statystyki

Kolejne propozycje pomocy dla opozycjonistów

autor: Paulina Szewioła19.08.2020, 07:01; Aktualizacja: 19.08.2020, 07:39
Propozycja senacka zakłada jednorazową wpłatę do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) z tytułu składek dla tej grupy osób. Składki emerytalne zostaną wpłacone w wysokości, która obowiązywała od przeciętnego wynagrodzenia w odpowiednim roku (lub latach), zrewaloryzowanej na 31 sierpnia 2020 r.

Propozycja senacka zakłada jednorazową wpłatę do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) z tytułu składek dla tej grupy osób. Składki emerytalne zostaną wpłacone w wysokości, która obowiązywała od przeciętnego wynagrodzenia w odpowiednim roku (lub latach), zrewaloryzowanej na 31 sierpnia 2020 r.źródło: ShutterStock

Pokrycie nieopłaconych składek emerytalnych osób mających status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych zakłada senacki projekt ustawy. 

Na wczorajszym posiedzeniu Senatu temat nowych uprawnień dla opozycjonistów pojawiał się dwukrotnie.

Po raz pierwszy za sprawą rządowej propozycji, która przyznaje wyrównanie do emerytury do wysokości 2,4 tys. osobom mającym status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Chodzi o osoby zaangażowane w walkę o wolną Polskę, które były poddawane przez reżim komunistyczny represjom i szykanom, co wpływało negatywnie na otrzymywane przez nich wynagrodzenie, a niekiedy skutkowało czasowym pozbawieniem pensji. W konsekwencji osoby te pobierają obecnie niższe świadczenia. Dlatego ustawa zakłada, że każda osoba o potwierdzonym statusie opozycjonisty, której emerytura lub renta jest niższa niż 2,4 tys. zł, będzie miała prawo do świadczenia wyrównawczego. Jego wysokość odpowiadałaby różnicy pomiędzy tą kwotą a wysokością emerytury lub renty pobieranej przez tę osobę. Ustawa została przyjęta przez Senat bez poprawek.

Na tym jednak nie koniec rozwiązań dla tej grupy. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej przedstawiła wniosek o podjęcie kolejnej inicjatywy ustawodawczej jej dotyczącej. Chodzi o osoby osadzone w więzieniach po 31 grudnia 1955 r. za działalność polityczną, świadczące pracę po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych (nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.), osoby niewykonujące pracy przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych, internowane na podstawie dekretu o stanie wojennym oraz osoby pozbawione możliwości wykonywania swojego zawodu przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane