Funkcję głównego inspektora pracy ma objąć Andrzej Kwaliński, zastępca obecnego szefa PIP Wiesława Łyszczka. Ten ostatni złożył rezygnację z funkcji w ubiegły piątek. Wspomnianą kandydaturę jeszcze dziś ma zaopiniować sejmowa komisja ds. kontroli państwowej. Formalnie szefa PIP powołuje marszałek Sejmu.

Andrzej Kwaliński jest związany zawodowo z inspekcją pracy od ponad 30 lat. Wcześniej pełnił m.in. funkcję okręgowego inspektora pracy w Warszawie. Stanowisko wiceszefa PIP pełnił od listopada 2017 r.

DGP jako pierwsza informowała o licznych wątpliwościach i nieprawidłowościach w zarządzaniu Państwową Inspekcją Pracy przez Wiesława Łyszczka. W tym czasie intratne stanowiska w PIP (w tym m.in. wicedyrektorów departamentów) uzyskały osoby, które wcześniej nie pracowały w inspekcji, ale wywodzące się z Podkarpacia, z którego pochodzi też sam Wiesław Łyszczek („PIP – Praca i Przyjaciele”, DGP nr 120/2019 r.). Etaty zyskali także aktywni politycy PIS. Dla wybranych pracowników zorganizowano nawet przyspieszoną, zaoczną aplikację inspektorską