Z ubiegłorocznych badań PBS-DGA wynika, że 24 proc. firm, które obecnie nie zatrudniają telepracowników, planuje zatrudnienie na odległość. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawcy mogą zaoszczędzić np. na wynajmie powierzchni biurowej. W dobie kryzysu gospodarczego firmy częściej mogą też korzystać z innych form elastycznego zatrudnienia. Większe szanse na znalezienie lub utrzymanie pracy mają osoby, które zgodzą się pracować w nietypowych godzinach (np. w równoważnym systemie czasu pracy), niepełnym wymiarze i na innej podstawie niż umowa o pracę na czas nieokreślony. Rozwiązania te zazwyczaj są mniej korzystne dla pracownika niż praca na pełen etat na podstawie stałej umowy. Dzięki nim mogą jednak zachować miejsca pracy, bo zagrożeni kryzysem pracodawcy mogą oszczędzać bez konieczności redukcji etatów.

Elastyczny czas pracy

Jedną z form elastycznego zatrudnienia jest praca w niestandardowych godzinach.

- Osoby, które nie mogą pracować na cały etat, bo np. opiekują się małymi dziećmi, studiują, lub chcą po prostu dorobić, mogą skorzystać z oferty pracy w Tesco na niepełnym etacie. Oferujemy im możliwość pracy na 1/2 lub 3/4 etatu w zależności do ilości wolnego czasu, jakim dysponują - mówi Michał Kubajek z Tesco.

Podkreśla, że sklepy sieci Tesco jako jedyne otwarte są przez całą dobę, więc ich pracownicy mogą również wybrać możliwość pracy tylko w godzinach nocnych.

Już dziś, na podstawie kodeksu pracy, firmy mogą też zatrudniać pracowników w systemie równoważnego, przerywanego, lub zadaniowego czasu pracy. Dla przykładu pierwszy z nich umożliwia pracodawcy przedłużenie dobowego wymiaru czasu podwładnego o 4 godz. (do 12 godz.), pod warunkiem że przedłużony wymiar pracy będzie rekompensowany skróceniem godzin pracy w inny dzień lub dniem wolnym. Firma może w ten sposób dostosowywać czas pracy do aktualnych potrzeb zakładu (np. podwyższać wymiar w czasie koniunktury i zmniejszać go w okresie braku zleceń).

- Nasza firma od roku zatrudnia pracowników w systemie weekendowym. Niektóre osoby chcą sobie dorobić pracując w sobotę i niedzielę, a swoim pracownikom musimy przecież zapewnić dwa dni wolne w tygodniu - mówi Katarzyna Majewska, współwłaścicielka sieci sklepów Albrecht.

Wprowadzenie elastycznych systemów czasu pracy nie jest jednak proste.

- Można je stosować, jeśli spełnione zostaną liczne warunki. Na przykład wprowadzenie równoważnego czasu pracy musi być uzasadnione rodzajem pracy, lub jej organizacją - przypomina Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.