statystyki

Jaka jest różnica między kwarantanną a izolacją i kto na nią kieruje? 20 pytań i odpowiedzi o przepisy dotyczące zakażenia koronawirusem

16.10.2020, 08:00; Aktualizacja: 16.10.2020, 08:02
Obowiązek kwarantanny dotyczy osób mających bliski kontakt (jest nim narażenie, w którym ryzyko zakażenia zostało ocenione na wysokie) z osobą zakażoną SARS-CoV-2, a także osób mieszkających z osobą objętą obowiązkiem kwarantanny bądź izolacji.

Obowiązek kwarantanny dotyczy osób mających bliski kontakt (jest nim narażenie, w którym ryzyko zakażenia zostało ocenione na wysokie) z osobą zakażoną SARS-CoV-2, a także osób mieszkających z osobą objętą obowiązkiem kwarantanny bądź izolacji.źródło: ShutterStock

Wyjaśniamy wątpliwości prawne dotyczące zakażenia koronawirusem

Co to jest kwarantanna i kto o niej decyduje? Kiedy można po niej wrócić do pracy i na jakich zasadach?

Obowiązek kwarantanny dotyczy osób mających bliski kontakt (jest nim narażenie, w którym ryzyko zakażenia zostało ocenione na wysokie) z osobą zakażoną SARS-CoV-2, a także osób mieszkających z osobą objętą obowiązkiem kwarantanny bądź izolacji. – Obejmowane są nią również osoby powracające do kraju z państw położonych poza UE, w tym graniczących z Polską – informuje Tomasz Augustyniak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Co istotne, od 2 września 2020 r. obowiązują nowe zasady kwarantanny. Wprowadziło je rozporządzenie ministra zdrowia z 1 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Zgodnie z nowymi przepisami kwarantanna została skrócona z 14 do 10 dni. Dotyczy to też osób przekraczających zewnętrzną granicę UE, które od razu – po znalezieniu się na terytorium Unii – otrzymują informację o objęciu kwarantanną oraz ulotkę z instrukcjami co do dalszego postępowania. Odstąpiono poza tym od testowania bezobjawowych osób z kontaktu, objętych kwarantanną.

– U osób kończących kwarantannę nie wykonuje się testu potwierdzającego, że dana osoba nie jest zakażona wirusem SARS-CoV-2. Choć są od tego wyjątki. Niektórzy pracownicy, zanim wrócą do pracy, są poddawani testom. Dotyczy to np. zatrudnionych w domach pomocy społecznej, szpitalach, służbie więziennej czy sądach – wyjaśnia Tomasz Augustyniak.

Co w sytuacji, gdy u osoby będącej na kwarantannie wystąpią objawy chorobowe?

Taka osoba powinna się skontaktować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i to on podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. Jak informuje Tomasz Augustyniak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, w szczególnych przypadkach –w ramach prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego – powiatowy inspektor sanitarny może zlecić badanie osoby objętej obowiązkiem kwarantanny.

Co to jest izolacja i jakie są jej rodzaje? Kiedy ona następuje i na jakiej podstawie?


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • świr(2020-10-16 09:16) Zgłoś naruszenie 143

    na Interii opisali, kiedy można być bez maseczki i wyczytałam , że ci, którzy w ramach sportu biegają to nie muszą mieć maseczki a więc RODACY - w oparciu o takie absurdalne zapisy ,jęśli zdarzy się wam być bez maseczki a patrol policji już się zbliża z bloczkiem mandatowym - zacznij biegać wokół nich , co ich obchodzi ,że TY właśnie biegając w kółko tak uprawiasz sport no i jaka podstawa do mandatu?????????

    Odpowiedz
  • Minister Wojny(2020-10-16 11:15) Zgłoś naruszenie 52

    Jedno i drugie nazywamy internowaniem polaków

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane