DGP zmusiło resort pracy do wycofania się z pomysłu ograniczeń w łączeniu pracy i pobierania emerytury

autor: Bartosz Marczuk18.09.2009, 13:57; Aktualizacja: 18.09.2009, 14:06

Po naszym tekście opublikowanym w piątkowym wydaniu DGP, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce przywrócić, zmieniony na jego wniosek w styczniu tego roku, przepis, który zakazuje ZUS wypłaty emerytury, jeśli ubezpieczony nie rozwiąże ze swoja firmą stosunku pracy Ministerstwo rozesłało do prasy i do PAP komunikat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Własne
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (33)

  • 50ka(2010-04-14 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    SKORO ma emeryturę niech nie blokuje miejsc pracy. Tylko ci chętnie pracują którzy dostaja niezłą pensję - czyli uprzywilejowane osoby. Ci którzy tyrają za grosze uciekają z pracy bo koszty dojazdu stanowią znaczny procent ich marnych pensji.
    No i nie czarujmy się - ludzie w wieku emerytalnym nie są tak sprawni zawodowo - co najwyżej uprzywilejowani !!
    Ja zostałam zwolniona już po 50 roku życia ze względu na mniejszą wydajność w porównaniu z trzydziestolatkami !!!

    Odpowiedz
  • M.J.(2009-09-22 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    Do 31: Droga Marylu! Proponuję poczytać podręczniki do ekonomii. 2500 zł brutto- to moja pensja po 36 latach pracy/ z wyższym wykształceniem/ w "budżetówce". Moja naliczona "wczesna emerytura" -to 1750 zł brutto. Takich ludzi, jak ja , są setki tysięcy, jeżeli nie miliony. W jaki sposób i kto , miałby Twoim zdaniem, sfinansować te podwyżki płacy minimalnej i emerytur? Obciążenie fiskalne pracy w Polsce, należy do najwyższych na świecie. Realnie biorąc :PIT, NFZ, ZUS,VAT, akcyza itp. obciążenia, stanowią prawie 60% naszych zarobków. Już Lenin pisał, że takie opodatkowanie "stwarza sytuację rewolucyjną". Żeby podnieść zarobki i emerytury milionom ludzi, Państwo musiałoby ,znowu!, drukowac "pusty pieniądz". Zapomniałaś już o inflacji z lat 80 i 90-tych? A o "sprawiedliwości społecznej" zapomnij, bo tak naprawdę, nigdy jej nie było... Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • maryla rocznik 54(2009-09-22 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo wielka szkoda , myślałam że będzie sprawiedliwie przecież nauczyciele nie mogą dorabiac .Jest to nie sprawiedliwa społecznie ustawa. Przecież można inaczej np. podnieśc najniższe wynagrodzenie do 2.500 zł brutto , ze składek wpływających do ZUS ponieść emerytom ich głodowe emerytury i niech odpoczywają.Niestety Pan Tusk trzyma palce w d... pracodawcom.Wiadomo że emeryt czy rencista jest tańszym pracownikiem niż młody człowiek. Szkoda mi tych młodych ludzi którzy zaczynają życie , bez pracy na garnuszku u rodziców bez przyszłości.

    Odpowiedz
  • 100 g.(2009-09-21 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    Młody - posłuchaj. Skoro przyjmują do roboty emeryta, to znak dla ciebie że jesteś jeszcze cienki Bolek. Ucz się więc chłopie, bądż czujny i cierpliwy i nie kłap że Ci ktoś zabiera miejsce pracy. Życie to bezustanna konkurencja więc nie biadol a walcz. Uczciwie.

    Odpowiedz
  • 1954(2009-09-21 18:16) Zgłoś naruszenie 00

    przyszla emerytka - post 26 - w pelni popieram wypowiedz.
    EMERYCI i RENCISCI POWINNI MIEC PRAWO DORABIANIA BEZ OGRANICZEN. Kwota wolna od podatkow dla emerytow powinna byc wyzsza jak dla pozostalych platnikow.

    Odpowiedz
  • Rocznik 1954(2009-09-21 17:55) Zgłoś naruszenie 00

    Ale złodziejestwo, jedni mają emerytury po staremu- tzn. wyższe i wynagrodzenie za pracę - a Ci co urodzili się po 1953 roku dziadoską emeryturę i to dopiero po 60 - ce . To mi dopiero sprawiedliwość. Ale fałsz, obłuda . Jak można tak robić. gdzie te oszczędne państwo !!! .

    Odpowiedz
  • Pozdrawiam "mądrych rządzących"(2009-09-21 15:50) Zgłoś naruszenie 00

    Może zacząć kombinować (zwolnienia lekarskie itd), aby zaniżyć nieco swoje dochody. Znam wiele takich przypadków wśród znajomych, ale czy to o to chodzi? Emeryt sobie prawo do tej emerytury wypracował i nie chce nic za darmo. Chce tylko nadal pracować, ale ta praca przestaje mieć sens, bo albo zakaz pracy albo limit, który blokuje wypłatę wypracowanej emerytury.
    Wiek 55-60 lat to jeszcze nie starość. A Polska nie może pozwolić sobie na rezygnację ze "złotej Kury", która odprowadza podatek i składki do ZUS-u. Ustanawiając limity, zmusza ogromną część młodych emerytów do pracy na czarno.

    Odpowiedz
  • przyszła emerytka(2009-09-21 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    Obecne prawo zmusza osoby, które nabrały prawa do wcześniejszej emerytury, do zwalniania się z pracy, ustalając limity do wys. których można otrzymywać swoją wypracowaną emeryturę. Kwitnie szara strefa, traci na tym budżet państwa, bo ma mniejsze wpływy z podatków. Mniej składek ma również ZUS, który z bieżących wpływów od legalnie zatrudnionych pracowników finansuje świadczenia społeczne. Im mniej składek, tym mniej pieniędzy na emerytury, zasiłki, renty.
    I jeszcze do młodych krzykaczy: nikt Wam nie odbiera pracy. Jak już popracujecie po 40 lat i zaproponują wam emeryturę "głodową" i każą w wieku 55 lat iść na emeryturę bez możliwości dorobienia, to wtedy porozmawiamy o sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • nina(2009-09-21 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    No to praca do 75 lat .Gratulacje dla rządu , młodzi na garnuszek babci, ale logika.Post 22 popieram.

    Odpowiedz
  • ACH.(2009-09-21 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    Co jest z tymi informacjami. O godz. 12 w wiadomościach - radio RFM znów podawali informację o zawieszaniu emerytur i rent. Gdzie jest prawda?
    Jaki jest cel , żeby tak mieszać ludziom w głowach.

    Odpowiedz
  • Jan(2009-09-21 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Niech Ci młodzi nie zazdroszczą nam tych małych emerytur, oni też nimi będą i zyczę im dużych emerytur tak aby im starczyło na wszystko bo myśmy się tego nie doczekali.Dziękujemy rządowi, że możemy sobie dopracować, dzięki temu nie musimy zebrać a uczciwie pracować i cieszyć się każdym dniem, który nam został.Ato naprawdę radość życia, krórą sznujemy.Bo mamjej tylko 956zł.

    Odpowiedz
  • pracownik(2009-09-21 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    czekam cierpliwie aż stanie się dzień gdy tzw dorabiający emeryt nie zobaczy swojej emerytury bo kasa państwa będzie pusta a absolwenci na zasiłkach lub za granicą bo emeryci w tym czasie pracowali i miejsc nie oddali .Amerykanom też nikt nie powiedział że nie stać ich na duże domki w kredycie . powodzenia

    Odpowiedz
  • Danusia(2009-09-21 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    do 20- warto dodac jeszcze jedno - kwota wolna od podatkow dla emerytow od emerytury powinna byc wyzsza jak dla pozostalych platnikow
    Mam nadzieje ze i to niebawem sie zmieni.

    Odpowiedz
  • Jan z Olecka(2009-09-21 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    BARDZO SLUSZNIE ZE POMYSL TEN ZOSTAL WYCOFANY!!!

    TAKA PROPOZYCJA NIE SPOWODOWALABY WCALE ZWIEKSZENIA ZAUFANIA DO CALEGO SYSTEMU EMERYTALNEGO.
    Byloby to jawne odbieranie praw nabytych tej grupie ludzi.
    EMERYTOM NIE NALEZY OGRANICZAC MOZLIWOSCI DORABIANIA,
    to zysk dla panstwa:
    - pobiera składki remeytalne,
    - rentowe ( KIEDY NIKT Z EMERYTÓW JUŻ NIE PRZEJDZIE NA RENTĘ !!!)
    - składki zdrowotne.
    Państwo na tym podwójnie zarabia składki od emerytury i składki od umów o pracę!!!
    KTO LIKWIDUJE KURĘ, KTÓRA ZNOSI ZŁOTE JAJKA ???

    Odpowiedz
  • pracujacy(2009-09-20 18:56) Zgłoś naruszenie 00

    tusk i jego rzadowi nieudacznicy muszą szybko albo jeszcze szybciej pozostawić Ojczyznę ludziom madrym i potrafiacym kierować nowym rządem!!!
    dość kłamstwa oszukańczych obietnic , wynocha!!!

    Odpowiedz
  • tez obywatel(2009-09-20 16:26) Zgłoś naruszenie 00

    DO 12- to wlasnie mlodzi powinni tworzyc nowe miejsca pracy ,zakladac nowe dzialalnosci / przeciez sa dodrze wyksztalceni/ A NIE CZEKAC AZ IM KTOS COS ZAPROPONUJE .Z tego wszystkiego wynika ze emeryci potrafia sie lepiej zorganizowac .TRZEBA TO ZROZUMIECzmusza do tego nedzna emerytura .

    Odpowiedz
  • DO INTERNAUTÓW(2009-09-20 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    popieram Ninę - zaczynam szukać bardziej kompetentnych i przyjaznych stron internetowych, GP wypada z zakładki moje ulubione

    Odpowiedz
  • Kobieta -rocznik 1956.(2009-09-20 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Czy resort MPiPS nie powinien rozważyć natomiast możliwości dobrowolnego wyjścia z OFE do ZUS ?Dlaczego tylko osobom które będą przechodziły na emeryturę do 2013r dano tylko możliwość POWROTU z OFE do ZUS i liczenia emerytury po staremu a my inni np.rocznik kobiet 1954,1955,1956...to co???

    Odpowiedz
  • Do post 12(2009-09-20 10:46) Zgłoś naruszenie 00

    Zdecydowanie większe udogodnienia, oraz przede wszystkim predyspozycje, do stworzenia nowego miejsca pracy (założenia firmy) mają w tym momencie "młodzi". Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że jest mało miejsc pracy, ale dlaczego mamy odbierać prawo do pracy=często godnego życia emerytom.
    Czy kolejnym rozwiązaniem będzie ograniczenie możliwości pracy dla dwóch lub więcej firm - w końcu to też blokowanie miejsc pracy ?

    P.s. A tak walczyli żeby w Polsce nie było eutanazji - zadumajmy się nad tym, ile obowiązkowa eutanazja rozwiązała by problemów obecnego rządu.

    Odpowiedz
  • ed(2009-09-19 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego wierzycie żądnym sensacji dziennikarzom a nie pani minister?

    Odpowiedz