statystyki

Usługi opiekuńcze będą przyznawane w trybie pilnym

autor: Michalina Topolewska22.10.2020, 16:00
Wreszcie MRiPS planuje zmienić termin wejścia w życie zwaloryzowanych kryteriów dochodowych oraz nowych kwot świadczeń.

Wreszcie MRiPS planuje zmienić termin wejścia w życie zwaloryzowanych kryteriów dochodowych oraz nowych kwot świadczeń.źródło: ShutterStock

W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia osoba wymagająca wsparcia będzie objęta usługami opiekuńczymi, zanim zostanie wydana decyzja w tej sprawie.

Wprowadzenie takiego rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.). Usługi opiekuńcze przysługują osobom samotnym i polegają na zapewnianiu im w miejscu zamieszkania pomocy w zaspokajaniu codziennych czynności życiowych oraz opieki higienicznej i pielęgnacyjnej.

Tak jak w przypadku innych świadczeń, ich przyznanie wymaga wcześniejszego przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej proponuje przepisy zakładające szybszą ścieżkę udzielania wsparcia. Zgodnie z projektem usługi opiekuńcze będą przyznawane w trybie pilnym w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy doszło do nagłego pogorszenia stanu zdrowia osoby lub po wyjściu ze szpitala konieczna jest jej pielęgnacja poszpitalna. W takich sytuacjach wsparcie będzie możliwe niezwłocznie po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, a decyzja o ustaleniu usług oraz opłacie za nie będzie mogła być wydana po rozpoczęciu ich wykonywania, choć nie później niż w ciągu miesiąca od tego dnia.

– Już teraz czasami zdarza się, że opiekunka zaczyna świadczyć usługi, zanim załatwione zostaną formalności, np. gdy dostajemy informację ze szpitala, że do domu wraca osoba, która potrzebuje pomocy. Dobrze więc, że taki sposób postępowania będzie uregulowany w przepisach – mówi Małgorzata Burak, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (MGOPS) w Wieruszowie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane