Propozycje emerytalne Pawlaka to tania socjotechnika i bezpodstawne mity

autor: Bartosz Marczuk09.02.2010, 00:00; Aktualizacja: 09.02.2010, 18:31

Walczące o przeżycie PSL stosuje orwellowskie dwójmyślenie. Partia w „Roku 1984” twierdziła, że to, co przymusowe, jest dobrowolne. Podobnie działają ludowcy, wskazując, że KRUS jest tak nowoczesny, że powinien być wzorem do naśladowania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (35)

  • Janeczek(2010-02-09 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro tak ochoczo niektórzy liczą, ile to trzeba z budżetu dać dla 1,43 mln świadczeniobiorców z KRUS, to miejsce i pora też dla rzetelności informacji "GP" dobra, by napisać ile trzeba na te emerytury tzw. mundurowych, sędziów, prokuratorów ? ile to "na jednego" przypada z budżetu wybulić ?

    Odpowiedz
  • Zmieniłem zdanie -uważam ,że Pawlak ma rację...(2010-02-09 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    czy chcecie aby Donald brał wysoką kasę od ROLNIKÓW i rozpieprzył ją na EURO 2012 lub inne igrzyska gdyż on kocha kopać? Czy chcecie aby i ONI-rolnicy za 10-15 lat usłyszeli ,że Donald nieźle się za Nią bawił jak za kasę z ZUS-u zabawiają i ją roztrwonił więc nie ma w banku na emerytury rolnicze?
    Przecież Donald okradając POlitycznie pracujących w szkodliwych warunkach udowodnił ,że to wszystko jest gów... warte i najlepiej oszukiwać i nie płacić ,czyli składać uczciwie !! Przecież rolnik ma większą pewność jeżeli tą kasę zainwestuje we własne gospodarstwo niż da na roztrwonienie dla POlitycznych cwaniaków.

    Dowód: POpatrzcie taki jeden Premier rozdał górnikom 5 -letnie urlopy na koszt społeczeństwa i teraz bawi się w UNII za Wasza kasę
    .Ludzie czy WY naprawdę zdurnieli !!

    Odpowiedz
  • A KTO płaciła za DONALDA TUSKA(2010-02-09 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    -wyższą składkę aby ON mógł korzystać z przywileji emerytalnych należnych PREMIEROM.

    Pamiętacie co powiedział zatrudnionym w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach ?- Nikt za Nich dodatkowych składek do budżetu nie płacił - a KTO odbierał zyski od tak zatrudnionych jak nie Rząd i Społeczeństwo!-CUDAKU

    Odpowiedz
  • cba(2010-02-09 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    po 1: Pawlak zastosował taką samą socjotechnikę jak PO(powtarzanie czegoś aby stało się to prawdą) tyle że jego nikt nie lubi(poza jego elektoratem) więc mu nie przejdzie to co przechodzi PO
    po 2: mit4- "Obrońcy KRUS (ale nie tylko, bo sugeruje to też rząd) wskazują, że trzeba koniecznie połączyć wysokość składki z wprowadzeniem na wsi PIT ... A przecież można do KRUS przenieść sposób opłacania podatków i składek osób prowadzących działalność w ZUS i rozliczających się uproszczonymi formami podatkowymi np. kartą podatkową. Nie wyliczają one dochodu i wpłacają ryczałtowe składki i podatki." - wprowadzając to drugie rozwiązanie (i m.in. związane z tym ograniczenie odliczeń w koszty) dokopie się rolnikom widać że autor nie zna się na specyfice produkcji rolnej
    po 3: mit5-czyli powszechne bogactwo na wsi-wg GUS średni roczny dochód z 1ha przeliczeniowego to jakieś 2000zł czyli przy 15-hektarowym gospodarstwie(w którym pracuje rolnik z żoną i wykorzystuje do tego conajmniej jedno bardziej rosłe dziecko plus teściów czy rodziców, młodszego dziecka nie liczę) daje to matematycznie 2000x15ha=30000:4członków rodziny w tym 2dzieci kwotę na głowę miesięcznie=625zł, przy czym wynika to z ww. wskaźnika GUS, w rzeczywistości nijak (ten dochód) ma się do rzeczywistości, bogactwo na wsi pochodzi nie z pracy na roli lecz z pracy za granicą na czarno- więc jak ktoś widzi wille na wsi to niech nie myśli że rolnik odłożył ze swego dochodu z gospodarstwa i wybudował(choć bywa że sobie sam wybudował bo w odróżnieniu od ceprów rolnik musi umieć wiele a nie tylko specjalizować się w czymś) sobie willę, co do dopłat to są (w kazdym razie mają być) one przeznaczone na cele związane z produkcją rolną czyli prowadzeniem gospodarstwa- w praktyce dopłaty biorą tacy co swój areał wydzierżawili prawdziwemu rolnikowi ustnie(wg zasady "chcesz to uprawiaj wg moich warunków jak nie to idź w swoją stronę, płać podatek a dopłaty biorę ja") albo ziemię odłogują a sami (będąc w KRUS) prowadzą dział. gospod. lub zarabiają za granicą- w pierwszej kolejności państwo winno wywalić przedsiębiorców z KRUSu i ograniczać ww. szarą strefę a dopłaty winny się należeć tylko rzeczywistym rolnikom (np. takim co sprzedadzą produktów rolnych w roku za ileś tam zł) którzy będą prowadzić na te okoliczność KPiR oraz wprowadzić składkę zdrowotną dla KRUS-owców

    Odpowiedz
  • szwejk(2010-02-09 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł merytoryczny w odróżnieniu od tez i pomysłów min. Pawlaka zawartych w jego wywiadzie. Panie Pawlak , ja pana rozumiem , że zachowanie obecnego i wcześniejszego statusu wsi , jest w Pana" szemranym " interesie, i o to Pan zabiega każdymi metodami. Przypomnę tylko ; niejasne zachowania i transakcje Agencji Rozwoju Rolnictwa i Agencji Rynku Rolnego, podobnie w Ochotniczej Straży Pożarnej, której jest Pan dowódcą /generałem - nawiasem mówiąc genialny stopień jak na taka instytucję , trochę jak z tragikomedii/ , przypomnę o fatalnej absorbcji środków unijnych tak, że tylko indywidualne zabiegi rolników uratowały część dotacji, a wszystko to okraszone niebywałym nepotyzmen w strukturach którymi Pan zawiaduje
    Życzę Panu dalszych sukcesów w Pana małostkowych i zachowawczych działaniach

    Odpowiedz
  • postskriptum(2010-02-09 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro Sejm przegnał z posady premiera a Sąd ustalił, że józio to niby agentura to teraz za to dać emeryturę 5000 zł ? a rolnikowi który przez 20 lat
    "za frajer" uraczał obowiązkowymi dostawami , to nie dać 650 zł emerytury !

    Odpowiedz
  • aby Donald brał wysoką kasę od ROLNIKÓW(2010-02-09 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    czy chcecie aby Donald brał wysoką kasę od ROLNIKÓW i rozpieprzył ją na EURO 2012 lub inne igrzyska gdyż on kocha kopać?

    POpatrzcie taki jeden Premier rozdał górnikom 5 -letnie urlopy na koszt społeczeństwa i teraz bawi się w UNII za Wasza kasę
    .Ludzie czy WY naprawdę zdurnieli !!

    Odpowiedz
  • ed(2010-02-09 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    szkoda pisania na temat KRUS-u
    zlikwidować bo widać że jest niewydolny a zreformować się nie da bo z "zielonymi" nie da sie dyskutować merytorycznie na temat

    Odpowiedz
  • wd(2010-02-09 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    Czy wyjaśniono do końca sprawę w której to premier Waldemar P. umorzył pewnej Spółce obowiązek wpłacenia do budżetu 0,5 mld zł !?
    O ile wiem w ub. roku ta sprawa znów ujrzała światło dzienne. Czy jest aktualnie zakończona ?

    Odpowiedz
  • Emerytury Górnicze po 5letnich Urlopach górniczych(2010-02-09 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    "Rząd: nie zmienimy emerytur górników, mimo że są złe i kosztują 8 mld zł rocznie"

    Odpowiedz
  • A Donald ma POmysł jak wydać te składki(2010-02-09 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    -chce ustanowić dożywotnio SENATORSTWO dla byłych Prezydentów i Premierów oczywiście z Nim włącznie jak CUD senatorem -tak podało TV>a TV Donalda jak ZOOmo nigdy nie kłamie!

    Odpowiedz
  • Paweł(2010-02-09 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    Rację ma Pawlak. To co twierdzą niektórzy o zasadzie iż każdy płaci na swoją emeryturą to oszustwo i kolejna próba okradzenia społeczeństwa. Przez dziesiątki lat ludzie bardzo ciężko pracowali aby wytworzyć tzw. majątek narodowy, przede wszystkim aby zapewnić przyszłość, a nie wyłącznie po to aby w przyszłości prywatyzować i wyciągać tę kasę na zachcianki polityków. Nasz dług rośnie z taką szybkością od 89 roku, że gdyby po prostu dług rozdzielić na osoby zdolne do pracy i nikt nic by nie robił, np tylko miał wakacje za granicą to dla wszystkich by starczyło.Do tego należy dołożyć rozgrabiony majątek narodowy i widzimy efekty. Policzmy jaka jest wartość majątku Polski i nie twierdźmy, że każdy ma płacić tylko za siebie a to co dotychczas wytworzono to my jako władza sobie weźmiemy. Równe emerytury dla wszystkich i tak samo niska składka to jest rozwiązanie, w żadnym wypadku wcześniejsze emerytury dla nikogo, bo jeśli pracował w niebezpiecznych warunkach i indywidualnie ma jakiś uszczerbek na zdrowiu to należy mu się renta, a jeśli nie poniósł żadnego uszczerbku to nic nie uzasadnia dalszego życia na koszt innych. Należy się opamiętać bo przyszłość społeczeństwa to nie tylko dojna krowa i mnóstwo kasy do wyjęcia

    Odpowiedz
  • szwejk(2010-02-09 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    do cba . Celna uwaga dot. szarej strefy. Można przyjąć na 100% pewności ,że większość mało hektarowych gospodarstw to "szara strefa", ewentualnie 'pracująca' na potrzeby własne. Ich właściciele pracują na 'czarno" w innych branżach. Sedno pozostaje - niski podatek i KRUS

    pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Większości to nie interesuje(2010-02-09 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Pieniądze mają być i wybiorą taką Partię która je zapewni. Skąd to nikogo nie interesuje.

    Odpowiedz
  • rolniczyna(2010-02-09 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    pawlak i tusek to brzydale narodowi i miller i oleksy i blizniaki tyż.wszystkich na przemiał i wyjdzie z tego ecogroszek.

    Odpowiedz
  • YYY(2010-02-09 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    I oto odpowiedż - dlaczego dołożono ludziom jeszcze 5 lat pracy. KRUSY, mundurowi i inne grupy tzw.uprzywilejowane. A my durnie pracujemy już ponad 35 lat na nich. I aż wierzyć się nie chce - jak PO wmawia nam, że to sukces Tuska. SUKCES?? - raczej PORAŻKA!!! - to powód do wstydu - a nie do dumy.

    Odpowiedz
  • wiktor(2010-02-09 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    gratuluję PO koalicjanta.. no i co zrobicie nieudacznicy z PO? No co?.. haha.. nic... Pawlak ma was w kieszeni

    Odpowiedz
  • Może i tania socjotechnika. Ale bardzo skuteczna(2010-02-09 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    To mi sie podoba w Demokracji że byle kto może być koalicjantem i dzierżyć stanowisko V-ce premiera.
    A to Lepper, a to Pawlak.
    Koalicjant może wygłaszać jakie chce teorie i Premier co najwyżej może usmiechnąć się z politowaniem.

    A temat naprawy systemu emerytalnego wróci...we wszystkich programach wyborczych wszystkich polskich Partii...które jak zwykle nic z tym fantem nie zrobią.

    Odpowiedz
  • janek(2010-02-09 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    artykuł niemerytoryczny i manipuluje nie mniej danymi niz PSL. Po pierwsze 60 letnia kobieta nie przeżyje statystycznie jeszcze 23 lata, gdyż ta która urodzi się w tym roku przeżyje łącznie 79, a ta która ma 60 pewnie ok 15. Po drugie, czemu nie podano przykładu rolnika, który pracuje do 65 roku życia i prawdopodobnie żyje statystycznie krócej niż inny mężczyzna (cięższa praca fizyczna, mniej higieny, edukacji), który przeżywa statystycznie ok 73 (ale ten który urodzi się w tym roku, a nie ten, który już ma 65 lat). Należałoby więc przyjąć, że rolnik przeżywa ok 69 lat, czyli 4 na emeryturze. Gdy podzielimy to przez odkładane rzez 45 lat składki po 50 zł powinien nominalnie otrzymywać 562,50 zł (licząc składkę po 50 zł). To czy teraz dostaje dużo więcej ? czy nie wystarczy podnieść ją o 10 zł i będzie OK, czy też jak każdy nny ciężko pracujący Polak musi być równo okradany, bo przcież inni płacą więcej niż dostaja nie licząc mundurowych, nauczycieli, górników? A może po prostu, niech Państwo przestanie okradać innych?

    Odpowiedz
  • Janeczek(2010-02-09 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    A co na to dworzanie Wypych i Śniadek, gdzie głos tow. Guza i boniego!
    A elyta z polanki co by chcała w tej sprawie powiedzieć ?

    Odpowiedz