Coraz mniej emerytów w Polsce

autor: Bartosz Marczuk08.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 08.02.2010, 17:31

W grudniu 2009 r., pierwszy raz od 20 lat, zmalała liczba emerytów otrzymujących świadczenia z ZUS. Na emerytury od roku nie odchodzą już masowo 55-letnie kobiety i 60-letni mężczyźni. Zatrzymanie przyrostu liczby emerytów poprawi sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (119)

  • falkonetti(2010-02-08 04:11) Zgłoś naruszenie 00

    Powinny zostać utworzone obowiązkowe stawki zaszeregowania. stawki powinny być 3. najniższa to ok 15 zł na godzinę+ dodatek funkcyjny, zdrowotny, dodatek za wykształcenie. Do tego powinien być ustalony dodatek za wysługę lat ok 3 zł na godzinę, zwiększając go co roku o 50%.osoba która przepracuje ok 25-30 lat sama nie będzie chciała odejść na emeryturę bo po tych latach zarobek będzie wynosił ok 10 tys jak na obecne czasy. Emerytura wynosiła by ok 3 tyś . Tak funkcjonuje zachód od Odry i północnych granic Bałtyku. Rezygnacja z dobrego statusu nie idzie na rękę, choć emerytura dałaby w miarę możliwość utrzymania się emeryta w obecnej sytuacji na najniższym poziomie.

    Odpowiedz
  • 61l / 42 l.s.p.(2010-02-08 06:46) Zgłoś naruszenie 00

    Zatrzymano w sposób zdecydowany przechodzenie na emerytury osoby stare i schorowane długoletni staż pracy celowo pominięto i tak kobiety pomimo 35 letniego stażu pracy muszą pracować do 60 lat i mężczyźni którzy posiadają powyżej 40 lat stażu pracy pracują do 65 lat życia . Nie przeprowadzono żadnej reformy emerytalnej dla grup uprzywiliowanych w dalszym ciągu przechodzą na emerytury ludzie bardzo młodzi zdrowi z stażem pracy 15, 20 ,25 ,30 lat pracy /służby oraz rolnicy na renty strukturalne po ukończeniu 55 lat życia . Jeżeli to ma być sukces twórców reformy to gratuluję dobrego samopoczucia . W tym wszystkim zapomniano o sprawiedliwości pokoleniowej czyli reasumując niech starzy pracują na młodych emerytów i umierają przed terminem .

    Odpowiedz
  • rocznik 1950(2010-02-08 07:28) Zgłoś naruszenie 00

    Czy są prowadzone statystyki ludzi po 60 -ce ,którzy jeszcze pracują? Kto sprawdza jak im się żyje w przypadku utraty pracy.Mężczyzna po 43 latach pracy fizycznej schorowany ,pochylony nad maszyną w wymuszonej pozycji jest w pełni dyspozycyjny ? O rentę coraz trudniej .Pracując tak długo odkłada się składki do ZUSU na godną starość.Czy to jest słuszna reforma?

    Odpowiedz
  • rocznik 1949(2010-02-08 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    W październiku 2009r. skończyłem 60lat.Pracowałem 18 l w warunkach szkodliwych,do 1998r przepracowałem 30lat a ZUS arbitralnie stwierdził , że kilka lat pracując jako elektryk na zmiany na stanowisku st. mistrza ( pracowałem z dwoma elektrykami jako facet od utrzymania ruchu) nie zostały mi zaliczone do pracy w warunkach szkodliwych. Nie spełniłem też bardzo ważnego dla ZUS warunku- nie zwolniłem się. Odwołując się do sądu okręgowego sądu pracy powałem trzech świadków .Sąd sprawę odrzucił ponieważ nie zwolniłem się.Jak bym teraz wyglądał gybym się zwolnił ,bez pracy ,bez prawa do zasiłku po 40 latach nieprzerwanej pracy. Jak mam udowodnić że Szanowny ZUS się myli.

    Odpowiedz
  • Bezczelność władz(2010-02-08 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    Cieszą się debile ze pozbawili Polaków należnej im emerytury.

    Odpowiedz
  • Co za paranoja!(2010-02-08 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za sukces rządu??? to żenada - okradanie ludzi z ich godnej starości. Dołożenie z dnia na dzień 5-ciu lat pracy ludziom, którzy przepracowali już prawie 40 lat - to dramat nie tylko tych właśnie ludzi - ale tych którzy to zrobili. Raczej powinniście się wstydzić - a nie chwalić. I nie należy nazywać tego sukcesem tylko porażką.

    Odpowiedz
  • amk(2010-02-08 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Przypomina mi się taka bajka Krasickiego: koń, ciągnący bardzo ciężki wóz, już ustaje; motyl, który przysiadł na tym wozie, widząc,że koń już nie daje rady, pomyślał: ulżę ci, jedź z Panem Bogiem - i ... sfrunął z wozu. Wniosek? Dotychczasowe reformy, to ulga dla FUS (i budżetu państwa) taka, jak sfrunięcie motyla z przeładowanego wozu. NAJBARDZIEJ OBCIĄŻAJĄCE BUDŻET PATOLOGIE EMERYTALNE: KRUS, EMERYTURY GÓRNICZE, SŁUŻBY MUNDUROWE, SĘDZIOWIE, PROKURATORZY - N I E R U S Z O N E!!! PO - do roboty, prawdziwej, nie pozorowanej!!!

    Odpowiedz
  • Wojtek(2010-02-08 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    Tak. Wszyscy będą pracować do śmierci (przecież o to rządowi chodzi) a ci którzy dożyją do emerytury nie będą mieli za co egzystować (czyli też szybko umrą - przecież już są niepotrzebni). To wszystko jest dziwne . 35 lat płacimy na emeryturę i mówią Ci że i tak jej nie otrzymamy. W takim razie czy jest sens prowadzić takie świadczenia i molochy utrzymujące tylu urzędników. Lepiej odkładać pieniądze np. w banku przynajmniej dzieci coś z tego będą miały. Inna sprawa że jakoś na Afganistan i Irak znajdują się pieniądze a może to są te same pieniądze których brakuje dla emerytów?

    Odpowiedz
  • emerytka 2014r.(2010-02-08 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    PARANOJA TO MAŁO POWIEDZIANE. Doprowadzono do tego, że osoby z najdłuższym stażem ubezpieczeniowym pracują na tych co przepracowali zaledwie 15 lat i już są emerytami. Wyzyskiwani jesteśmy i wyciskani jak cytryny. Ale jeśli przypadkiem pozostaniemy bez pracy to nie mamy nawet świadczenia przedemerytalnego. Sprawiedliwości !!! Prosimy o wprowadzenie emerytur po 35 latach opłacania składek dla kobiet i po 40 latach ich opłacania przez mężczyzn - i to bez względu na wiek. Nie możemy być tak dalej wyzyskiwani. Jeżeli Rząd tego nie zmieni to pozostanie nam Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2010-02-08 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    Ponawiam moje wielokrotnie zadawane na tym forum pytanie do ZUS-u.Co dzieje się ze składkami ludzi którzy tych emerytur nie doczekali,iile oszczędności z tego tyt. uzyskano w ostatnich 10 latach?.

    Odpowiedz
  • anna(2010-02-08 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję już 35 lat i muszę do 60 tki jeśli doczekam!.Czuję się jak niewolnik wykorzystywany.Kto może nam pomóc ,ażeby po 35 latach móc odejść na głodową emeryturę.

    Odpowiedz
  • 1954(2010-02-08 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    "W I kw. 2009 roku ZUS przyznał 84,6 tys. nowych emerytur (wtedy zaczęły obowiązywać przepisy o braku konieczności rozwiązania umowy o pracę dla osób chcących otrzymać świadczenie z ZUS, co zawyża statystykę), w II kw. – 71,5 tys., a w III już tylko 44 tysiące." - I Z CZEGO TU SIE CIESZĄ,ŻE MNIEJ WNIOSKÓW O EMERYTURY,BO GŁUPI PRZEPIS POZWALA I PRACOWAĆ I BRAĆ EMERYTURĘ,WIĘĆ KTÓRY MĄDRY POLAK ODEJDZIE?!!!

    KTO NA EMERYTURĘ TO NIE POWINIEN PRACOWAĆ!

    Odpowiedz
  • Michał(2010-02-08 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie strategie poszczególnych kolejnych rządów przynoszą rezultaty. Wobec braku reformy zdrowia ludzie zaczynają wcześniej umierać i nie przechodzą w związku z tym na emerytury i renty. Ergo -> państwo oszczędza. Brawo! [ironia mode off]

    Odpowiedz
  • wiktor(2010-02-08 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Najgorętsi zwolennicy Tuska i PO dyskretnie umierają, aby poprawić wskaźniki statystyczne i notowania wyborcze Tuska...haha

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2010-02-08 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytów istotnie ubywa gdyż zwiększa się ich śmiertelność na wieść o nadchodzących cudach

    Odpowiedz
  • Wtydze sie za PO(2010-02-08 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    zastosowała proste metody ograniczenia świadczeń zdrowotnych i wynik przeszedł wszelkie oczekiwania. Brawo!!! A jakie zyski zanotowali w zakładach pogrzebowych? Ta branża nie zanotowała oznak kryzysu. "Pogrzebowcy" powini ufundować Tuskowi nagrodę, np. złotą trumienkę przechodnią

    Odpowiedz
  • to zasługa Kopacz(2010-02-08 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Drogie leki, trudny dostęp do lakarzy specjalistów , niskie emerytury i mamy efekty , many pierwsze efekty.

    Odpowiedz
  • emerytka 52(2010-02-08 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    znam ludzi ktorzy po przejsciu na emeryture zyli 2 lub 3 miesiace i co? gdzie ich skladki

    Odpowiedz
  • wiktor(2010-02-08 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Pamietajcie emeryci, to PO zrobiło z was niewolników!!!

    Odpowiedz
  • do emerytka 52(2010-02-08 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    ich skłądki poszły dla Grzesia i Zbycha z PO.. haha

    Odpowiedz