Na jakich zasadach ojciec dziecka skorzysta z urlopu ojcowskiego

autor: Łukasz Guza05.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 05.01.2010, 12:48

Od 1 stycznia tego roku pracownikom przysługuje urlop ojcowski. Z uprawnienia tego trzeba skorzystać przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (21)

  • Martyna(2012-11-22 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    czy jeśli nie mamy ślubu to mojemu narzeczonemu należy się urlop ojcowski??

    Odpowiedz
  • tatko(2012-02-05 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    tak dostaniesz gola pensje i jeszcze wszyscy sie na ciebie obraza bo musza wykonac twoja robote a nikt im wiecej nie zaplaci,takze wiecej minusow niz korzysci

    Odpowiedz
  • TaTa(2011-02-11 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Czy za miesiąc w ktorym został wykorzystany urlop ojcowski pracodawcza wyplaca pełne wynagrodzenie , czy odlicza za okres urlopu??

    Odpowiedz
  • edzia(2010-08-10 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    czy w przypadku narodzin bliźniaków urlop przysługuje na każde dziecko po 1 tygodniu?

    Odpowiedz
  • grześ(2010-03-04 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    Należy się nawet jeśli matka nie pracuje ale są to dni kalendarzowe
    więc nawet jeśli po drodze macie jakieś wolne np. wolna sobota niedziela święto to te dni też wchodzą w urlop więc dobrze wyliczcie dni.

    Odpowiedz
  • grześ(2010-02-04 19:35) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety tego urlopu się nie dzieli. Trzeba wziąć go w całości jednorazowo.

    Odpowiedz
  • Aga(2010-01-20 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    Czy urlop dla ojca należy wykorzystac w calości (jendorazowo) czy jest możliwośc dzielenia go na części?

    Odpowiedz
  • gtrześ(2010-01-10 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    słuchaj tacierzyńskie płaci ZUS więc najlepiej w ich placówce albo w nowym kodeksie pracy. Ale ten urlop należy się nie tylko tym z umową o pracę ale i tym z mianowania na pewno.

    Odpowiedz
  • fg(2010-01-09 20:16) Zgłoś naruszenie 00

    a gdzie sie mogę upewnić czy sie należy?

    Odpowiedz
  • grześ(2010-01-08 17:59) Zgłoś naruszenie 00

    z tego co wiem to mundurowym też się należy

    Odpowiedz
  • grześ(2010-01-08 17:53) Zgłoś naruszenie 00

    sory do to było do thomas

    Odpowiedz
  • grześ(2010-01-08 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    do yugol: masz rację urlop tacierzyński tak jak macierzyński to średnia ostatnich 12 miesięcy.nic nowego

    Odpowiedz
  • yugol(2010-01-07 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    A ja już jestem na ojcowskim, pracodawca nie robił problemów, wniosek złożyłem w grudniu, załapałem się na pierwszy tydzień stycznia :)

    Odpowiedz
  • thomas(2010-01-06 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj pytałem w dziale kadr o urlop, który również mi przysługuje i otrzymałem
    informację że jak najbardziej się należy, ale muszę się liczyć się z tym, że będzie on traktowany podobnie jak bym był na L4 tzn. nie dostanę premii itp.

    Odpowiedz
  • polska północno wschodnia(2010-01-06 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    a co z zołnierzami polcjantami cbaaowcami ogólnie mówiąc z mundurówką - tymi którzy mają stosunmek słuzbowy zamiast umowy o pracę - należy się urlop ojcowski czy nie? proszę o poradę

    Odpowiedz
  • grześ(2010-01-06 18:53) Zgłoś naruszenie 00

    do jaco:możesz wziąć 7 dni byle przed 24.12.2010. doPRZYSZŁY TATA:JAK WEŻMIESZ w tym roku to nie dostaniesz w przyszłym. 2 tygodnie wchodzą w 2012 a ty musisz wykorzystać go do dnia 1urodzin dziecka. jak ci się urodzi np.6 czerwca 2010 to do 6 czerwca 2011 musisz wziąć te 7 dni bo ci przepadną.

    Odpowiedz
  • jaco(2010-01-06 15:16) Zgłoś naruszenie 00

    moje dziecko urodzilo se 24 12 2009 r ile moge wziasc urlopu na dziecko tata...

    Odpowiedz
  • Przyszły tata(2010-01-06 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Mój maluch ma się urodzić w czerwcu więc w tym roku mogę skorzystać z 1 tygodnia urlopu a w przyszłym z 2 tygodni ? Albo jest to urlop jednorazowo w ciągu pierwszego roku życia dziecka ?

    Odpowiedz
  • Vegoria(2010-01-05 22:30) Zgłoś naruszenie 00

    własnie wyedy kiedy jest stosunek słuzbowy - bo o tym nie ma nigdzie mowy?

    Odpowiedz
  • Yoda(2010-01-05 17:01) Zgłoś naruszenie 00

    Czy urlop przysługuje także pracownikom mundurowym?

    Odpowiedz