 4,2 + 2,1 x 20% = 4,62 a nie 4,6 jak podaje Gazeta Prawna!!!

    Odpowiedz
  • iwanka(2010-02-10 19:12) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby nie krus oraz kilkadziesiąt tysięcy księzy i i katechetów to może dla reszty byłoby więcej. To jest coś okropnego, żeby pod dwudziestu latach tzw. wolności mieć ceny europejskie, a zarobki i emerytury jak z Bangladeszu. Rozpędzić senat, zmniejszyć do 100 posłów sejm, pogonić cwaniaków doradców i prawników-nieudaczników, a administracja mimo skomputeryzowania puchnie bez opamiętania. do d--y z takimi rządami.

    Odpowiedz
  • LECHU(2010-02-10 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    Pisze tu mój POprzednik : nienarzekajcie dziadki na waloryzacje ???
    Wiesz co powiem ci tak > Jesteś JEŁOPEM SKOŃCZONYM , jeśli myślisz że my to znaczy emeryci i renciści mamy nie narzekać , a to dlaczego nie mamy podwyżek czyli waloryzacji zgodnych z założeniami , jęsli jest inflacja która zżera nasze skromne uposażenia emerytalne .Juz niedługo będzieśz JEŁOPIE TAKIM SAMYM EMERYTEM ALBO (RENCISTĄ ) ZROBIĄ CIĘ DZIADEM PAMIETAJ .

    Odpowiedz
  • opt(2010-02-10 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    W obliczeniu wskażnika waloryzacji jest błąd, bo składa się na niego 4,2% ( średnioroczny wskażnik wzrostu cen i usług i minimum 20% wskażnika wzrostu płac, czyli 20% z 2,1% , a to jest 0,42%, czyli nie mniej jak 0,42, więc nie 4,2, bo to mniej jak 20%, rząd i komisja trójstronna może zwiększyć np. do 0,5 , ale nie może zabierać przez zaokrąglanie w dół, bo to w tym przypadku jest bezprawie. Prawidłowo wskażnik winien wynosić 4,7% lub 4,62% a nie 4,6%( bo w tym przypadku udział we wzroście płac jest mniejszy niż 20%

    Odpowiedz
  • bezczelnosc(2010-02-10 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Nawt komuchy nie byli tak bezczelni i pazerni,i nie stworzyli dla siebie odrebnego systemu emerytalnego,jak ci teraz.Sami tworza dla siebie prawo na przyszlosc,do wysokich apanazy,do konca zycia,za nic nie robienie.Skandal,szubrawcy.Nikt nikogo nie zmusza aby zostal prezydentem,czy premierem.Kazdy z nich sam chcial doznac wladzy i splendoru.No,a teraz dostanie jeszcze dozywotnio wysoka emeryturke za pier...nie w lawe.A ty emerycie,po przepracowaniu calego zycia,dostaniesz pare zloty ewmerytury,na otarcie lez.Rozpedzic te zgraje pazernych i zachlannych siedzacych na swiecznikach,na cztery wiatry.

    Odpowiedz
  • Jadwiga Oczkowska Kraków(2010-02-10 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    która prasa w Mongolii

    Odpowiedz