Chorzów, Rybnik, Sosnowiec i Zabrze to kolejne oddziały ZUS, w których możliwe jest umówienie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem organu rentowego.
Pierwsze konsultacje w takiej formie ruszyły 19 października. Ich uruchomienie zapowiadała na naszych łamach Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DGP nr 204 z 19 października „Pobieranie emerytury równe z okresem pracy”). – To kolejne udogodnienie, które wprowadzamy, aby podnieść jakość i przede wszystkim bezpieczeństwo obsługi naszych klientów – deklarowała.
Początkowo można było skorzystać z porady online tylko w siedmiu oddziałach ZUS: w trzech w Warszawie, w dwóch w Poznaniu, w Krakowie i we Wrocławiu. Od wczoraj na wirtualne wizyty w urzędzie można się umawiać również w Chorzowie, Rybniku, Sosnowcu i Zabrzu.
E-wizytę odbywa się w tej placówce ZUS, która jest dla ubezpieczonego właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. Płatnicy składek muszą natomiast wybrać oddział właściwy ze względu na adres prowadzonej firmy. Na e-wizytę można umówić się w dni robocze w godzinach 9–14.30. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie organu rentowego. Dzień przed spotkaniem klient otrzyma na wskazany podczas rejestracji numer telefonu SMS z przypomnieniem o e-wizycie. Godzinę przed spotkaniem przyjdzie do niego e-mail z linkiem, przez który połączy się z pracownikiem ZUS.
Organ rentowy informuje, że w pierwszym tygodniu działania e-wizyt z nowej możliwości kontaktu z ZUS skorzystało 300 osób. Średnio rozmowy trwały ok. 10 minut, najdłuższa zajęła 28 minut.
– Najczęściej poruszanymi tematami są emerytury i renty, kwestie zasiłków oraz spraw dotyczących prowadzenia firmy – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. I zapowiada dalsze rozszerzanie projektu. Od 4 listopada możliwość umówienia wizyty online ma dotyczyć całej Polski.