statystyki

Jak daleko sięgają uprawnienia szefa ZUS

autor: Paulina Szewioła23.09.2020, 08:21; Aktualizacja: 23.09.2020, 08:22
W związku z tym RPO ma wątpliwości, czy wynikający z art. 73 ust. 3 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.) zwierzchni nadzór prezesa ZUS nad orzecznictwem lekarskim uprawnia do kwestionowania orzeczeń w ramach zadań powierzonych organowi rentowemu na podstawie innych ustaw, w tym w szczególności na podstawie prawa o prokuraturze.

W związku z tym RPO ma wątpliwości, czy wynikający z art. 73 ust. 3 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.) zwierzchni nadzór prezesa ZUS nad orzecznictwem lekarskim uprawnia do kwestionowania orzeczeń w ramach zadań powierzonych organowi rentowemu na podstawie innych ustaw, w tym w szczególności na podstawie prawa o prokuraturze.źródło: ShutterStock

Nadzór prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie dotyczy orzecznictwa lekarskiego wykonywanego w ramach zadań zleconych na podstawie innych przepisów niż ustawa systemowa – uważa RPO.

Do rzecznika praw obywatelskich wpłynęła skarga śledczego dotycząca zasad ustalania wynagrodzenia w przypadku choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami pracy prokuratora. Zgodnie z art. 115 par. 2 ustawy Prawo o prokuraturze (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 740 ze zm.) w tym czasie zachowuje on prawo do 100 proc. wynagrodzenia (nie dłużej jednak niż przez rok). Orzeka o tym lekarz orzecznik ZUS. Od tego orzeczenia prokuratorowi przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 14 dni.

W zgłoszonej rzecznikowi sprawie lekarz orzecznik uznał, że choroba skarżącego stwierdzona w zaświadczeniu lekarskim powstała w związku ze szczególnymi warunkami pracy. Jednak w trybie nadzoru, jaki prezes ZUS sprawuje nad wykonywaniem orzecznictwa lekarskiego, orzeczenie to zostało zakwestionowane.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane