statystyki

Rekompensata za wcześniejsze zakończenie zatrudnienia oskładkowana

autor: Paulina Szewioła11.08.2020, 20:00
Sprawa dotyczy polskiego przedsiębiorcy, który złożył do organu wniosek o interpretację przepisów. Jest on pracodawcą oraz płatnikiem składek i należy do grupy spółek wchodzących w skład jednej z największych grup logistycznych na świecie.

Sprawa dotyczy polskiego przedsiębiorcy, który złożył do organu wniosek o interpretację przepisów. Jest on pracodawcą oraz płatnikiem składek i należy do grupy spółek wchodzących w skład jednej z największych grup logistycznych na świecie.źródło: ShutterStock

Kwota wypłacona pracownikowi z tytułu wcześniejszego zakończenia zatrudnienia z innym niż pracodawca podmiotem wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Tak wynika z decyzji lubelskiego oddziału ZUS.

Sprawa dotyczy polskiego przedsiębiorcy, który złożył do organu wniosek o interpretację przepisów. Jest on pracodawcą oraz płatnikiem składek i należy do grupy spółek wchodzących w skład jednej z największych grup logistycznych na świecie. Zatrudnia pracownika, który na mocy porozumienia skorzystał z urlopu bezpłatnego, w czasie którego ‒ w oparciu o odrębną umowę zawartą z zagraniczną spółką ‒ przez rok miał świadczyć usługi zarządcze na jej rzecz. Zgodnie z zawartym porozumieniem po zakończeniu tego okresu pierwotny stosunek pracy miał zostać niezwłocznie przywrócony. Natomiast w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy ze spółką zagraniczną polska firma zobowiązała się zrekompensować pracownikowi niekorzystne konsekwencje finansowe wynikające z wcześniejszego zakończenia współpracy.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane