Na wniosek związkowców, zbierze się dziś Prezydium Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno - Gospodarczych. Tematem spotkania będą emerytury pomostowe. Przedstawiciele związków zawodowych nie chcą się zgodzić na rządowe propozycje dotyczące tych emerytur.

Rząd proponuje znaczne ograniczenie liczby prac, które uznaje się za wykonywane w trudnych warunkach. Ministrowie uważają, że na wcześniejsze emerytury powinny przechodzić tylko osoby pracujące w rzeczywiście szkodliwych warunkach. Na liście uprawnionych nie znależli się na przykład nauczyciele i część pracowników PKP.

Według Wiesławy Taranowskiej z OPZZ-tu, rządowy projekt jest nie do przyjęcia. Jej zdaniem, pominięto wiele grup, którym takie emerytury się należą.

Rządowe propozycje podobają się pracodawcom

A także ekspertom, którzy twierdzą, że najwyższy czas skończyć z wysyłaniem na emerytury jeszcze młodych, zdolnych do pracy ludzi.

Profesor Marek Góra ze szkoły Głównej Handlowej uważa, że powinniśmy być świadomi, że to nie rząd, ale społeczeństwo finansuje emerytury. Za przywileje jednych grup, płacą inne grupy pracowników - przypomina profesor Góra.

W Polsce wskaźnik zatrudnienia wśród osób w wieku 55-64 lata wynosi 28% i jest najniższy w całej Unii Europejskiej.