Borys-Szopa w czwartek podczas konferencji prasowej podkreśliła, że w okresie wakacji wiele osób, w tym młodzież podejmuje prace sezonowe, a taka forma pracy również wymaga uregulowania pisemną umową, która może potem stać się podstawą egzekwowania ewentualnych roszczeń.
"Z informacji docierających do nas z okręgowych inspektoratów wynika, że praca sezonowa podejmowana przez młodzież często wykonywana jest "na czarno", bez żadnej podstawy prawnej, a młodzi ludzie nie otrzymują za nią wynagrodzenia" - poinformowała.
Zapewniła, że pracownicy okręgowych inspektoratów pracy są do dyspozycji osób, które nie mogą wyegzekwować takiej umowy od pracodawcy.
Ponadto na konferencji poinformowano o wynikach kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.
Od 1 maja do 25 lipca inspektorzy PIP przeprowadzili 665 kontroli w hotelach i restauracjach
PIP od 1 maja do 25 lipca przeprowadziła 52 kontrole w zakresie sezonowej pracy dzieci i młodzieży. Główne nieprawidłowości dotyczyły wstępnych badań lekarskich, szkoleń bhp, zabezpieczeń przewodów i instalacji elektrycznych, zabezpieczenia przed porażeniem prądem. W wyniku tych kontroli inspektorzy wydali 34 decyzje dotyczące 283 pracowników, wydali 35 wniosków w wystąpieniach, 7 mandatów na kwotę blisko 8 tys. złotych i skierowali dwa wnioski do sądu.
Ponadto od 1 maja do 25 lipca inspektorzy PIP przeprowadzili 665 kontroli w hotelach i restauracjach. Główne nieprawidłowości dotyczyły przygotowania pracowników do pracy, a także stosunku i czasu pracy. W wyniku kontroli w tych placówkach m.in. skierowano 10 zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanych m.in. z fałszowaniem dokumentów i poświadczaniem nieprawdy.
W tym samym okresie czasu PIP przeprowadziła także 166 kontroli w placówkach handlu detalicznego zatrudniających do 9 pracowników. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło szkoleń pracowników w zakresie bhp, eksploatacji urządzeń elektrycznych, magazynowania materiałów, ale też przestrzegania czasu pracy, legalności zatrudnienia czy wypłaty wynagrodzeń za pracę.
Pracodawcy powinni zadbać o stan techniczny okien i świetlików, by posiadały np. żaluzje i rolety, eliminujące nadmierne nasłonecznienie
W związku z okresem wakacyjnym Borys-Szopa przypomniała pracodawcom o obowiązku zapewniania pracownikom napojów podczas upału - oraz o możliwości skracania czasu pracy z powodu szczególnej uciążliwości wysokiej temperatury dla zdrowia pracowników.
Jak przypomina PIP, przy temperaturze przekraczającej 25 stopni C przy pracach na otwartej przestrzeni oraz 28 stopni C w pomieszczeniu, pracodawca ma obowiązek zapewniania pracownikom nieodpłatnie napojów w ilości zaspokajającej ich potrzeby.
Ponadto pracodawcy powinni również zadbać o stan techniczny okien i świetlików, by posiadały np. żaluzje i rolety, eliminujące nadmierne nasłonecznienie.
Komentarze (2)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeMechanizm jest prosty-pomimo potrzeby zatrudniania w zakładach państwowych-- często blokują nabór nowych pracowników do tych zakładów a w to miejsce zatrudniają trwale NA WŁASNYCH STAŁYCH stanowiskach pracy pracowników z utworzonych i podstawianych przez siebie spółek córek lub firm (rzekomo niezależnych).Celem jest tworzenie ciepłych stanowisk dla kolesiów od kolesiów z zarządów Spółek SkarbuPaństwa i także ominięcie prawa szeregowych pracowników w ten sposób zatrudnianych do równego traktowania ze względu ma przepisy Zakładowych Umów Zbiorowych co pracowników podmiotów Państwowych.
Kodeks Cywilny
--Art. 83. § 1. Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności,
---:ukrycie innej czynności prawnej- ,to zmowa firmy macierzystej i podstawionej po to aby zatrudniać pracowników tych pseudo firm obcych za dużo niższą płace i z pominięciem ZUSPu podmiotów najmujących gdyż dwaj -pracodawcy- czyli zakład najmujący i najmowany nierzadko zwyczajnie uczestniczą w OSZUSTWIE szczególnie jeżeli zakres wykonywanych prac jest w obu firmach wspólny dla działalności gospodarczej podmiotu najmującego czyli gdy najmujący zamiast sam realizować własną misję wyznaczonej mu działalności to wyręcza się najmowanymi pracownikami w celach wyzysku.