statystyki

Pomoc dla firm: Tarcza branżowa pełna mankamentów

autor: Paulina Szewioła19.11.2020, 07:55; Aktualizacja: 19.11.2020, 08:01
Zwolnienie ze składek ZUS za listopad oraz prawo do jednorazowej wypłaty postojowego – to podstawowe narzędzia tzw. tarczy branżowej dla firm

Zwolnienie ze składek ZUS za listopad oraz prawo do jednorazowej wypłaty postojowego – to podstawowe narzędzia tzw. tarczy branżowej dla firmźródło: ShutterStock

Niekompletny katalog kodów PKD oraz zbyt krótki okres zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne to tylko niektóre uwagi zgłoszone wobec projektowanych przepisów podczas drugiego czytania w Sejmie przez posłów opozycji.

Zwolnienie ze składek ZUS za listopad oraz prawo do jednorazowej wypłaty postojowego – to podstawowe narzędzia tzw. tarczy branżowej dla firm, czyli projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, który jest obecnie procedowany w Sejmie. Będą mogły z nich skorzystać firmy, które musiały mocno ograniczyć swoją działalność, np. restauracje i kluby fitness. O przyznaniu pomocy mają decydować różne przesłanki, z których kluczowe będzie prowadzenie firmy pod określonym kodem PKD. Dodatkowym warunkiem skorzystania ze wsparcia jest co najmniej 40-proc. spadek przychodów w październiku lub listopadzie w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 r.

Choć oba narzędzia miałyby być użyte jednorazowo, pozostawiono uchyloną furtkę na wypadek, gdyby kryzys epidemiczny się zaostrzał i trzeba było wydłużyć stosowanie wsparcia. Rząd będzie mógł to zrobić rozporządzeniem.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • MMM(2020-11-19 15:47) Zgłoś naruszenie 10

    Emeryt nic nie stracił, może nawet komfortowo robić zakupy w pustym sklepie. Wręcz odwrotnie, pieniądze z dodatkowych emerytur powinny być obcięte, bo nie mają żadnego uzasadnienia.

    Odpowiedz
  • Polak(2020-11-19 15:11) Zgłoś naruszenie 02

    Darmowe rozdawnictwo pieniędzy bogaczom !!!! A KTO DODA PIENIĘDZY DLA EMERYTÓW !!!! TRZYNASTA EMERYTURA POWINNA BYĆ W WYSOKOŚCI PEŁNEGO MIESIĘCZNEGO ŚWIADCZENIA EMERYTALNEGO ! TAK JAK MAJA PEŁNE MIESIĘCZNE TRZYNASTKI URZĘDASY. JEST TO NIERÓWNE TRAKTOWANIE OBYWATELI NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ !!! A dlaczego więc urzedasy nie maja trzynastek wg najniższej płacy ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane