statystyki

Spóźniony zwrot nadpłaty składek ZUS a koronawirus: Co z odsetkami?

autor: Marcin Nagórek18.07.2020, 07:30
Nadpłacone składki, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podlegają zwrotowi na wniosek płatnika.

Nadpłacone składki, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podlegają zwrotowi na wniosek płatnika.źródło: ShutterStock

Nasza firma miała sporą kwotę nadpłaconych składek. Nie mieliśmy prawa do zwolnienia ze składek, bo zgłaszaliśmy do ubezpieczeń zbyt dużo osób. Złożyliśmy wniosek o zwrot nadpłaty w marcu, a otrzymaliśmy pieniądze dopiero pod koniec czerwca. Czy możemy domagać się dodatkowo odsetek od ZUS za to opóźnienie? Podobno przepisy antykryzysowe pozwalają ZUS wypłacać pieniądze w dowolnym czasie i nie musi on płacić odsetek.

Rzeczywiście, ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa o COVID-19) wprowadza przepisy, dzięki którym ZUS nie jest narażony na wypłatę odsetek w razie opóźnień. Nie będzie tak jednak w każdym przypadku.

Nadpłacone składki, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podlegają zwrotowi na wniosek płatnika. ZUS ma na to 30 dni od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli nienależnie opłacone składki nie zostaną zwrócone w tym terminie, to podlegają oprocentowaniu w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych, począwszy od dnia złożenia wniosku. Jeśli płatnik już nie istnieje i nie ma następcy prawnego, to ZUS zawiadamia ubezpieczonego o kwocie nienależnie opłaconych składek w części przez niego sfinansowanej i na jego wniosek zwraca nienależnie opłacone składki. Uprawnienie do żądania zwrotu składek nie jest kwestionowane w orzecznictwie sądowym. Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 14 lutego 2017 r., sygn. akt III AUa 1603/16, podkreślił np., że ubezpieczona była uprawniona do złożenia wniosku o zwrot nienależnie opłaconych składek po stwierdzeniu, iż składki zostały nienależnie opłacone. Nienależnie opłacone lub opłacone w zawyżonej wysokości składki podlegały zwrotowi w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku. Brak zwrotu pobranych składek powodował, że podlegały one oprocentowaniu liczonemu od dnia złożenia wniosku o zwrot przez płatnika.

To nie jedyny przypadek, gdy ZUS zobowiązany jest do wypłaty odsetek. Jest tak także wtedy, gdy np. zbyt późno wyda decyzję o przyznaniu świadczenia lub wypłaci świadczenie z opóźnieniem. Zdarza się niejednokrotnie, że ZUS wydając błędną decyzję (gdy dysponował wszelkimi dowodami), następnie zaskarżoną do sądu, musi zapłacić odsetki za wiele miesięcy trwania postępowania sądowego.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane