Coraz częściej CV jest przesyłane pocztą elektroniczną. Wielu nadawców zapomina jednak o podstawowych zasadach savoir-vivre'u obowiązujących w internecie. Przede wszystkim adres e-mailowy musi być odpowiedni do wagi korespodencji, np. jnowak@poczta.com. Nie powinien świadczyć o infantylności, np. cukiereczek@poczta.com, brachu@poczta.com. Listy wysłane z dziwnych kont mogą być potraktowane jak spam i wrzucone do kosza na śmieci.

Tytuł wiadomości musi być jasny i czytelny, np. CV - Agnieszka Makuch, nr referencyjny, stanowisko... Osoba odbierająca e-maila powinna od razu wiedzieć, co w nim jest i na jakie ogłoszenie stanowi odpowiedzieć, a także móc zidentyfikować adresata.

W okienku tekstowym należy krótko wyjaśnić, na jakie ogłoszenie jest to odpowiedź, a także podać swoje dane kontaktowe. Tekst nie powinien też zajmować całej długości okienka pocztowego. Tak długie linijki tekstu trudno się czyta. Warto więc w połowie okienka stawiać enter lub w programie pocztowym wybrać opcję zawijania.

Wiadomości nie należy pisać dużymi literami. W netykiecie - czyli zbiorze zasad internetowego savoir-vivre'u - oznaczają krzyk, podobnie jak nadmiar wykrzykników. Podpis w e-mailu, czyli tzw. sygnatura, nie powinien być zbyt długi. Standardowo może mieć najwyższej cztery linijki tekstu.

CV czy listu motywacyjnego nie można wklejać do okienka tekstowego. Należy je wysłać jako załącznik, zwykle w ogólnodostępnym edytorze tekstu, pliku PDF lub JPG. Załączony dokument też musi mieć czytelną nazwę, np. JG_CV, JGora_CV.

Jeśli w CV jest zamieszczone zdjęcie, to trzeba wybrać odpowiedni format (JPG, Tiff) i rozmiar (72 dpi). Fotografia w innym formacie i większym rozmiarze może się nie otworzyć na komputerze odbiorcy. Każdy, kto chce mieć pewność, że e-mail z jego CV dotarł do adresta, powinien w programie pocztowym zaznaczyć opcję: żądaj potwierdzenia przeczytania.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY Z ŻYCIORYSU

Z ankiet przeprowadzonych wśród osób zajmujących się rekrutacją wynika, że do najczęstszych błędów należą:

• mało czytelna, mało przejrzysta forma CV

• brak aktualnego zdjęcia lub załączenie zdjęcia z wakacji

• zbyt duża liczba szczegółowych informacji

• zbyt mała liczba konkretnych informacji

• błędy ortograficzne i literówki

• błędna nazwa firmy, do której jest wysyłane CV

• brak stanowiska lub numeru referencyjnego