statystyki

Jak ustalić świadczenia przysługujące pracownikowi przebywającemu na kwarantannie

autor: Izabela Nowacka17.10.2020, 07:00
Pracownicy, którzy odbywają obowiązkową kwarantannę (niezależnie, czy jako osoby narażone na zakażenie, czy jako domownicy zakażonego), mają prawo do wynagrodzenia chorobowego albo zasiłku chorobowego lub opiekuńczego – jeśli kwarantanna dotyczy dziecka.

Pracownicy, którzy odbywają obowiązkową kwarantannę (niezależnie, czy jako osoby narażone na zakażenie, czy jako domownicy zakażonego), mają prawo do wynagrodzenia chorobowego albo zasiłku chorobowego lub opiekuńczego – jeśli kwarantanna dotyczy dziecka.źródło: ShutterStock

Zatrudniamy ponad 75 osób. Jeden z pracowników w październiku poinformował dział kadr, że musi poddać się 10-dniowej kwarantannie. Przy czym w 2020 r. chorował on już łącznie przez 28 dni. Jak traktować nieobecność w związku z kwarantanną i jakie świadczenie przysługuje osobie, która została nią objęta? Jakie dokumenty musi złożyć pracownik?

odpowiedź

Pracownicy, którzy odbywają obowiązkową kwarantannę (niezależnie, czy jako osoby narażone na zakażenie, czy jako domownicy zakażonego), mają prawo do wynagrodzenia chorobowego albo zasiłku chorobowego lub opiekuńczego – jeśli kwarantanna dotyczy dziecka. Możliwe jest powierzenie pracownikowi pracy zdalnej, lecz wtedy należne jest normalne wynagrodzenie – jak za pracę. W opisywanym przypadku pracownik ma jeszcze przez pięć dni prawo do wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy, a za kolejne pięć dni prawo do zasiłku chorobowego. Podstawę wymiaru obu tych świadczeń stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od października 2019 r. do września 2020 r. (ostatni okres choroby skończył się w kwietniu br.).

Niezdolność do pracy

Za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa).


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • noel(2020-10-17 19:47) Zgłoś naruszenie 152

  To chyba nie do końca jest słuszne rozwiązanie. Pracownik idzie na kwarantannę, nie dla tego, że jest chory, lecz dlatego że został zmuszony stosowną ustawą, bądź rozporządzeniami wydanymi na rzecz ochrony zdrowia powszechnego. Zatem nie można tu mówić o częściowej rekompensacie strat w uposażeniu chorobowym. Świadczenie powinno być w 100 procentach pokryte ze specjalnie utworzonego w tym celu przez państwo funduszu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Lucyfy(2020-10-18 15:24) Zgłoś naruszenie 60

  Tak , powinien dostać 100% wynagrodzenia,on został zmuszony do kwarantanny bez ustawy jak wiemy takiej jeszcze nie ma

  Odpowiedz
 • Hj(2020-10-18 09:09) Zgłoś naruszenie 52

  Kwarantanna? Klasa mojej córki (szkoła 24 w Lublinie) dostała 3 dni wolnego po kontakcie z zakażonym nauczycielem! tak zadecydował sanepid, gdzie tu sens i logika.. Co zwykły obywatel może? Nic, dziś każdy musi po prostu zadbać o siebie. PiS zapłaci za wszystko!

  Odpowiedz
 • Bobek(2020-10-18 18:34) Zgłoś naruszenie 10

  Byłam 10 dni na kwarantannie ,i zakład pracy nie wypłacił mi żadnych pieniędzy z tego tytułu. Ale usprawiedliwił nieobecność w pracy,więc gdzie tu sens i logika jedno wyklucza drugie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane