statystyki

Umorzono tylko połowę składek? Dofinansowania z FGŚP nie będzie

autor: Patrycja Otto06.08.2020, 12:40; Aktualizacja: 06.08.2020, 12:56
zus

zusźródło: ShutterStock

Nie dość, że trzeba zapłacić 50 proc. należności za dany okres, to jeszcze nie uzyska się dotacji na kolejny. Taka jest interpretacja wojewódzkich urzędów pracy oraz resortu pracy. Zdaniem prawników – błędna.

Zgłosił się do nas jeden z naszych czytelników, opisując sytuację, w której firma skorzystała z 50-proc. umorzenia składek ZUS za marzec, kwiecień i maj. Ponadto otrzymała też dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w związku z obniżeniem ich wymiaru czasu pracy za kwiecień, maj i czerwiec oraz dofinansowanie do składek ZUS – tylko za czerwiec. Dopłaty te zostały zrealizowane w wyniku złożenia dwóch odrębnych wniosków, do tego w pierwszym wskazano, że firma zamierza skorzystać z umorzenia składek ZUS; w drugim, że nie. Teraz przedsiębiorca ma obawy, czy nie będzie musiał zwrócić otrzymanych środków. Okazuje się, że takich osób jest więcej. – Mamy przykłady wielu pracodawców, którzy są w takiej właśnie sytuacji. Nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnego stanowiska wojewódzkiego urzędu pracy, jednakże w rozmowach telefonicznych urzędnicy informowali nas, że w zakresie jednego i drugiego wniosku nie przysługuje firmie dofinansowanie na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy, bo firma skorzystała już z instrumentu w postaci umorzenia składek ZUS. Przy czym bez znaczenia również ma być to, czy umorzenie obejmuje 50 czy 100 proc. tych składek – tłumaczy Robert Mrówka, doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości DOMINUS z Poznania. Jak dodaje, urząd poinformował też, że konieczny będzie zwrot wypłaconej kwoty.

Praktyka WUP


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Andrzej G...(2020-08-08 07:50) Zgłoś naruszenie 10

    .....w Polsce to zamiast ludziom pomagać to kopie się dołki pod nogami....to prawo w Polsce jest kulawe i ułomne......urzędnik za nic nie odpowiada za to podatnik jak nie zna przepisów prawa ciągnięty jest po Sądach.....to prawo Kalego..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane