Za zgodą pracowników przedsiębiorcy będą mogli wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy. Firmy rzadziej i później wypłacą dodatek za nadgodziny. W poszczególne dni pracę będzie można rozpoczynać w różnych godzinach.
Czy szpital może wydłużyć czas pracy
Sytuacja finansowa szpitala pogarsza się od początku roku. Dyrektor chciałby wydłużyć okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy, tak aby mógł rzadziej i później płacić pracownikom za godziny nadliczbowe. Czy ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która przewiduje taką możliwość, dotyczy także samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej?
Nie
Na podstawie nowej ustawy wydłużenie okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy będzie możliwe tylko u przedsiębiorców. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą są osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne (jeśli odrębna ustawa przyznaje im zdolność prawną), które wykonują działalność gospodarczą we własnym imieniu. Są nimi także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Tylko te podmioty będą mogły wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy oraz wprowadzać indywidualne rozkłady czasu pracy (dzięki czemu unikną konieczności płacenia nadgodzin z tytułu naruszenia przepisów o dobie pracowniczej). Samodzielny, publiczny zakład opieki zdrowotnej nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dlatego publiczne szpitale nie mogą wprowadzać zmian w rozliczaniu czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej.
Podstawa prawna
● Art. 3 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia).
● Art. 4 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.).
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Czy przysługuje 11-godzinny odpoczynek
- Czy wypowiedzenie zmieniające jest konieczne
- Czy wszyscy mogą wydłużać czas pracy
- Czy firma musi zgodzić się na zmianę godzin
- Czy muszą zgodzić się wszystkie związki
- Czy wypowiedzenie zmieniające jest konieczne
- Czy wszyscy mogą wydłużać czas pracy
- Czy firma musi zgodzić się na zmianę godzin
- Czy muszą zgodzić się wszystkie związki
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.
Komentarze (3)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszePopatrz Donald :Władze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rząd --- Przecież to Legalne NIEWOLNICTWO!!!--- a gdzie swoboda gospodarcza- czyżby pracownik nie mógł dodatkowo prowadzić działalności gospodarczej po godzinach pracy bo Jan musi pozostawać do usług JAŚNIE PSIE PANA przez całą dobę który płaci za cały dobowy dyżur 5zł.
Niestety ten sprytny Niewolniczy przepis praktykuje się Już masowo bo pseudo-pracodawcom państwowym pozwala on oszczędzać na ilości etatów osób zatrudnianych!!
W mojej firmie oszczędza się na pracownikach nakazując dyż domowe ale Prezesów już mamy 4 a dyrektorów 14 . -Oni za to wożą dupska służbowymi pojazdami.
Mało tego Oni zmuszają ludzi aby dojeżdżali na awarie własnymi prywatnymi pojazdami skutkiem czego wielu korzysta już ze świadczeń w ZUS-ie.
Czy Ktoś ma wątpliwości że jest to początek systemu Niewolniczego w dodatku zaakceptowanego i zalegalizowanego przez SEJM RP.