Poseł PSL Eugeniusz Grzeszczak powiedział, że w środę 21 maja na spotkaniu koalicyjnym - z udziałem premiera Donalda Tuska i prezesa ludowców, wicepremiera Waldemara Pawlaka - zapadną ostateczne decyzje w sprawie reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ze strony PSL w spotkaniu wezmą udział - oprócz Pawlaka - wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski i Grzeszczak. Wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski potwierdził, że do spotkania dojdzie, ale - jak zaznaczył - jeszcze nie wiadomo, kto ze strony Platformy weźmie w nim udział.

Grzeszczak poinformował dziś, że to resort rolnictwa przygotowuje projekt nowelizację ustawy o KRUS.

Docelowo wysokość składek powinna być powiązana z osiąganym dochodem

Według wstępnych założeń resortu wysokość składek na KRUS miałaby zostać uzależniona od wielkości standardowej nadwyżki bezpośredniej, stosowanej powszechnie w krajach UE do oceny wielkości ekonomicznej gospodarstw.

Docelowo wysokość składek powinna być powiązana z osiąganym dochodem. Resort uważa też, że obecnie wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie nie jest celowe.

Równocześnie ma zostać zmieniony sposób ustalania wysokości świadczenia emerytalno-rentowego, tak aby zapewnić zróżnicowanie świadczeń w zależności od wysokości i okresu opłacania składki.

Rada Naczelna PSL poparła reformę KRUS

W sobotę Rada Naczelna PSL poparła reformę KRUS. W uchwale zaznaczono, że powinna się ona odbyć tak, aby nie zakłócić funkcjonowania KRUS. PSL uważa, że reforma powinna opierać się na zmianie zasad opłacania składki i powiązaniu jej z wielkością gospodarstwa; zróżnicowaniu składek i świadczeń; zmianie sposobu wymiaru i opłacania składek przez rolników pracujących poza rolnictwem.

Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział w sobotę, że ustawa dotycząca zmian w KRUS powinna trafić do Sejmu w maju lub czerwcu 2008 roku. "Bardzo jasno deklarujemy gotowość do zmian w systemie KRUS w zakresie dużych gospodarstw" - podkreślił.

Nie ma większych rozbieżności między PO a PSL ws. reformy KRUS

Grzeszczak zapewnił, że nie ma większych rozbieżności między PO a PSL, jeśli chodzi o reformę KRUS. "Prowadzimy dyskusję z Platformą, ale nie powoduje ona żadnych zadrażnień. Po naszej stronie, jak i Platformy jest wola zreformowania systemu, tak aby go uszczelnić" - podkreślił.

Platforma uważa, że zdecydowanie zbyt wolno postępują prace nad reformą KRUS. Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski wyraził niedawno nadzieję, iż projekt będzie gotowy jak najszybciej.