Wyszliśmy z inicjatywą i przygotowaliśmy propozycję zmian przepisów tarczy antykryzysowej. Jeśli wejdą one w życie w takim kształcie, jaki zaproponowaliśmy, więcej osób skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek – przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Nowelizacja ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw zakłada, że Zakład będzie mógł ponownie rozpatrzyć wnioski o zwolnienie ze składek firmom, których nadpłaty były zaliczone na poczet bieżących należności.

Ustawa jest obecnie w Senacie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zwolnieniu ze składek podlegają wyłącznie należności nieopłacone. Jednak niektóre firmy z różnych względów nie zgłosiły się po zwrot nadpłaconych składek albo omyłkowo lub z powodu obaw opłaciły składki za kwiecień i maj, choć wnioskowały o zwolnienie za te miesiące.

"Przeanalizowaliśmy sytuację związaną z pomocą w ramach tarczy antykryzysowej. Dlatego wyszliśmy z inicjatywą i przygotowaliśmy propozycję zmian przepisów tarczy. Zyskało to aprobatę i zmiany trafiły do parlamentu. Jeśli wejdą w życie w takim kształcie, jaki zaproponowaliśmy, więcej osób będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek" – skomentowała dla PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

ZUS umorzył składki za marzec, kwiecień i maj dla ok. 2 mln firm, za 6,5 mln osób ubezpieczonych, umarzając składki na kwotę ok. 12 mld zł

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski wyjaśnił w rozmowie z PAP, że Zakład co roku informuje wszystkich płatników o ich saldzie w ZUS.

"Dzięki temu mają wiedzę, czy posiadają nadpłatę albo zadłużenie. Po uruchomieniu tarczy antykryzysowej szeroko informowaliśmy, że płatnicy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie ze składek, a mają nadpłatę w ZUS, powinni złożyć wniosek o jej zwrot. W przeciwnym razie nadpłata pokryje należności za zwolnione miesiące, uniemożliwiając skorzystanie ze wsparcia" – wskazał.

"Dzięki naszej akcji informacyjnej ponad 160 tys. firm złożyło wnioski o zwrot nadpłaty i w pełni skorzystały ze zwolnienia ze składek. Kwota zwróconych składek to około 1 mld zł" – zaznaczył.

ZUS poinformował na swojej stronie internetowej, że w związku z planowaną zmianą przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy (ZUS rozpatrzy sprawę z urzędu – bez ponownego wniosku, ale po wejściu w życie ustawy) ani o zwrot nadpłaty (o zwrot będzie można wystąpić po ustaleniu wysokości umorzenia). O zwolnieniu z opłacania składek lub jego nowej wysokości ZUS poinformuje na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub przekaże pismo za pośrednictwem poczty.