statystyki

Matka wracająca do pracy otrzyma chorobowe, jeśli dotrzyma siedmiodniowego terminu na zgłoszenie

autor: Marcin Nagórek17.09.2020, 08:25; Aktualizacja: 17.09.2020, 08:26
Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy systemowej obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych osób prowadzących pozarolniczą działalność należy właśnie do tych osób. Zgłoszeń tych dokonuje się w terminie siedmiu dni od daty powstania takiego obowiązku.

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy systemowej obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych osób prowadzących pozarolniczą działalność należy właśnie do tych osób. Zgłoszeń tych dokonuje się w terminie siedmiu dni od daty powstania takiego obowiązku.źródło: ShutterStock

Prowadzę od kilku tygodni wznowioną działalność gospodarczą. ZUS odmówił mi jednak prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy, bo po zasiłku macierzyńskim nie przystąpiłam od razu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a dopiero po miesiącu. Czy miał rację?

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu podlegają m.in. prowadzący pozarolniczą działalność oraz przebywający na urlopach wychowawczych, pobierający zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Zgodnie zaś z regułami określonymi w art. 9 ust. 1c tej ustawy osoby wykonujące pracę nakładczą, zleceniobiorcy, prowadzący pozarolniczą działalność i ich współpracownicy, jak również współpracownicy osób korzystających z ulgi na start oraz pracujący więźniowie i aresztanci, spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane