Coraz mniej emerytów w Polsce

autor: Bartosz Marczuk08.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 08.02.2010, 17:31

W grudniu 2009 r., pierwszy raz od 20 lat, zmalała liczba emerytów otrzymujących świadczenia z ZUS. Na emerytury od roku nie odchodzą już masowo 55-letnie kobiety i 60-letni mężczyźni. Zatrzymanie przyrostu liczby emerytów poprawi sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (119)

  • .(2011-07-09 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli jeszcze wystarczy przeszkolic sluzbe zdrowia ,zeby czasem nie leczyli emerytow tak zeby ich wyleczyc i bedzie ich coraz mniej .Tzw. "opieka zdrowotna" w Polsce juz ma taka linie mlodzi nie maja prawa chorowac bo sa za mlodzi a starych nie ma co leczyc bo sie nie oplaca,a skladki oddwac bo "MY" czyli NFZ i tzw."Opieka Zdrowotna" musimy miec forse.

    Odpowiedz
  • jaga(2010-02-28 20:47) Zgłoś naruszenie 00

    jak mozna bylo dolozyc ludziom odrazu o 5 lat dluzej i to tym rocznikom co maja dlugo lat pracy sama jestem kobieta 55 rocznik i mam 39 lat pracy pytam sie jak dlugo mam pracowac emerytury sie nie doczekam nigdy tak nas oszukali a inni na pomostowki i przywileje a my ludzie pracy nic tylko tyrac do smierci to my chcemy juz odejsc bo brak nam sil kto to wymyslil od razu o 5 lat to ngdy sie nie doczekamy musimy pisac moze ktos nas uslyszy jaga

    Odpowiedz
  • at(2010-02-21 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    A co przestali im płacić czy poumierali

    Odpowiedz
  • 116(2010-02-14 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    I ?

    Odpowiedz
  • 115(2010-02-14 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba było myśleć przed wyborami!!!
    "Emerytura to przywilej nie obowiązek – Trybunał Konstytucyjny uznał w 2007 roku że emerytura jest przywilejem każdego obywatela a nie obowiązkiem państwa w stosunku do niego. Oznacza to, ze jeśli po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal chcemy pozostać czynni zawodowo, w ogóle nie dostajemy emerytury.'

    Odpowiedz
  • Rocznik 1954(2010-02-14 15:29) Zgłoś naruszenie 00

    Walczymy o prawo do emerytur za lata pracy kobieta 35 mężczyzna 40 lat . Wystarczy pobrać druk podpisać się i niech znajomi też podpiszą a póżniej wysłać. Na tej stronie jest też adres gdzie należy wysłać. http://opzz.org.pl/aktualnosci/glowna.html/id/716. O takie prawo bez względu na wiek walczą Związki Zawodowe .Trzeba nazbierać 100 tys podpisów. Pomóżcie. Może my spracowani nareszcie będziemy mogli odpocząć.

    Odpowiedz
  • emerytka - 1945(2010-02-14 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    To staż pracy powinien być decydującym kryterium przejścia na emeryturę a nie wiek. Znam ludzi, którzy zaczęli pracę zarobkową w późniejszym wieku i otrzymują emeryturę lepszą niż ci którzy przeszli na emeryturę -z dłuższym stażem- ale wcześniej - bo im zastosowano wyższą kwotę bazową. Jeśli ktoś podjął pracę w wieku 18 lat i przepracował np. 35 lat to niech idzie na emeryturę w wieku 53 lata. Nie będzie to żadnym przywilejem bo każdy będzie miał do tego prawo!

    Odpowiedz
  • grazyna rocznik 1956(2010-02-13 21:04) Zgłoś naruszenie 00

    popieram sama mam taka sytuacje 39 lat pracy i brak sil do pracy gdzie to mamy pisac albo gdzie sie podpisac moze jaks petydcje do rzadu jak nas tak mogli skrzywdzic to my ganialysmy do zlobkow i przedszkoli i do pracy dla naszej kochanej ojczyzny a teraz nie mozemy odejsc skonczyc z przywilejami 1 przywilej to lata pracy 35 40

    Odpowiedz
  • babcia ktorej rzad dolozyl jeszcze 5 lat pracy w n(2010-02-13 20:59) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie nie dajmy sie musimy walczyc roczniki kobiet 1954 1955 i mezczyzn sa pokrzywdzone to my may wlasnie dlugi staz pracy i nam sie odmawia emerytur w nagrode sie dodaje 5 lat tak do smierci zebysmy nic nie wzieli z zus a inni odchodza na rozne przywileje kiedy to sie skonczy w naszym kraju ze jedni odchodza juz po 15 20 latach a inni ngdy mim ze maja staz pracy ogromny 38 39 40 lat pracy i to sa kobiety ktore ciezko w fabrykach pracuja kiedy dziennikarze cos o tym napisza bo to zmowa milczenia my chcemy na emerytury jak nie na normalne to moze nam pomostowki a nie dla np akrobatek baletnic i tak dalej moze to one sie przekwalikowuja w wieku 40 lat a nie my kobiety w wieku 55 lat my juz mamy prawo do emerytury ktorej nas pozbawiono tylko staz pracy powinien sie liczyc bo inaczej bedziemy na cmentarzach nasze kolezanki ktorym udostepniono juz po 30 latach emeryture to roczniki 52 53 to troche pozyja i naciesza sie wnukami my juz nie jak nie bedziemy walczyc a mamy przeciez ogromny staz pracy poslowie obudzcie sie do poprawki ta ustawa kobieta zmeczona praca 40 lat pracy

    Odpowiedz
  • PRZEDEMERYT(2010-02-13 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    KTO, BY NIE RZĄDZIŁ OD CZASÓW BOLKA=OKRADAŁ PRZEDEMERYTÓW.UKAŻCIE SIĘ FACHOWCY ZŁODZIEJE OD OKRADANIA PRZEDEMERYTA=AGONIA GNIOTA EMERYTALNEGO.KTO ZA TO ODPOWIE???

    Odpowiedz
  • PLATFUSY RZADZA(2010-02-12 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    za to coraz viecej dziadow w polsce
    OTAKE polske walczyłem!!!
    głosujcie na ,,PO,,

    Odpowiedz
  • Anna(2010-02-11 19:34) Zgłoś naruszenie 00

    ŻENADA i PARANOJA !!.Jestem rocznik 1954.Zwolnili mnie z pracy z przyczyn ekonomicznych.Mam 33 lata pracy.Nie mam zasiłku .W opiece tez oowiedzieli ,ze nie maja pieniędzy.Niestety ofert pracy brak.W PUP oferuja tylko szkolenia.Ukończyłam 3 różne i dalej nie ma pracy głównie ze względu na wiek.Takich osób jak ja jest niestety bardzo dużo.Szlak człowieka trafia ,że inni nadal maja przywileje i idą na wczesniejsze emerytury.Co za kraj!!!

    Odpowiedz
  • Mural(2010-02-11 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Emmo,Mural jest kobietą. Przepisy prawne, obowiązujące w naszym kraju umożliwiają dorabianie sobie na emeryturze, w granicach określonych limitów.Podana przez ciebie definicja dotyczy czasów, kiedy na emeryturę odchodziły wiekowe, niezdolne do pracy zawodowej osoby.Obecnie, gdy zarabiać mogą też renciści, którzy renty dostają za niezdolność do pracy, wytykanie emerytom, że pracują jest chyba zbędne.Jeżeli być młodym i sprawnym określa, że jest się zdolnym do pracy,to dlaczego automatycznie nie powoduje, że ci ludzie powinni pracować? Dlaczego umowa społeczna nie zakłada, że najpierw starsi opiekują się nieletnimi, a potem ci odwzajemniają się im na starość?Jeżeli uzyskiwana na starość emerytura nie wystarcza, bo nie ma często dzieci zdolnych utrzymać starych i chorych rodziców, to ludzie podejmują dodatkową pracę. Dopóki nikt nie daje mi, ani mojej rodzinie, znajomym nic za darmo-wara od tego, co robimy na emeryturze. Jeśli tysiące emerytów pracują na emeryturze, to zdaniem twoim popełniają przestępstwo.
    Powtarzam: robią to wg istniejącego prawa, choć niektórzy w szarej strefie. Jeśli odkładają składki przez 30,35,40 lat swojego życia a potem nic za to nie dostają, idą do pracy.Jeśli się to nie zmieni, dalej tak będzie.W zawodzie, który znam najlepiej, bo moja matka też byla nauczycielką, emeryci w szkołach to często konieczność: nikt z młodych nie przyjdzie na 1-6 godzin tygodniowo, atyle wynosi pensum z niektórych przedmiotów.Mało kto z młodych przyjdzie uczyć za TAKIE pieniądze. Pracuję już 25 lat i niejedno widziałam. Zajęło by to dużo kolumn na tym i innych forach.

    Odpowiedz
  • emma(2010-02-10 19:29) Zgłoś naruszenie 00

    Do Murala
    czy Pan wie co znaczy słowo EMERYTURA??
    Emerytura (zwana dawniej rentą starczą) — świadczenie pieniężne mające służyć jako zabezpieczenie bytu na starość dla osób, które ze względu na wiek nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej (jako pracownicy, przedsiębiorcy, rolnicy i in.) albo utraciły ją w znacznym stopniu oraz nie dysponują innymi źródłami dochodu gwarantującymi możliwość utrzymania się. Podstawową cechą świadczenia emerytalnego jest brak jego ekwiwalentności w stosunku do wartości składek z tytułu ubezpieczenia społecznego płaconych przez czas aktywności zawodowej.

    Jak to się ma do decyzji wybrańców narodu o możliwości pobierania emerytury przy jednoczesnej pracy oraz oczywiście do Pana wypowiedzi ?

    W naszym chorym kraju wszystko jest postawione do góry nogami.

    Odpowiedz
  • kleo(2010-02-10 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    no nie jest dobrze

    Odpowiedz
  • KAROL(2010-02-10 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    PREPRACOWALEM TEZ PONAD 40 LAT I LEDWO IDE DO PRACY TO JAKAS PARANOJA CZY CO CZY NOWY WYZYSK MORATORIUM GEBELSA CZY CO . ZNISZCZYC DO KONCA /

    Odpowiedz
  • Mural(2010-02-10 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytura jest za zamknięty okres pracy.Co emeryt zrobi dzień po,czy pójdzie siedzieć na ławce,czy do pracy to jego sprawa.Emeryturę dostał w oparciu o określone przepisy,spełnił kryteria.

    Odpowiedz
  • ZAWIDZIONA(2010-02-10 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    PANI DOMAŃCZYK!!!
    W POLSCE Z EMERYTUR KORZYSTAJA OSOBY Z NAJKRÓTSZYM STAŻEM PRACY. TO PARANOJA!!!.
    Co to za reforma emerytalna, że osoby z najdłuzszym stażem pracy muszą pracować do śmierci.
    Nie dość , że pobieraja emeryturę to jeszcze dodaktkowo pracują.
    NIGDY NIE POGODZĘ SIĘ Z TAKA NIESPRAWIEDLIWOŚCIĄ SPOŁECZNĄ.
    TAKA REFORMĘ PRZEPROWADZIŁ BY KAŻDY ( bez względu na to jakie ma wykształcenie) Zabrać to nie sztuka, ale przeprowadzić reformę, żeby była sprawiedliwa to dopiero sztuka i wówczas mozna by sie chwalić.

    PROSZĘ NIE MÓWIĆ , ŻE JEST CORAZ MNIEJ EMERYTÓW BO MNIE TRAFIA SZLAG JAK TO CZYTAM.

    Odpowiedz
  • Do ZIBI 52(2010-02-10 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z Tobą zibi 52. Ubolewam tylko, że właśnie takich ludzi jak TY brakuje nam w szeregach naszego rządu.

    Odpowiedz
  • zibi52(2010-02-09 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    Pracować do setki a wówczas ZUS zacznie generować zyski!
    A gdy czara goryczy się dopełni i zawładnie naszym krajem zaborca to wy pierwsi wyjedziecie za granicę uruchamiając skrzętnie dziś napełniane przez was zagraniczne konta bankowe nawołując z zachodu abyśmy to my sponiewierany przez was naród walczyli o Wolność i Demokracje!
    Ten rozdział naszej historii już przerabialiśmy!

    Odpowiedz