statystyki

Zakaz handlu w niedzielę do zawieszenia? Jednak nadal brak konkretów

autor: Łukasz Guza29.10.2020, 07:59; Aktualizacja: 29.10.2020, 08:10
– Na razie takie rozwiązanie nie jest brane pod uwagę – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

– Na razie takie rozwiązanie nie jest brane pod uwagę – wskazał premier Mateusz Morawiecki.źródło: ShutterStock

W związku z wprowadzaniem kolejnych obostrzeń wynikających ze stanu epidemii pracodawcy coraz częściej postulują czasowe zawieszenie zakazu handlu w niedziele. Rząd w ubiegłym tygodniu przedstawił niespójne stanowiska w tej sprawie.

– Na razie takie rozwiązanie nie jest brane pod uwagę – wskazał premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej jednak inni przedstawiciele rządu sygnalizowali, że taka zmiana nie jest wykluczona. DGP zapytał więc Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) o oficjalne stanowisko nie tylko w sprawie ewentualnego zawieszenia ograniczeń handlu na czas epidemii, ale także konkretnych propozycji pracodawców. Już wcześniej przedstawili oni projekt, zgodnie z którym zakaz nie obowiązywałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii i przez 180 dni od ich odwołania. Pracownicy mieliby w tym czasie zapewnione dwie wolne niedziele w miesiącu.

– Branży handlowej zależy na zniesieniu ograniczenia handlu w niedziele. Był to jeden z jej postulatów podczas niedawnych konsultacji z kierownictwem MRPiT. Nasz resort jest otwarty na dialog. Ewentualne decyzje w tej sprawie podejmie jednak rządowy sztab kryzysowy. W tego typu sprawach należy też zorganizować konsultacje międzyresortowe – wskazało w odpowiedzi Ministerstwo Rozwoju.

Jego stanowisko jest teraz kluczowe, bo – w związku z rekonstrukcją rządu – resort ten przejął nadzór nad kwestiami związanymi z ograniczeniem pracy w handlu. Wcześniej sprawę tę nadzorowało ówczesne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie jest tajemnicą, że dla tamtego resortu priorytetowe znaczenie miały kwestie związane z zatrudnieniem (a więc także prawami pracowniczymi, w tym do wypoczynku). W nowo utworzonym MRPiT nie jest to już tak oczywiste. Pracodawcy liczą, że w związku z taką zmianą większą uwagą będą cieszyć się ich postulaty poluzowania zakazu. Stonowane stanowisko resortu sugeruje, że – przynajmniej na razie – muszą wstrzymać się z planami rozszerzenia handlu na niedziele.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane