statystyki

Czy zachorowanie na COVID-19 może zostać uznane za wypadek przy pracy?

autor: Dr Hab. Janusz Żołyński07.11.2020, 14:00
Przyczyną zewnętrzną wypadku może być każdy czynnik zewnętrzny, który w istniejących warunkach jest zdolny wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym.

Przyczyną zewnętrzną wypadku może być każdy czynnik zewnętrzny, który w istniejących warunkach jest zdolny wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym.źródło: ShutterStock

W okresie szerzącej się pandemii COVID-19 wiele osób z dnia na dzień dowiaduje się, że zostały zakażone tą chorobą w miejscu świadczenia pracy (np. gdy w zakładzie pracy nagle zapada na nią większość załogi). Pojawiają się więc poglądy, że z uwagi na zewnętrzny charakter oraz nagłość tego zjawiska, mającego miejsce w środowisku pracy, jest to wypadek w pracy. Czy są one uprawnione?

W celu udzielenia odpowiedzi na powyższe pytanie należy odwołać się do stosownych regulacji prawnych i orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz wyjaśnić kluczowe pojęcia związane z wypadkiem przy pracy, gdyż poza jednym, nie są one ustawowo definiowane. Pojęciami tymi są: „nagłość zdarzenia”, „przyczyna zewnętrzna”, „uraz lub śmierć” oraz „związek z pracą”.

Na wstępie należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1205, dalej: ustawa wypadkowa) w celu uznania zdarzenia za wypadek przy pracy muszą zostać spełnione łącznie i nierozerwalnie cztery przesłanki. Tak więc zdarzenie musi:

1) mieć charakter nagły,

2) zostać wywołane przyczyną zewnętrzną,


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (29)

 • Inspektor Pracy(2020-11-07 22:57) Zgłoś naruszenie 147

  Oczywiście .Wg WHO zarażenie to czas około 15min.Objawy wg SN nie muszą być w tym samym czasie co przyczyną.Prxyczyna zewnętrzną jest SARS i definicja nie neguję przyczyny biologicznej .Związanie z pracą występuje gdy pracodawca nie dba faktycznie o środki bezpieczeństwa.

  Pokaż odpowiedzi (13)Odpowiedz
 • Rozum(2020-11-09 13:56) Zgłoś naruszenie 20

  To teraz za katar w zakładzie pracy też będą świadczenia jako wypadek przy pracy? Zakażenia są jako skutek noszenia tych masek, gdzie po wielu godzinach jest koktajl bakteryjno-grzybowy, więc odporność siada.

  Odpowiedz
 • Katar normalnośc(2020-11-09 16:52) Zgłoś naruszenie 10

  ......a dlaczego KATAR nie miał by być wypadkiem w pracy jeżeli poszkodowany udowodn,i że pracodawca wiedząc o silnie zakatarzonym dopuścił Go do wykonywania pracy pomiędzy innych zdrowych pracowników czym tym samym naraził Ich też na silny katar. Jakże często pracodawcy goniąc za wynikiem ekonomicznym dopuszczają do pracy ludzi chorych zakaźnie lub wirusowo-- zamiast skierować Ich do lekarza do zcego od dawna ma prawo.! Dlaczego pracodawcy mieli by nie odpowiadać za sprawstwo wypadku wskutek własnego niedbalstwa..

  Odpowiedz
 • no litości(2020-11-09 14:12) Zgłoś naruszenie 10

  Nie wypadek przy pracy - tylko choroba zawodowa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pytania(2020-11-07 15:00) Zgłoś naruszenie 11

  Gdzie można kupić viregyt-k ?? Jak go zamówić i w której w niemieckiej aptece internetowej?

  Odpowiedz
 • SARS jestwypadkiem(2020-11-09 16:36) Zgłoś naruszenie 10

  Choroba zawodowa to cos takiego na co jak gdy jako przyczyna jesteśmy narażenie przez dłuższy okres czasu np otyłość u kierowców TIRa. Na pewno nie będzie chorobą zawodową zdarzenie nagłe w rzoumieniu prawa pracy chyba że czynnik zakaźny działa bardzo powoli i tzreba być na skutki jego działania narazony dlugi ookres.

  Odpowiedz
 • Kuba(2020-11-09 16:42) Zgłoś naruszenie 10

  Był kiedyś okres w prawie polskim ,że poszkodowanemu w wypadku samochodowym który zniszczył z winy innej osoby swój pojazd a który to pojazd nie był używany do celów zarobkowych-- uznawano iz kompensata się nienalezy bo to nie jest strata (jeżdżenie pojazdem dla własnej przyjemności ) .Od tamtej pory jakże orzecznictwo sie w tym temacie zmieniło .Podobnie będzie z SARS,,

  Odpowiedz
 • I co(2020-11-09 17:08) Zgłoś naruszenie 10

  Przyczyną zewnętrzną jest działanie szkodliwego czynnika biologicznego w środowisko pracy przez brak podstawowych zgodnych z najnowszą wiedza techniczna "przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki zabezpieczeń --dział 10KP"

  Odpowiedz
 • Lil(2020-11-09 09:48) Zgłoś naruszenie 10

  Jak ja kocham takie bicie piany dla wyrobienia wierszówki. Nie dalej jak przed weekendem udowadnialiście, że pracodawca nie może zmusić pracowników do noszenia maseczek. A teraz ci sami pracownicy, jeśli zachorują, powinni traktować to jak wypadek przy pracy? Dobry dowcip.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Specjalista(2020-11-09 18:23) Zgłoś naruszenie 10

  " Choroba zawodowa"-wówczas gdy -została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym".--SARS --tak dla służby zdrowia napewno -tak, dla innych zawodów ,możliwe ,że tak ale dla jeszcze wielu innych NIE gdyż to od sposobów zabezpieczania przez pracodawce zależy Ich zdrowie" słusznie; .przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki " czyli zabezpieczeń..

  Odpowiedz
 • Wypadek a Choroba Zawodowa.(2020-11-12 10:31) Zgłoś naruszenie 00

  .........hałas będzie choroba zawodową gdy wystąpi przez dłuższy okres czasu i oscylował w granicach górnej dopuszczalnej normy ..Ten sam hałas gdy będzie nagły -w granicach dniówki roboczej lub uderzeniowy_uznamy wypadkiem jeżeli wystapi uderzeniowo znacznie ponad normy i spowoduje uszkodzenie słuch ,roztrój zdrowia.

  Odpowiedz
 • zaburzenia psychiczne(2020-11-09 20:11) Zgłoś naruszenie 00

  uraz, trauma, med. każde zadziałanie na organizm zewn. czynnika wywołującego anatomiczne i czynnościowe zmiany miejscowe lub miejscowe i ogólne; Uraz,urazy kręgosłupa, med. uszkodzenie urazowe elementów kostnych, więzadłowych w obrębie kręgosłupa; urazy psychiczne, med. różne sytuacje, wydarzenia, bodźce przekraczające możliwości obronne osobowości, przeżywane jako skrajnie trudne, które z powodu nieskuteczności dostępnych jej nieświadomych mechanizmów obronnych oraz wyuczonych sposobów radzenia sobie mogą wyzwalać zaburzenia psychiczne, stanowiące reakcję na ten uraz (zaburzenia reaktywne);

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane